Czarna lista dłużników - co to jest, rejestr dłużników

Czarna lista dłużników - co to jest, rejestr dłużników

Jakiekolwiek zobowiązania finansowe, z którymi zalegamy figurują w biurach informacji gospodarczej. Rzutują one na naszą zdolność kredytową oraz zwykle skutecznie uniemożliwiają zaciągnięcie jakiejkolwiek szybkiej pożyczki, nie wspominając już o kredycie hipotecznym.
 

Spis treści: 

  1. Co to jest czarna lista dłużników
  2. Rejestry dłużników w Polsce
  3. Jak sprawdzić? Pobierz raport BIK
  4. Jak usunąć dane z czarnej listy dłużników?

 

Co to jest czarna lista dłużników?

Czarna lista dłużników jest potocznym określeniem, jakiego używa się w celu nazwania istniejących w Polsce biur informacji gospodarczej. Przechowują one informacje dotyczące naszych zaległości finansowych, nieuregulowanych rachunków, niespłaconych rat oraz całych kredytów. Wpisanie na czarną listę dłużników jest jednoznaczne z gromadzenie negatywnych informacji na temat naszych zachowań finansowych oraz zdolności kredytowej.

 

Rejestry dłużników w Polsce

W Polsce czarną listę dłużników stanowią trzy rejestry, które przyjmują, przechowują oraz przekazują dalej informacje dotyczące dłużników. Przyjmują zgłoszenia dotyczące zarówno osób fizycznych, jak i wielkich przedsiębiorstw.

Do firm rejestrujących polskich dłużników należą:

  • BIG InfoMonitor (przyjmuje informacje dotyczące zadłużeń oraz nieterminowych płatności konsumentów w całej Polsce, a także udostępnia dane z sektora bankowości);
  • ERIF (biuro, które nie tylko gromadzi dane dotyczące dłużników, ale i na bieżąco je weryfikuje. Raz na kwartał udostępnia uaktualnione informacje);
  • ​KRD (gromadzi informacje dotyczące zarówno indywidualnych konsumentów, jak i ogromnych przedsiębiorstw. Skupia się również na negatywnych informacjach kredytowych).

Wiele osób, myśląc o rejestrach dłużników myśli również o firmie BIK. Nie jest to jednak czarna lista, na której figurują informacje dotyczące zaległości finansowych. Biuro skupia się również na pozytywnych danych dotyczących rzetelnych kredytobiorców.

Przeczytaj także: Czyszczenie BIG, KRD, ERIF - jak wyczyścić wpis?

 

Jak sprawdzić? Raport BIK

Jeśli obawiamy się, że możemy figurować w bazach danych BIK-u, zawsze możemy sprawdzić swoje wątpliwości. Jest to prostsze, niż się nam wydaje. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej firmy, potwierdzić swoją tożsamość, a następnie wybrać interesujący nas pakiet. Mamy do wyboru dwa. Pierwszy z nich generuje nam jeden raport, a drugi daje możliwość wygenerowania aż dwunastu na przestrzeni całego roku. Wybieramy ten, który jest nam bardziej potrzebny, a następnie dokonujemy przelewu. Gdy dopełnimy wszystkich formalności, możemy wygenerować raport, w którym zobaczymy, jakie informacje na nasz temat zostały zawarte w BIK-u.

 

Jak usunąć dane z czarnej listy dłużników?

Trzeba wspomnieć o tym, że raz wpisani nie figurujemy już na zawsze na czarnej liście dłużników. Wystarczy, byśmy spłacili należności, przez które zostaliśmy wpisani do rejestru. Biura informacji gospodarczej mają obowiązek uaktualniania zawartych w nich danych. Po uregulowaniu wszystkich należności wkrótce zostaniemy wypisani. Jednak jeśli nie dopełnimy wszystkich obowiązków i wciąż będziemy dłużnikami, negatywne informacje na temat naszych zaległości mogą figurować na liście nawet przez dziesięć lat.

Najpopularniejsze