Co to jest kredyt odnawialny

Co to jest kredyt odnawialny

Kredyt odnawialny, zwany czasem linią kredytową, to dodatkowa gotówka, o którą powiększa się saldo rachunku bankowego. Jest to konkretna suma, z której może skorzystać właściciel za każdym razem, gdy ma taką potrzebę. Te środki są zawsze dostępne. Kredyt odnawialny jest niejako podpięty pod rachunek oszczędnościowo - rozliczeniowy. Gdy skończą się pieniądze na rachunku, można przejść "pod kreskę" i korzystać z pieniędzy banku. Taki kredyt uruchamiany jest zazwyczaj na dwanaście miesięcy i może być przedłużany automatycznie na kolejne lata, do momentu ewentualnego wypowiedzenia. 
 

Limit kredytowy - otrzymanie limitu kredytowego

W tym wypadku zależy od indywidualnej umowy ale jego górna granica zależy przede wszystkim od wysokości i regularności kwot wpływających na konto. Po prostu każdy bank przed decyzją o przyznaniu linii kredytowej, poddaje klienta dokładnej analizie kredytowej. Warunki, które należy spełnić, aby otrzymać kredyt odnawialny nieco się różnią w poszczególnych bankach, jednak istnieją punkty wspólne:

- Polskie obywatelstwo i polskie miejsce zamieszkania. Do tego dochodzą jeszcze obcokrajowcy, którzy mieszkają w Polsce i pobierają stałe świadczenia, takie jak: pensja, renta, emerytura i stypendium.

- Posiadanie konta w banku i regularność wpływów przez określony w przepisach czas.

- Pozytywna zdolność kredytowa i brak debetu na koncie w ostatnim czasie określonym przepisami.

Sprawdź rownież: Porównanie kredytów gotówkowych
 

Kredyt odnawialny - oprocentowanie

Oprocentowanie nalicza się od środków faktycznie wykorzystanych. Oznacza to, że na przykład przy limicie 2000 złotych i wykorzystanej kwocie 500 złotych, odsetki naliczy się tylko od tej sumy. Nie znaczy to jednak, że warto ustalać bez konkretnych powodów zbyt wysoki limit, albowiem raz do roku pobierana jest prowizja od sumy limitu. Prowizja będzie pobierana nawet wtedy, gdy nic nie zostało wykorzystane. Bank pobierze opłatę za "gotowość".

 

Sprawdź rownież: Porównanie pożyczek pozabankowych


Kredyt odnawialny - spłata

Kredyt odnawialny spłaca się ze wszystkich pieniędzy wpływających na konto. Nie można tego robić w ratach. Tak więc przykładowo, jeżeli zostało pożyczonych 2000 złotych a z poborów wpłynie 5000 zł, to automatycznie stan konta wyniesie 3000 złotych. Jeżeli suma pożyczonych pieniędzy będzie większa niż kolejna wpłata, to stan konta w dalszym ciągu będzie "pod kreską" jednak kwota kredytu będzie pomniejszona o tę właśnie kwotę.
 

Przeczytaj także:
KRD krajowy rejestr dłużników
Karta dużej rodziny lista zniżek

Najpopularniejsze