Czy istnieje szybki i tani kredyt na świąteczne wydatki ?

Czy istnieje szybki i tani kredyt na świąteczne wydatki ?

 

Szybka pożyczka na święta

Co zrobić aby w świątecznym szale nie stracić głowy i podejmować odpowiednie decyzje finansowe ? Jaki kredyt wybrać na świąteczne wydatki ? Czym kierować się sięgając po szybką gotówkę podczas świąt ? 

 

Podczas wnioskowania o kredyt w banku pierwszym kryterium jest przedstawienie zaświadczenia o zarobkach, na które często musimy długo czekać. Jakie mamy wyjścia awaryjne jeśli zależy nam na czasie? Najszybszym i najlepszym rozwiązaniem jest wyciąg z konta bankowego, na które przelewane jest stałe wynagrodzenie. W takim wypadku możemy pożyczyć wówczas do kilkudziesięciu tysięcy złotych bez składania dodatkowych dokumentów. W przypadku umowy o prace banki zazwyczaj wymagają potwierdzenia trzech wpływów wynagrodzenia, bądź pełnych wyciągów za ostatnie trzy miesiące. Natomiast jeżeli chodzi o umowę zlecenie, bądź umowę o dzieło, wtedy najczęściej bank prosi o wyciąg z rachunku za sześć lub dwanaście miesięcy wraz umowami za ten sam okres.


Co w przypadku kiedy nie posiadamy konta bankowego lub nie otrzymujemy wynagrodzenia na konto? 

W takiej sytuacji warto złożyć wniosek wraz z oświadczeniem o dochodach. Banki najczęściej udzielają wtedy kredytu nawet od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, choć jest on trudniejszy do uzyskania gdyż przyznawany jest wyłącznie klientom z określoną historią kredytową. 

 

Jak obliczyć całkowite koszty kredytu

Koszt każdego kredytu – niezależnie od jego przeznaczenia – sprawdzimy przez jeden wskaźnik: RRSO- czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. W RRSO wchodzą w skład wszystkie koszty kredytu, czyli oprocentowanie nominalne (które najczęściej jest wytłuszczane grubym drukiem w reklamach), ubezpieczenie, prowizja oraz opłaty administracyjne (czasem nazywane przygotowawczymi). Aktualnie maksymalne oprocentowanie nominalne nie może przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej, która aktualnie wynosi 2,5 %. Prowizja oraz opłaty przygotowawcze są jednorazowe, natomiast ubezpieczenie najczęściej obowiązuje przez cały okres umowy. Ubezpieczenia kredytowe zazwyczaj chronią nas na wypadek niezdolności do pracy (wtedy ubezpieczyciel pokrywa na przykład koszt rat przez dwanaście miesięcy). Warto również pamiętać, że na ubezpieczenie przeznaczona jest dodatkowa kwota kredytu i od niej również pobierane są te same opłaty. To kwota brutto kredytu wskaże nam, ile tak naprawdę płacimy kosztów wstępnych. Jeżeli wnioskujemy o 10.000 złotych, a kwota brutto kredytu wyniesie 12.000 złotych, to oznacza, że koszty początkowe wyniosą 2.000 złotych.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Podczas wyboru najkorzystniejszej oferty należy zwrócić uwagę przede wszystkim na harmonogram spłaty czyli jaką część naszego kredytu stanowią  odsetki. Szukajmy ofert, w których raty kapitałowe są na samym początku większe, gdyż w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, do spłaty pozostanie mniej odsetek. Zweryfikujmy również czy w ramach tzw. RRSO podane są wszystkie koszty. Czasem może zdarzyć się też tak, że ubezpieczenie proponowane przez doradcę nie będzie uwzględnione w ogólnym koszcie kredytu, dlatego też taka oferta będzie wydawała się nam atrakcyjniejsza.

Okres świąt, to nie wyłącznie magia rodzinnych spotkań przy wigilijnym stole , ale także gorączka przedświątecznych zakupów. Działy marketingu wszystkich firm na rynku postawione są w stan najwyższej gotowości. Należy pamiętać jednak o tym, aby przed wyborem i podpisaniem umowy, zweryfikować czy ten „tani kredyt z niskim oprocentowaniem” jest na pewno tak korzystny, na jaki wygląda.
 

 

Najpopularniejsze