Jak płacić BLIK? System płatności BLIK

System płatności bezgotówkowej BLIK został udostępniony odbiorcom w 2015r. BLIK to kontrolowana przez Krajową Izbę Rozliczeniową płatność mobilna. Ten sposób płatności umożliwia dokonanie transakcji za pomocą różnych urządzeń mobilnych: smartfonów, smartwatchów czy innych gadżetów, wymyślanych nieustannie przez firmy telekomunikacyjne. Większość proponowanych przez nie urządzeń działa zbliżeniowo, ale istnieją również inne rozwiązania, czyli BLIK. 
blik

BLIK, co to jest?

BLIK wprowadziła na polski rynek finansowy spółka Polski Standard Płatności. Założycielami firmy są banki: PKP, Millenium, Santander, mBank, Alior oraz ING. Ten innowacyjny pomysł polega na wprowadzeniu mobilnej aplikacji bankowej generującej proces płatności za pomocą kodów liczbowych. Kody różnią się pomiędzy sobą długością zależną od cech transakcji. Wygenerowany przez system kod wprowadza się we wskazane miejsce, po czym akceptuje swoją płatność w smartfonie. Bezpieczeństwo transakcji gwarantuje m.in fakt, że dany kod ważny jest przez kilka chwil, dzięki temu nawet jeżeli osoba niepowołana go przechwyci, utraci on szybko swoją aktywność i straci ważność. 
 

Rodzaje transakcji BLIKiem

Aplikacja mobilna BLIK charakteryzuje się wszechstronnością. Przy jej pomocy można dokonywać transakcji w sklepach internetowych, wypłacać gotówkę z bankomatów, płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych, a nawet dokonywać przelewów na numery telefonów. Zakres działania BLIKa obejmuje również transakcje mniej, jak dotąd, popularne, np.: wpłatę gotówki we wpłatomacie, generowanie czeków, płatności cykliczne wprowadzone do pamięci aplikacji. 
 

Od czego należy zacząć?

Ogromną zaletą tego narzędzia finansowego jest fakt, że nie wymaga ono zawierania umowy z jego właścicielem czy pośrednikiem. Aplikację BLIKa ściąga się samodzielnie bezpośrednio na telefon, pozyskując ją choćby ze strony firmowej jednego z banków należących do spółki. Ikonka BLIKa będzie widoczna na ekranie urządzenia po uruchomieniu aplikacji, jeszcze zanim dokona się logowania. Kliknięcie w ikonę automatycznie generuje kolejny aktywny kod, który należy natychmiast zastosować dokonując danej transakcji w sklepie stacjonarnym lub internetowym, a także oczywiście w bankomacie. 
 

BLIK a sklep stacjonarny

Zawsze, zanim przystąpi się do zakupów przy pomocy aplikacji BLIK, należy sprawdzić czy dana placówka honoruje ten sposób płatności. Informacji należy szukać choćby na drzwiach wejściowych sklepu czy w pobliżu kas. Powinna pojawić się tam naklejka z logotypem BLIKa lub napis o honorowaniu tego rodzaju transakcji. Przygotowując się do płatności za zakupy należy poinformować kasjerkę o tym fakcie a następnie otworzyć aplikację mobilną banku, w którym posiada się konto i tam dotknąć ikonki BLIKa. Natychmiast zostaje wygenerowany widoczny na ekranie telefonu kod składający się z 6 cyfr. Otrzymany zestaw liczb wprowadza się dokładnie w tej samej kolejności naciskając kolejne cyfry na klawiaturze terminala płatniczego, a następnie wszystko zaakceptować PINem otwierającym dostęp do swojej aplikacji mobilnej. 
 

BLIK a bankomaty

Gotówkę przy pomocy BLIKa można wypłacać tylko z tych bankomatów, które dostosowały już swój system i informują o takiej możliwości, należą do nich bankomaty sieci: Euronet, Pekao, Santander, ING, Millenium, PKO. Aktualnie taką możliwość oferuje ponad 80% wszystkich urządzeń dostępnych w naszym kraju. Oznacza to, że istnieje bardzo niewielkie prawdopodobieństwo, iż nie uda nam się dokonać wypłaty gotówki z najbliższego nam bankomatu. Na pulpicie danego urządzenia należy przycisnąć funkcję pobrania gotówki bez karty bankomatowej a następnie sposób wypłaty BLIK. Kolejne działanie polega na wprowadzeniu kodu BLIKa wygenerowanego przez aplikację bankową i zatwierdzenie całej transakcji swoim PINem w telefonie. 

Przeczytaj także: Budowa karty płatniczej
 

BLIK a sklep internetowy

System BLIK przystosowany jest również do realizacji transakcji zakupów w sklepach internetowych. Wystarczy na stronie danego sklepu w zakładce zawierającej wszystkie ikonki przekierowujące do banków, zaznaczyć opcję BLIK i w wyświetlonym okienku wprowadzić właściwy kod BLIK. Następnie transakcję należy potwierdzić w aplikacji mobilnej. 

Kolejną opcją, przydatną w płatnościach ze stron e-commerce jest możliwość przelewu poprzez pay by link BLIKiem. Opcja ta funkcjonuje w ofercie wybranych banków, np.: Aliora, Millenium, mBanku. Wystarczy po zakończeniu zakupów kliknąć w ikonkę szybkiego przelewu, która umożliwi zalogowanie się na konto i tam dokonanie przelewu również poprzez pay by link lub kodem BLIK, następnie jak w całym systemie, należy potwierdzić transakcję w aplikacji smatrfonu. Dużym udogodnieniem dla wszystkich użytkowników aplikacji mobilnej BLIK jest możliwość rejestracji płatności cyklicznej, czy też zapamiętywanie danych odbiorcy. Dzięki temu, dokonując częstych zakupów z tej samej platformy internetowej, schemat transakcji nie będzie wymagał przepisywania kodu BLIK, kupującemu pozostanie tylko potwierdzenie płatności w okienku aplikacji znajdującej się w smartfonie. 

Sprawdź również: Co to jest przelew weryfikacyjny
 

Przesyłanie środków na telefon odbiorcy

Ta prosta czynność wymaga jedynie, by odbiorca również korzystał z BLIKa. W takim przypadku, dokonując przelewu na telefon odbiorcy nie trzeba wpisywać jego numeru rachunku. Wystarczy, że zna się numer jego telefonu.