Co zrobić aby komornik zszedł z pensji?

Kredyty, pożyczki oraz inne tego typu produkty finansowe cieszą się ogromną popularnością wśród Polaków. Niestety, sporo osób podejmuje decyzję o zaciągnięciu zobowiązań bez dokładnego przeanalizowania swoich możliwości finansowych. Po jakimś czasie pojawiają się opóźnienia w spłacie, a w konsekwencji wynagrodzenie przejmuje komornik. Co zrobić, aby komornik zszedł z pensji? Czy jest to w ogóle możliwe? 

komornik

SPIS TREŚCI:

  1. Komornik zabiera mi połowę pensji - co zrobić? 
  2. Ugoda z wierzycielem, czyli sposób na znaczące obniżenie kosztów zadłużenia
  3. Ugoda z komornikiem - najlepsze rozwiązanie, gdy kontakt z wierzycielem jest utrudniony
  4. Praca w szarej strefie tylko w ostateczności
  5. A może poczekać na przedawnienie długu?
  6. >> Pożyczka z komornikiem, bez zaświadczeń <<

 

Komornik zabiera mi połowę pensji - co zrobić? 

Liczba zadłużonych Polaków nieustannie rośnie. Brak fachowej wiedzy odnośnie rozsądnego pożyczania pieniędzy powoduje, że wielu naszych rodaków bezrefleksyjnie pożycza pieniądze nie martwiąc się tym, że przecież kiedyś trzeba będzie je oddać. W internecie można znaleźć całą masę wpisów rozżalonych internautów, którym komornik zabiera 50% wynagrodzenia. Czy jest jakikolwiek sposób na to, aby komornik zszedł z pensji? 

Warto wiedzieć, że w przypadku gdy komornik zajął nasze wynagrodzenie, to bardzo ciężko będzie nam doprowadzić do sytuacji, w której komornik dobrowolnie zrezygnuje z zaprzestania ściągania pieniędzy z wypłaty w maksymalnej kwocie, na jaką pozwalają mu obowiązujące obecnie polskie przepisy prawne. Nie trzeba się jednak martwić na zapas. Dłużnicy mogą skorzystać z kilku rozwiązań, dzięki którym polepszy się ich sytuacja materialna. Są one następujące:

  • Podpisanie ugody z wierzycielem.
  • Podpisanie ugody z komornikiem. 
  • Praca w szarej strefie, "na czarno".
  • Przedawnienie długu. 


pismo do komornika aby zszedl z pensji

Musisz przeczytać: Przedawnienie długu a komornik

 

Ugoda z wierzycielem, czyli sposób na znaczące obniżenie kosztów zadłużenia

Ugoda z wierzycielem przez wielu ekspertów uważana jest za zdecydowanie najlepsze dostępne rozwiązanie. Dłużnik może zwrócić się do swojego wierzyciela z prośbą o podpisanie ugody w dowolnie wybranym momencie postępowania egzekucyjnego. W prośbie o zawarcie ugody trzeba jasno określić warunki spłaty, z którymi nie będziemy mieli żadnych problemów. Trzeba również dokładnie zadeklarować, że swoje zobowiązania wobec wierzyciela będziemy spłacali w terminie. 

W przypadku, gdy uda nam się podpisać ugodę z wierzycielem dotyczącą dobrowolnej spłaty długu, wierzyciel będzie zobowiązany do nakazania komornikowi wstrzymania bądź zakończenia egzekucji komorniczej. Komornik musi wówczas zakończyć wszystkie podejmowane działania, jakie podjął wobec dłużnika. Ugoda z wierzycielem jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem, ponieważ dzięki niemu znacząco zmniejszają się ostateczne koszty spłaty długu. Komornik nie będzie od tej pory pobierał już żadnych opłat związanych z prowadzeniem egzekucji, które często są naprawdę bardzo wysokie.
 

Ugoda z komornikiem - najlepsze rozwiązanie, gdy kontakt z wierzycielem jest utrudniony

Z kolei gdy nawiązanie bezpośredniego kontaktu z wierzycielem jest mocno utrudnione bądź gdy jest kilku wierzycieli, wtedy opłaca się wybrać do komornika z propozycją podpisania ugody. Taki dokument musi zawierać dokładną informację, że spłata długu będzie odbywała się na warunkach finansowych, które będą odpowiadały dłużnikowi. Jeśli komornik miesięcznie zabiera dłużnikowi aż 50% jego wynagrodzenia, co powoduje, że nie stać go na utrzymanie rodziny, to dłużnik na rozmowę z komornikiem powinien zabrać ze sobą wszelkie rachunki, faktury i paragony potwierdzające skalę jego miesięcznych wydatków. Konieczne jest także udokumentowanie liczby członków rodziny. 

W niektórych przypadkach, gdy próby dogadania się z komornikiem nie idą po naszej myśli, można zagrozić mu porzuceniem swojej pracy, przez co dalsza windykacja okaże się dla niego niemożliwa. Komornik słysząc takie argumenty na pewno jeszcze raz dokładnie zastanowi się nad przemyśleniem zaproponowanej ugody. 
 

Praca w szarej strefie tylko w ostateczności 

Jeśli komornik nie okazuje jakiegokolwiek zainteresowania ani chęci podpisania ugody, wtedy można zdecydować się na rozwiązanie ostateczne, czyli porzucenie swojego dotychczasowego miejsca pracy i rozpoczęcie zarobkowania w szarej strefie. Praca na czarno pozwala na ukrycie wszystkich swoich dochodów przed komornikiem, jednak zalecamy, aby tę opcję wybierać wyłącznie w ostateczności. 
 

A może poczekać na przedawnienie długu?

Wszystkie długi prędzej czy później ulegają przedawnieniu. Czasem może okazać się, że długi, które ściąga komornik, już dawno są przedawnione. W takim wypadku można wnieść do sądu powództwo przeciwegzekucyjne, w którym będziemy żądali zejścia z pensji przez komornika oraz zwrotu niesłusznie pobranych środków z naszego konta. 

Musisz przeczytać: Egzekucja komornicza - krok po kroku

Najpopularniejsze