BNP Paribas, Alior Bank i PKO Bank Polski zainwestowały w polski fintech
19 stycznia 2020
17 milionów złotych - tyle łącznie wyłożyły trzy polskie banki na budowę platformy do elektronicznego podpisywanie umów i cyfrowego obiegu dokumentów. PKO BP, BNP Paribas i Alior zainwestowały w polski fintech Autenti.
Banki pionierami cyfryzacji
Podpis elektroniczny liczy już sobie ponad 20 lat. Mimo tego większość polskich firm i instytucji wciąż posługuje się dokumentami papierowymi. Na dobrą sprawę tylko sektor bankowy poważnie potraktował kwestię cyfryzacji. Obieg pieniądza rzeczywiście przeniósł się już do sieci, a większość spraw bankowych załatwiamy nie wychodząc z domu - za pomocą komputera albo smartfona.
Nie dziwi więc fakt, że to właśnie banki postanowiły wziąć w swoje ręce sprawę dalszej cyfryzacji polskiego biznesu. Środkiem do tego celu mają być rozwiązania stworzone przez polski fintech Autenti.
Przeczytaj także: Aplikacja mobilna GOmobile BNP Paribas logowanie
Autenti - a cóż to takiego?
Firma Autenti powstała w roku 2014. Od samego początku oferowała specjalistyczne oprogramowanie dla biznesu. Już w roku 2016 wygrała konkurs organizowany przez BNP Paribas na najlepsze rozwiązanie informatyczne ułatwiające współpracę międzybankową. Niedługo potem w firmę zainwestowały dwa fundusze typu Venture Capital: Innovation Nest i Black Pearls.
Do dziś Autenti pozyskało już przeszło 250 klientów biznesowych. Można więc powiedzieć, że banki nie kupują przysłowiowego kota w worku, ale inwestują w rozwiązania sprawdzone i realnie funkcjonujące.
Ekologia i wygoda
Przedstawiciele banków podkreślają, że przeniesienie obiegu dokumentów do sieci zredukuje zużycie niepotrzebnego papieru, co z kolei będzie miało korzystny wpływ na środowisko. Niewątpliwie jeszcze ważniejszym skutkiem zastosowania technologii opracowanej przez Autenti będzie jednak usprawnienie pracy firm przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów ich funkcjonowania.
Sprawdź rownież: Alior Bank zmiany w bankowości internetowej
Początek rewolucji?
Uzyskanie finansowania na poziomie aż 17 milionów złotych to z całą pewnością świetna wiadomość dla Autenti. Nie mniejszym sukcesem jest jednak fakt, że inwestorami zostały właśnie banki. Należy się spodziewać, że skoro zdecydowały się one wyłożyć pieniądze na rozwiązania tworzone przez Autenti, to same będą dążyć do ich jak najszerszego wdrażania i rozprzestrzeniania pośród swoich klientów oraz kontrahentów.
Warto podkreślić, że wśród inwestorów znajduje się PKO BP - bank nie tylko największy w Polsce, ale również kontrolowany przez Skarb Państwa. Skoro on wyraził czynne zainteresowanie digitalizacją przepływu dokumentów, można domniemywać, że tą samą drogą pójdą inne spółki oraz instytucje państwowe.
Autenti oraz inne fintechy działające w tej branży mogą więc z optymizmem patrzeć w przyszłość.
Sprawdź również: Nest Bank sesje przychodzące i wychodzące