Szybkie pożyczki = kłopoty ?

Szybkie pożyczki = kłopoty ?

 

Dla rodziców, wrzesień jest miesiącem zwiększonych wydatków poprzez zbliżający się początek roku szkolnego, za czym idzie przygotowanie dziecka do nauki, kupno podręczników, zeszytów, przyborów szkolnych. Skąd brać na to wszystko pieniądze? Zanim wybierzemy i podpiszemy umowe z przyszłym pożyczkodawcą należy przestudiować dokładnie warunki umowy, po to by nie wpaść w nieoczekiwane kłopoty finansowe ostrzegają Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego ostrzegają. Według informacji Centrum Badania Opinii Społecznej, w ubiegłym roku szkolnym rodzice uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów wydali średnio 1122 PLN. Wydatki większości (61 proc.) były jednak niższe niż 1000 PLN.
 
Szybko i drogo

 

Podręczniki szkolne oraz przybory dla dziecka to niestety nie jedyne wydatki jakie czekają rodziców we wrześniu. Do grupy niezaplanowanych wydatków moga dołączyc również naprawa auta, remont mieszkania czy też kupno cieplejszej odzieży na nadchodzącą zime. Nie powinno dziwić więc, że w okresnie tym rodzice odczują zapotrzebowanie na dodatkową gotówkę. Z pomoca przychodzą szybkie pożyczki ale czy warto ? 


W Polsce pojawia się coraz więcej firm działających poza Komisją Nadzoru Finansowego i opierających swoją działalność wyłącznie na Kodeksie Prawa Cywilnego. Oferują bardzo szybkie i drogie pożyczki, z bardzo wysoką stopą oprocentowania. Zazwyczaj zawierają w sobie wiele pułapek, jak choćby wysokie odsetki za każdy dzień zwłoki w spłacie. Mimo to, coraz więcej Polaków nie zważając na ryzyko, próbuje przy ich pomocy zaspokajać najpilniejsze potrzeby domowego budżetu.


Krajowa Rada Komornicza szacuje, że połowa z 4,5 mln dłużników, którym komornicy zablokowali konta bankowe, to klienci para-banków, wplątani w pętlę kredytową. Tymczasem okazuje się, że ponad 50 procent badanych przez TNS Polska na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów rodaków nie wie, czym są te instytucje, a co dziesiąty uważa, że są to banki łatwo i szybko udzielające pożyczek.

 

Zanim podpiszesz umowe
 
Często zapominamy,że każda, choćby najmniejsza pożyczka, to poważne, prawne zobowiązanie. - Umowa cywilno-prawna, na której wspomniane instytucje opierają swoją działalność jest świadomym wyrażeniem woli dwóch umawiających się stron - podkreśla Aleksandra Łukasiewicz, ekspert Expander Advisors, ZFDF. - Dla wielu osób, wykluczonych z różnych powodów z możliwości korzystania z oficjalnych obrotów bankowych, korzystanie z takich form kredytowania jest czasami jedyną drogą wyjścia z opresji. Składając podpis pod dokumentem, deklarujemy jednocześnie, że zrozumieliśmy warunki kontraktu i wyrażamy na nie zgodę. Dlatego zawierając transakcję finansową obciążoną takim ryzykiem warto przestrzegać przynajmniej kilku podstawowych zasad:

 

Na co zwrócić uwagę zaciągając pożyczkę?

- Nie rób niczego w pośpiechu(to pierwszy błąd wykorzystywany przy nakłanianiu do zaciągania szybkich pożyczek)

- Poproś o pomoc bliską osobę o pisemne notowanie ustnych przekazów o warunkach pożyczki (będzie ważnym świadkiem w razie odstąpienia od umowy bądź innych niejasności)

- Dokładnie przeczytaj wszystkie punkty umowy i nie podpisuj jej, dopóki nie upewnisz się, że wszystkie punkty są dla ciebie zrozumiałe

- Policz całkowity koszt pożyczki spłacanej w terminie

- Policz koszty kar w razie opóźnień

- Sprawdź potencjalnego pożyczkodawcę w Internecie

 
Bądź ostrożny !

 

Duża część ludzi uważa, że w trudnej sytuacji finansowej jedynym wyjściem pozostaje pożyczka od prywatnej osoby, wychodząc z założenia, że wizyty w bankach są czasochłonne i problematyczne a i tak często kończą się odmową ze strony banku. Tymczasem wystarczy krótka wizyta, telefon lub kontakt e-mailowy do doradcy finansowego, który bez żadnych opłat i zobowiązań podpowie jak uzyskać potrzebną gotówkę przy najniższych dochodach. - Najdroższe kredyty bankowe, także te, obciążone wysokim ryzykiem niespłacenia są stokrotnie a czasami tysiąckrotnie niższe, niż chwilówki proponowane przez firmy cywilne - podkreśla Elżbieta Micigolska-Turczyk, Idea Expert, ZFDF. - Dodatkowym walorem jest fakt, że w przypadku opóźnień płatności czeka nas najwyżej seria upomnień, proces sądowy i egzekucja komornicza.Parabanki działają w takich sytuacjach dużo agresywniej i szybciej, a na dodatek naliczają za to dodatkowe opłaty.

Najpopularniejsze