5 mało znanych faktów na temat szyb samochodowych
03 sierpnia 2020
Od stanu szyb w Twoim aucie zależy bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jak dbać o ten istotny element pojazdu? Co warto wiedzieć o regulacjach prawnych dotyczących szyb?
Chcesz przyciemnić szyby? Sprawdź przepisy!
Przyciemniona szyba podnosi estetykę, ale daje też wiele praktycznych korzyści, np. chroni rzeczy pozostawione w pojeździe przed wzrokiem ciekawskich i pomaga w słoneczne dni. Mimo plusów przepisy prawne ograniczają wprowadzanie tej modyfikacji ze względów bezpieczeństwa.
Zgodnie z prawem współczynnik przepuszczalności światła w przednich i przednich bocznych szybach nie może być mniejszy niż 70 proc. (§ 8 ust. 5 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia). Oznacza to, że szyby można przyciemnić maksymalnie o 30 proc.
Pęknięta szyba? Uważaj na mandat!
94 proc. kierowców zdaje sobie sprawę z kluczowego znaczenia, jakie stan przedniej szyby ma dla bezpieczeństwa jazdy (badanie Millward Brown SMG/KRC na zlecenie firmy NordGlass). Mimo to aż 1/3 kierowców przyznaje, że szyby w ich autach mają rysy wpływające na widoczność[1]. Jazda z uszkodzoną szybą to większe ryzyko wypadku, ale też otrzymania mandatu w wysokości 500 zł. Za tego rodzaju uszczerbek policja może również zabrać dowód rejestracyjny.
Ubezpieczenie szyb – dodatkowa ochrona
Oprócz podstawowej ochrony w postaci polisy OC warto zdecydować się na ubezpieczenie szyb. To często proponowane ubezpieczenie dodatkowe, które możesz nabyć razem z OC. Pamiętaj jednak, że w zakres tej ochrony zwykle nie wchodzi szyberdach czy dach panoramiczny. Sprawdź też w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wysokość sumy ubezpieczenia i kwotę udziału własnego.
Jak szybko odmrozić szybę?
Zamarzniętą szybę najszybciej oczyścisz skrobaczką oraz sprayem z roztworu wody i octu. Możesz też użyć mieszanki wody i alkoholu. Warto również postawić na profilaktykę, kładąc na przedniej szybie specjalną matę zapobiegającą zamarzaniu.
Kiedy wymienić lub naprawić szybę?
Szybę można naprawić, jeśli uszkodzenie nie jest zbyt duże. Średnica tzw. pajączka nie może przekraczać 24 mm, a długość rysy – 10 cm. Odległość uszkodzenia od krawędzi szyby powinna wynosić minimum 10 cm. Pamiętaj, że koszt wymiany całej szyby na nową nie jest zazwyczaj wysoki, dlatego w wielu wypadkach – ze względu na bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego – warto wybrać te opcję zamiast naprawy.
[1] https://moto.onet.pl/porady-i-przepisy/porady/usterka-za-ktora-mozna-dostac-250-zl-mandatu/yky5qpz