Nowa usługa „pay-as-you-drive” od Idea Banku.

Nowa usługa „pay-as-you-drive” od Idea Banku.

 

Idea Bank wprowadza nową usługę na rynek, uzależni ona ratę leasingu od liczby przejechanych kilometrów, rata leasingowa zostanie rozbita na dwie części. Mniejsza część będzie stała, większa zmienna. Jej wysokość zostanie uzależniona od liczby przejechanych przez samochód kilometrów.

 

Idea Bank przekonuje, że to wyjątkowe i pierwsze takie rozwiązanie na świecie. Na pierwszy rzut oka przypomina nieco car sharing, czyli wynajem samochodu na kilometry. Użytkownik płaci określoną stawkę za przejechany dystans. Tu będzie podobnie, z tym że od przejechanych kilometrów będzie zależała wysokość raty leasingowej. 

 

Samochody zostaną wyposażone w GPS-y podpięte do komputera pokładowego. GPS „sprzętowy” będzie włączał się za każdym razem, kiedy auto zostanie uruchomione. Co miesiąc odczyt z liczbą przejechanych kilometrów zostanie przekazany do banku, a bank na podstawie tej wartości obliczy miesięczną ratę.

 

Na początku funkcjnowania usługa skierowana zostanie głównie do przedsiębiorców. Po pewnym czasie dotyczyć będzie również klientów detalicznych. Ponadto bank rozważa wprowadzenie podobnej usługi na rynek ubezpieczeń, które obliczane będą w oparciu o styl jazdy kierowcy i liczbę przejechanych kilometrów. GPS umieszczony w aucie zbierał będzie dane nie tylko o przejechanym dystansie, ale i o sposobie prowadzenia auta. Bank przekonuje, że takie dane będą wartościowe także dla osób zarządzających flotą służbowych samochodów.

Najpopularniejsze