Bankomaty własne - gdzie najtaniej i najłatwiej wypłacić gotówkę?

Zakładając konto w banku, bierze się pod uwagę wiele różnych kwestii, poczynając od opłat za korzystanie z konta bankowego, po opłaty z tytułu posiadania karty kredytowej, aż po dostępność bankomatów. Instytucje oferują szereg udogodnień dla swoich klientów, jednym z nich są bezpłatne bankomaty, także warto przyjrzeć się ofertom i wybrać tę najbardziej opłacalną, zarówno pod względem finansowym, jak i miejscowym. W poniższym tekście przeanalizowano ilość dostępnych bankomatów dla danego banku. Wartości są przybliżone, ze względu na to, że ilość maszyn wypłacających pieniądze w Polsce zmienia się w zastraszającym tempie i dane dziś podane, jutro mogą być już nieaktualne. 
 

Banki z największą liczbą bankomatów

W Polsce największą liczbą bankomatów może pochwalić się PKO BP, w całym kraju rozlokowane ma ponad 3000 maszyn. Warto zaznaczyć, że dane te dotyczą bankomatów sieci własnych, a PKO BP mocno wyprzedza konkurencję. Na drugim miejscu znajduje się Santander Bank Polska z ilością ok. 1700, a ostatni na podium jest Bank Pekao. Dalej na liście są banki z grupy BPS i Spółdzielczej Grupy Bankowej, których ilość bankomatów waha się pomiędzy 1000, a 2000. Bank Millenium, czy ING Bank Śląski posiadają w całej Polsce mniej niż 500 bankomatów, a dla regionalnych instytucji, np. Citi Handlowy ta wartość wynosi poniżej 100. 

Przeczytaj także: Ile banknotów można włożyć do wpłatomatu ? Wpłata gotówki w bankomacie
 

Zewnętrzne bankomaty

Biorąc pod uwagę bankomaty, które nie należą do banków, a firm zewnętrznych, liderem pod kątem ilości jest Euronet. Cała sieć liczy bowiem ponad 7000 maszyn. Drugą bardzo popularną firmą w Polsce jest Planet Cash, bankomaty spotykane są zazwyczaj zamiennie z Euronetem, liczy ona około 4 000 maszyn rozlokowanych w różnych częściach Polski. Na samym końcu znajduje się sieć Cashline, ma ograniczoną dostępność, gdyż posiada jedynie ok. 50 bankomatów. 
 

Darmowe wypłaty także z zewnętrznych bankomatów

Oferty banku nie powinno się jedynie oceniać przez pryzmat dostępności i ilości jej bankomatów, gdyż to bardzo zaburza percepcję wyboru. Na zasadzie wielu umów, zapisów i aneksów, banki dają swoim Klientom możliwość darmowego wypłacania pieniędzy z innych sieci niż ich własne, bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat. Aby poznać całość zapisów, należy spojrzeć do taryfy opłat i prowizji. Istnieją dwa sposoby naliczania opłat za korzystanie z innych bankomatów. Pierwszy sposób stosuje sztywną kwotę, taką samą dla każdej wypłaty, co oznacza, że wybierając 100, czy 1000 zł, zapłacimy taką samą prowizję. Drugi sposób polega na obliczaniu prowizji na podstawie wysokości wybranej kwoty z zewnętrznego bankomatu, najczęściej jest to 2%, 3% lub 5%, co oznacza, że za każdym razem jest ona inna. Wiele banków, jak np. Bank Pekao, Idea Bank, czy mBank, po spełnieniu określonych warunków pozwala na kilka darmowych wypłat w miesiącu z innych bankomatów niż własne. Spotkać można również oferty proponujące bezprowizyjne wypłacanie pieniędzy ze wszystkich maszyn. Dobrym przykładem jest tutaj Bank Pekao, czy Santander, oferujący Klientom do 26. roku takie właśnie usługi. 
 

Warto dokładnie czytać wszystkie tabele i opłaty

Ilość bankomatów danej sieci nie powinno być jedynym wyznacznikiem, którym winno się kierować podpisując umowę o utworzenie konta rachunkowego. Często banki, które wydają się mniej przyjazne pod kątem ilości maszyn, mogą świadczyć dużo lepsze usługi lub po prostu pobierane opłaty i prowizje z zewnętrznych bankomatów są tańsze, niż w bardziej popularnych bankach, chwalących się tysiącami rozlokowanych maszyn w Polsce. Dlatego ważne jest, aby podczas wybierania oferty dokonać dokładnej analizy tabeli opłat i prowizji, mówiącej o dodatkowych kosztach prowadzenia rachunku. 

Przeczytaj także: Przelew na Ukrainę - ile kosztuje przelew na Ukraine?