Co to jest OC graniczne?

OC graniczne to czasowa polisa komunikacyjna. OC graniczne skierowane jest do właścicieli pojazdów poza Unią Europejską. Celempolisy jest ochrona naszego pojazdu, który nie posiada ważnego OC lub jego polisa kończy się. Ubezpieczenie graniczne zawierane jest najczęściej na okres 30 dni. Istnieje możliwość przedłużenia jej o kolejne 30 dni lecz nie dłużej niż 12 miesięcy.  OC graniczne powinni posiadać te osoby, które nie posiadają Zielonej Karty.

Spis treśći:

 1. Dla kogo jest OC zagraniczne?
 2. Rodzaje ubezpieczenia granicznego
 3. Ubezpieczenie graniczne PZU
 4. Najtańsze OC graniczne - sprawdź


Dla kogo jest OC zagraniczne?

Kto powinien wykupić OC graniczne? OC graniczne dotyczy właścicieli pojazdów, którzy nie mają aktualnej polisy OC lub polisa dobiega końca. Kierowcom, którym kończy się polisa OC a znajdują się za granicą muszą obowiązkowo wykupić OC graniczne.
 

Rodzaje ubezpieczenia granicznego

Wyróżniamy dwa rodzaje zawarcia ubezpieczenia granicznego:

 • Standardowe ubezpieczenie na 30 dni: należy wykupić oc graniczne na 30 dni, gdy kierowca nie ma ważnego ubezpieczenia OC.
 • Ubezpieczenie od 1 - 12 miesięcy: jeśli posiadasz ważne OC i ważną Zieloną Kartę, ale koniec okresu twojej polisy wypada podczas przebywania za granicą - masz możliwość wykupienia odpowiedniej polisy nawet do 12 miesięcy

Ubezpieczenie graniczne PZU

Jeśli masz samochód zarejestrowany poza Unią Europejską, np. w Rosji, na Ukrainie, w Stanach Zjednoczonych? Jeśli wjeżdżasz nim do Polski, możesz wykupić OC graniczne w PZU.

Dlaczego warto?

 • Nie płacisz sam osobom, którym wyrządzisz szkodę w wypadku lub kolizji. Odszkodowanie wypłaci PZU.

 • Ubezpieczenia nie musisz zawierać na rok – możesz wykupić je na czas swojego pobytu w Polsce, jednak nie mniej niż na 30 dni.

 • w razie uszkodzenia pojazdu lub innej rzeczy (tzw. szkoda na mieniu) – 1 000 000 euro za jedno zdarzenie,

 • w przypadku śmierci lub uszkodzenia ciała (tzw. szkoda na osobie) – 5 000 000 euro za jedno zdarzenie – bez względu na liczbę poszkodowanych.
   

Sprawdź również: Krótkoterminowe ubezpieczenie OC w PZU

Najpopularniejsze