Co to jest Adblue i dlaczego samochód to ma?

Nowe samochody wyposażone w silnik diesla korzystają z płynu o nazwie AdBlue. Jeśli twój samochód korzysta z Adblue, będziesz musiał uzupełniać go na bieżąco. W przypadku, gdyby płynu zabrakło twój samochód może nie uruchomić się. W naszym artykule dowiesz się co robi, jak działa i dlaczego ważny jest jego prawidłowy stan.
 

SPIS TREŚCI:

 1. Co to jest Adblue?
 2. Z czego składa się AdBlue?
 3. Jak działa AdBlue?
 4. Brak AdBlue w samochodzie - co się stanie, jeśli zabraknie?
 5. Jakie samochody korzystają z AdBlue? - i czy mój korzysta?
 6. Gdzie mogę kupić AdBlue? - tankowanie AdBlue
 7. Ile AdBlue zużywa samochód?
 8. Czy mogę jechać przy zapalonej lampce ostrzegawczej AdBlue?
 9. Jak zresetować lampkę ostrzegawczą AdBlue
 10. Gdzie jest zbiornik Adblue?
 11. Co zrobić, jeśli przez przypadek wlałem AdBlue do zbiornika z olejem napędowym?
 12. Co się stanie, jeśli wleję olej napędowy do AdBlue?

Co to jest Adblue - i dlaczego samochód to ma?

Co to jest Adblue?

Adblue to płyn wydechowy, złożony z mocznika i wody. Jest on przechowywany w osobnym zbiorniku i uzupełnia się go zwykle przez niebieską zakretkę wlewu umieszczoną obok wlewu paliwa. Adblue stosuje się w celu zmniejszenia wydostających się tlenków azotu z rury wydechowej. Aktualne przepisy emisji spalin Euro 6 ograniczyły emisję szkodliwych gazów, w szczególności samochodów z silnikami Diesla.
 

Z czego składa się AdBlue?

AdBlue jest bezbarwną, nietoksyczna mieszaniną mocznika i wody dejonizowanej. W internecie możemy znaleźć opinie ludzi, które twierdzą że jest to mocz świński. Mocznik stosowany w AdBlue jest roztworem sterylnym i wysokiej jakości.
 

Jak działa AdBlue?

AdBlue wtryskiwany jest do układu wydechowego, dokładniej do spalin. Tam zachodzi proces, gdzie podczas wysokich temperatur AdBlue zamienia się w amoniak i dwutlenek węgla. Rozkłada w ten sposób tlenek azotu na nieszkodliwy azot i parę wodną. Reakcja ta nazywa się selektywną redukcją katalityczną (SCR) - układ, który wstrzykuje AdBlue przez katalizator do spalin.
 

Brak AdBlue w samochodzie - co się stanie, jeśli zabraknie?

Jeśli w twoim samochodziie zabraknie Adblue, moc i osiągi silnika zostaną zmniejszone, aby ograniczyć emisję spalin. Po zatrzymaniu auta, nie będziesz mógł ponownie uruchomić silnika, jest zbiornik AdBlue będzie pusty. Zalecamy, aby monitorować stan i ostrzeżenia z deski rozdzielczej dotyczące płynu AdBlue. Po przejechaniu ok. 2000 km na komputerze pokładowym wyświetli się komunikat ostrzegawczy.
 

Jakie samochody korzystają z AdBlue? - i czy mój korzysta?

Nie wszyscy producenci samochodów korzystają z technologii AdBlue. Większość natomiast daje wskazówkę w nazwach silników np. Citroen BlueHdi, Volkswagen Bluemotion. Jeśli nie jesteś pewny czy twój samochód zawiera AdBlue, zajrzyj do ksiązki obsługi pojazdu. Innym szybszym sposobem jest sprawdzenie czy obok wlewu paliwa lub  pod maską znajduje się korek AdBlue.
 

Gdzie mogę kupić AdBlue? - tankowanie AdBlue

Adblue sprzedawany jest przez stacje benzynowe, sklepy internetowe, supermarkety i sklepy z gadżetamii samochodowymi.  Płyn kataliczny zatankujesz na stacji lub kupisz w bańce np. 10 czy 20 litrowej.
 

Ile AdBlue zużywa samochód?

Szybkość i zużycie AdBlue w głównej mierze zależy od silnika i ekonomicznej jazdy. Szacuje się, że średnie zużycie płynu katalicznego wynosi około 1l na 1000 km. W przypadkach ekstrymalnych może wynosić nawet 1l na 600 km. W zależności od wielkośći zbiornika AdBlue, najczęściej przejedziemy ok 10 tyś kilometrów.
 

Czy mogę jechać przy zapalonej lampce ostrzegawczej AdBlue?

Gdy pojawi się lampka ostrzegawcza AdBlue na komputerze pokładowym, masz wystarczająco dużo czasu, aby znaleźć stację i dolać płynu. Brak płynu nie uszkodzi twojego samochodu, lecz przy zerowym jego stanie - nie będziesz mógł uruchomić samochodu.
 

Jak zresetować lampkę ostrzegawczą AdBlue

Niestety, nie ma możliwości wyłączenia lampki ostrzegawczej. Jedyne co możesz zrobić w tym przypadku, to dolać płyn do minimalnego stanu. Lampka ostrzegawcza po uzupełnieniu AdBlue znika automatycznie.
 

Gdzie jest zbiornik Adblue?

Wlew płynu katalicznego AdBlue znajdziesz najczęściej obok wlewu do oleju napędowego. Oznaczony jest najczęściej niebieskim korkiem. Jeśli tam go nie ma, sprawdź bagażnik lub pod maską auta. Zbiornik AdBlue umiejscowiony jest pod podłogą bagażniak, w miejscu gdzie powinno znajdować się koło zapasowe.
 

Co zrobić, jeśli przez przypadek wlałem AdBlue do zbiornika z olejem napędowym?

Jeśli przez pomyłkę wlałeś AdBlue do zbiornika z ropą, jedyną i bezpieczną opcją jest jego opróżnienie. W internecie, znajdują się firmy, które zajmują się opróżnianiem zbiorników w takich sytuacjach. Odpalenie samochodu jak i jazda na Adblue mogłaby spowodować uszkodzenie pompy paliwa, układu wtryskowego i silnika.
 

Co się stanie, jeśli wleję olej napędowy do AdBlue?

W przypadku wlania oleju napędowego do zbiornika AdBlue, możemy uszkodzić katalizator i wtryski AdBlue, co może okazać się bardzo kosztowne. Zalecamy nie uruchamiać silnika i zadzwonić po firmę zajmującą się opróżnianiem i czyszczeniem zbiorników.

Najpopularniejsze