Allegro kredyty - największy polski portal aukcyjny mocniej wejdzie w finanse
24 lutego 2020
Już teraz, by dokonać płatności za zamówione produkty, użytkownicy Allegro nie muszą dysponować całą kwotą na swoim koncie - mogą skorzystać z takich możliwości, jak kredyty czy płatności ratalne - są to jednak rozwiązania, w których pośredniczą podmioty zewnętrzne. Obecnie firma przygotowuje się do oferowania własnych usług finansowych - co zapewniłoby jej samowystarczalność i dodatkowe zyski, mogłoby również być bardzo wygodne dla kupujących.
Usługi finansowe oferowane przez największy polski serwis aukcyjny
Allegro to największa w Polsce platforma transakcyjna online, która została założona w 1999 roku. Oferuje cieszące się dużą popularnością możliwości sprzedaży oraz kupowania produktów na dwa sposoby: na drodze licytacji i po cenie określonej przez sprzedawcę ("Kup teraz"). Już dzisiaj wchodząc na stronę serwisu, znajdziemy zakładkę "Allegro finanse". Obecnie nazwa ta obejmuje jednak przede wszystkim usługi świadczone za pośrednictwem partnerów zewnętrznych, takich jak:
płatności internetowe rozliczane przez serwisy PayU i Przelewy24;
- odroczone płatności realizowane za pośrednictwem firmy PayPo (to startup, w który zdecydował się zainwestować Alior Bank);
- kredyty oferowane przez banki (obecnie mBank i Alior Bank);
- pożyczki ratalne BNP Paribas.
Fakt, że usługi te oferowane są przez podmioty zewnętrzne, co prawda, umożliwia wykorzystanie ich doświadczenia i technologii, jednak oczywiście wiąże się z pewnymi kosztami, które pośrednio dotykają klientów. Zainteresowanie podobnymi rozwiązaniami nie maleje - chociaż w Polsce istnieje pewna grupa konsumentów, którzy nigdy nie wydają pieniędzy, których nie mają, to zdecydowana większość Polaków szuka korzystnych możliwości kredytowania, pożyczek ratalnych i odroczonych płatności. Nic więc dziwnego, że największy polski serwis aukcyjny szuka możliwości rozwoju w tym kierunku.
Jeszcze więcej dogodnych opcji płatności dla klientów Allegro
Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie miałaby wyglądać oferta Allegro. Sami przedstawiciele firmy, nie dementując doniesień Pulsu Biznesu, nie chcą jednak śpieszyć się ze zdradzeniem szczegółów. Nie wiadomo, czy wprowadzenie na platformę własnych produktów finansowych miałoby oznaczać w najbliższej przyszłości zakończenie współpracy z dotychczasowymi partnerami, czy jedynie uzupełnienie oferty o dodatkowe możliwości. Na razie wiadomo, że w styczniu 2020 roku Allegro zakupiło polski serwis fintechowy - FinAi, który specjalizuje się w kredytowaniu online i pośrednictwie kredytowym.
Być może, opcje płatności oferowane bez pośrednictwa zewnętrznych firm, mogłyby być korzystniejsze i tańsze dla klientów. Na chwilę obecną nie da się jednak powiedzieć nic pewnego. Z całą pewnością ta decyzja daje Allegro bardzo ciekawe możliwości rozwoju, z których korzystają już podobne serwisy na międzynarodowych rynkach (m.in. Amazon). Warto pamiętać jednak, że branża finansowa w Polsce, choć daje bardzo duże możliwości pomnażania zysków, to jednocześnie obarczona jest ogromnym ryzykiem w sytuacji niewypłacalności klientów.