Banknot kolekcjonerski od NBP na stulecie Bitwy Warszawskiej

11 sierpnia 2020 r. Narodowy Bank Polski wyemitował banknot kolekcjonerski z okazji setnej rocznicy "Cudu nad Wisłą". Banknot kolekcjonerski nosi nazwę "Bitwa Warszawska 1920", a jego nominał wynosi 20 złotych. Jest to pierwszy banknot w naszym kraju w formacie pionowym. 

banknot kolekcjonerski 1920

 

Banknot kolekcjonerski od NBP na stulecie Bitwy Warszawskiej 

Bitwa Warszawska przesądziła nie tylko o losach Polski, ale całej Europy. Był to zdecydowanie najważniejszy moment w trakcie całej wojny z bolszewikami. Ogromne zwycięstwo Polaków zostało ogłoszone Cudem nad Wisłą. Pomoc w sukcesie Polaków został przypisany opiece Najświętszej Maryi Panny. To właśnie święto Matki Boskiej przypadło na dzień, w którym miała miejsce kulminacja zmagań pomiędzy Polakami a bolszewikami. Za dowodzenie wojsk odpowiadał naczelny wódz Józef Piłsudski oraz szef sztabu, generał Tadeusz Rozwadowski a także generał Władysław Sikorski. 

Na przedniej stronie banknotu znajduje się Józef Piłsudski. Wizerunek zaczerpnięto z obrazu Kazimierza Mańkowskiego "Rok 1920". Naczelnik Państwa jest na banknocie ukazany jako obrońca Warszawy. W dalszej perspektywie widoczny jest zarys warszawskich budowli. Na przedniej stronie banknotu widoczny jest także napis NIEPODLEGŁOŚĆ wpisany w wieniec z liści dębu a także szereg elementów graficznych i motywów roślinnych znajdujących się na banknotach marek polskich. 

Przeczytaj także: Pieniądze - Definicja, Historia, Bezgotówkowy, Papierowy

 

Najpopularniejsze