Budowa karty płatniczej

Katy płatnicze z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Ich prostota oraz to, jak ułatwiają życie, stoją za ich sukcesem. Wypłacanie pieniędzy z bankomatu, bezgotówkowe płatności czy wiele innych zalet, powodują, że niemalże każdy z nas ma kartę płatniczą w swoim portfelu. Jak jednak wygląda budowa karty płatniczej?


Wymiary

W 1985 roku Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna określiła podstawowe rozmiary kart. Według ich norm karta powinna być wysoka na 53,98 mm, szeroka na 85,6 mm oraz gruba na 85,6 mm. Takie wymiary nazywamy formatem ID-1. Dodatkowym wymiarem jest zaokrąglenie krawędzi, które powinno mieć promień 3,18 mm. Dodatkowymi elementami standardu ISO jest rozmieszczenie różnych elementów czy metody, jakie muszą zostać użyte do kodowania informacji na pasku magnetycznym. 
 

Przednia część karty, czyli awers

Aby karta była zgodna z normą ISO, z przodu muszą znajdować się następujące elementy:

Logo oraz nazwa banku
Takie informacje znajdują się w lewym rogu bądź na środku górnej części karty.

Numer karty 
Jest to ciąg 16 cyfr podzielonych na 4 bloki. Jest on umieszczony na środku awersu. Informuje nas o rachunku właściciela karty, organizacji płatniczej, a także banku, który wydał daną kartę. Pierwsze dwie cyfry są przeznaczone dla linii lotniczych, trzecia dla klubowych kart, cyfry od 4 do 6 są odpowiedzialne za instytucje finansowe, siódma to sieci sprzedaży paliw, a ostatnia jest przeznaczona dla sieci telekomunikacyjnych. Następne 5 cyfr to identyfikator wystawcy. Znajdziemy w nim numer BIN, który jest także nazywany prefiksem. Kolejne cyfry są odpowiedzialne za identyfikację konta właściciela karty. Ostatnia cyfra jest nazywana cyfrą kontrolną. Jest określona z wykorzystaniem algorytmu Luhna. Dzięki niemu jesteśmy w stanie sprawdzić, czy określony ciąg cyfr został podany poprawnie, czy zaszła pomyłka. Cyfra kontrolna odgrywa kluczową rolę w czasie wykonywania transakcji internetowych. Po podaniu numeru karty komputer natychmiastowo sprawdza poprawność naszego zapisu, takie samo działanie wykonuje komputer, który odbiera dane. W związku z tym bezpieczeństwo transakcji znacznie wzrasta. 

Data ważności
Termin ważności karty jest wytłoczony na każdej karcie. Możemy go znaleźć na dole awersu, zaraz pod numerem danej karty. Format zapisu, jaki obowiązuje to MM/RR. W niektórych wypadkach możemy się także spotkać z początkowym terminem ważności karty. 

Logotyp i hologram
W większości przypadków spotykamy je w dolnej części po prawej stronie, chociaż niekiedy możemy spotkać się z hologramem występującym z tyłu karty. Hologramy występują w wielu formach, jako rysunki czy teksty. Są one bardzo trudne do podrobienia i zapewniają spore bezpieczeństwo.

Mikroprocesor
Znajduje się po lewej stronie, umieszczony pod nazwą banku oraz logotypem. Ma formę kwadratu lub prostokąta. Poprzez klej, który wchodzi w reakcję chemiczną z materiałem, z jakiego jest wykonana karta, nie można go usunąć.

Imię i nazwisko
Powinno znajdować się w lewym dolnym rogu. Niekiedy, zamiast niego możemy się spotkać z nazwą firmy. 
 

Tylna strona karty, czyli rewers

Z tyłu kart znajdziemy znaczniej mniej elementów niż na awersie, a są nimi:

Pasek magnetyczny 
Jego wymiary wynoszą 12 × 86 mm i jest on odpowiedzialny za dane na temat posiadacza karty, rachunku oraz personalny numer PIN. 

Pasek podpisu
Jest to warstwa wykonana z silikonu, na której każdy właściciel kart powinien umieścić swój podpis. Takie pasek posiada wiele zabezpieczeń, które uniemożliwiają jego wymianę czy zamaskowanie

Kod CVV2/CVC2
Zaraz koło paska podpisy znajdziemy kod CVV2/CVC2. Jest to zabezpieczenie, stosowane w wypadkach, kiedy nie można wykorzystać kodu PIN. 

Informacje od banku
Z tyłu kart znajdziemy także numer telefonu oraz adres wystawcy karty. Te informacje umożliwiają nam blokadę bądź zastrzeżenie karty. 

Rodzaj karty
Na każdej karcie musi się znaleźć informacja mówiąca o tym, czy jest to karta debetowa, czy kredytowa. Może ona jednak znajdować się zarówno z przodu, jak i z tyłu. 

Karty kredytowe są niezwykle powszechne, dlatego wiedza na temat ich budowy jest niezwykle ważna i może przydać się każdemu z nas w najmniej oczekiwanym momencie.

 

Najpopularniejsze