CVV/CVC - Co to jest CVV, gdzie go znaleźć

CVV/CVC - Co to jest CVV, gdzie go znaleźć

Form zabezpieczania kart płatniczych przed oszustwem i wyłudzeniem pieniędzy jest na tyle wiele, że bezpieczeństwo obecnie tego typu kart jest na bardzo wysokim poziomie. Mimo to trzeba być niezwykle ostrożnym i unikać ryzyka związanego z utratą lub podawaniem newralgicznych danych osobom nie upoważnionym do korzystania z karty.
 

Co to jest CVV / CVC - gdzie go znaleźć

Rozróżnienie pomiędzy dwoma rodzajami kodów bezpieczeństwa przypisanych do karty płatniczej jest bardzo prosta i wynika ona głównie z systemu dostarczonego przez danego operatora karty płatniczej. Otóż oznaczenie CVV dotyczy kart VISA podczas gdy CVC dotyczy operatora MasterCard. Tego typu kod zabezpieczający można znaleźć na odwrocie karty płatniczej z prawej strony paska z miejscem na podpis oznaczone jako 3 cyfry indywidualnie przypisane do danej karty
 

Jakie rodzaje CVV CVC wyróźniamy?

Przybliżając temat kodów zabezpieczających karty płatnicze warto jest podkreślić rodzaje tychże kodów. Dlatego pojawiają się często także odpowiedniki tych kodów zabezpieczających w postaci oznaczenia CVV2 i CVC2. Czym te oznaczenia się różnią? Główna różnica polega na tym, że kod CVV czy CVC jest kodem umieszczonym na karcie podczas gdy kody CVV2 i CVC2 są używane podczas transakcji bezgotówkowych bez fizycznego użycia karty w mediach cyfrowych i innych formach komunikacji gdzie nie ma bezpośredniego kontaktu z kartą. Istnieją także kody iCVV czy Dynamic CVV generowane w sposób automatyczny pozwlający na uniknięcie w meidach cyfrowych wykorzystania karty za pomocą statycznego numeru CVV czy CVC.


Sprawdź rownież:
Jak długo idzie przelew wewnętrzny a zewnętrzny
Konto dla małego dziecka
 

Jak chronić swoją kartę płatniczą
 

W związku z częstymi transakcjami w miejscach publicznych jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo użycia naszej karty przez niepowołane osoby. Dodatkowe formy wyłudzenia informacji z karty są zagrożeniem dla każdego użytkownika tego typu form płatniczych. Jednym ze sposobów zabezpieczenia się przed oszustwem i wyłudzeniem jest używanie karty za pomocą innych urządzeń do których karta jest przypisana na przykład w telefonie poprzez usługę NFC. Ponadto pamiętajmy o najważniejszej zasadzie by chronić dane zawarte na karcie i nie podawać ich w niezaufanych miejscach czy to fizycznych czy też na stronach internetowych wątpliwego pochodzenia. Warto jest skorzystać wtedy z platform pozwalających na zapisanie danych karty i używanie jej poprzez logowanie się do danej usługi a w razie potrzeby danego dostawcę usługi usuwamy z profilu i automatyczne płatności w ten sposób generowane są w sposób bezpieczny z możliwością anulowania subskrypcji w każdej chwili.

Bezpieczeństwo użytkowania kart jest priorytetowe a nowe sposoby kodowania za pomocą klasycznych standardów mogą w tym bardzo pomóc jeśli zachowamy podstawowe zasady zachowania ochrony przed wyłudzeniem danych zamieszczonych na karcie kodów w tym kodu CVV/CVC.

Najpopularniejsze