Czarna lista dłużników - co to jest, rejestr dłużników

Czarna lista dłużników - co to jest, rejestr dłużników

Jakiekolwiek zobowiązania finansowe, z którymi zalegamy figurują w biurach informacji gospodarczej. Rzutują one na naszą zdolność kredytową oraz zwykle skutecznie uniemożliwiają zaciągnięcie jakiejkolwiek szybkiej pożyczki, nie wspominając już o kredycie hipotecznym.
 

Spis treści: 

  1. Co to jest czarna lista dłużników
  2. Rejestry dłużników w Polsce
  3. Jak sprawdzić? Pobierz raport BIK
  4. Jak usunąć dane z czarnej listy dłużników?

 

Co to jest czarna lista dłużników?

 

Czarna lista dłużników jest potocznym określeniem, jakiego używa się w celu nazwania istniejących w Polsce biur informacji gospodarczej. Przechowują one informacje dotyczące naszych zaległości finansowych, nieuregulowanych rachunków, niespłaconych rat oraz całych kredytów. Wpisanie na czarną listę dłużników jest jednoznaczne z gromadzenie negatywnych informacji na temat naszych zachowań finansowych oraz zdolności kredytowej.

 

Rejestry dłużników w Polsce

 

W Polsce czarną listę dłużników stanowią trzy rejestry, które przyjmują, przechowują oraz przekazują dalej informacje dotyczące dłużników. Przyjmują zgłoszenia dotyczące zarówno osób fizycznych, jak i wielkich przedsiębiorstw.

Do firm rejestrujących polskich dłużników należą:

- BIG InfoMonitor (przyjmuje informacje dotyczące zadłużeń oraz nieterminowych płatności konsumentów w całej Polsce, a także udostępnia dane z sektora bankowości);

- ERIF (biuro, które nie tylko gromadzi dane dotyczące dłużników, ale i na bieżąco je weryfikuje. Raz na kwartał udostępnia uaktualnione informacje);

- KRD (gromadzi informacje dotyczące zarówno indywidualnych konsumentów, jak i ogromnych przedsiębiorstw. Skupia się również na negatywnych informacjach kredytowych).

Wiele osób, myśląc o rejestrach dłużników myśli również o firmie BIK. Nie jest to jednak czarna lista, na której figurują informacje dotyczące zaległości finansowych. Biuro skupia się również na pozytywnych danych dotyczących rzetelnych kredytobiorców.

 

Jak sprawdzić? Raport BIK

 

Jeśli obawiamy się, że możemy figurować w bazach danych BIK-u, zawsze możemy sprawdzić swoje wątpliwości. Jest to prostsze, niż się nam wydaje. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej firmy, potwierdzić swoją tożsamość, a następnie wybrać interesujący nas pakiet. Mamy do wyboru dwa. Pierwszy z nich generuje nam jeden raport, a drugi daje możliwość wygenerowania aż dwunastu na przestrzeni całego roku. Wybieramy ten, który jest nam bardziej potrzebny, a następnie dokonujemy przelewu. Gdy dopełnimy wszystkich formalności, możemy wygenerować raport, w którym zobaczymy, jakie informacje na nasz temat zostały zawarte w BIK-u.

 

Jak usunąć dane z czarnej listy dłużników?

 

Trzeba wspomnieć o tym, że raz wpisani nie figurujemy już na zawsze na czarnej liście dłużników. Wystarczy, byśmy spłacili należności, przez które zostaliśmy wpisani do rejestru. Biura informacji gospodarczej mają obowiązek uaktualniania zawartych w nich danych. Po uregulowaniu wszystkich należności wkrótce zostaniemy wypisani. Jednak jeśli nie dopełnimy wszystkich obowiązków i wciąż będziemy dłużnikami, negatywne informacje na temat naszych zaległości mogą figurować na liście nawet przez dziesięć lat.