Często korzystasz z produktów finansowych? Masz większy poziom wiedzy o finansach niż przeciętny Polak.

Polacy posiadający własne konto w banku odpowiedzieli poprawnie na 60% pytań więcej w teście wiedzy finansowej niż osoby, które nie posiadały nigdy żadnych produktów finansowych np: konta w banku. Jednak najwięcej poprawnych odpowiedzi udzieliły tylko te osoby, które odczuwają potrzebę douczenia się na temat posiadanych przez siebie bardziej skomplikowanych produktów finansowych np: produkty inwestycyjne, oszczędności.
 

Polaków egzamin wiedzy o finansach

W tym roku platforma Kapitalni.org po raz trzeci przeprowadziła egzamin z wiedzy finansowej polaków. Niestety wyniki tego testu nie napawa optymizmem. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, iż podstawy ekonomi powinny być jednym z przedmiotów w szkole.

Jednak pośród wszystkich osób, które rozwiązywały test wiedzy o finansach można wyodrębnić grupę posiadającą większą niż przeciętna wiedzę ekonomiczną.

Osoby korzystające aktywnie z różnych produktów finansowych udzieliły największej ilości poprawnych odpowiedzi w pięciu blokach tematycznych testu. Należy zauważyć, iż osoby aktynie korzystające z różnych produktów finansowych tylko w 3 pytaniach odpowiedzieli gorzej od osób nie posiadających kont bankowych. 
 

Znam swoje prawa przy korzystaniu z produktów finansowych

Niestety bardzo mało osób odpowiedziało poprawnie w teście na pytanie o prawa konsumenta w przypadku odmownego rozpatrzenia wniosku kredytowego. Tylko 20% osób nie posiadających żadnych produktów bankowych prawidłowo odpowiedziało na to pytanie. Natomiast pośród osób, które posiadają konto w banku odsetek prawidłowych odpowiedzi wyniósł zaledwie 39%.

W innych pytaniach dotyczących np: prawa składania reklamacji na dodatkowe opłaty od kredytu, które są nie zgodne z umową różnica w wiedzy pomiędzy osobami, które aktywnie korzystają z produktów bankowych, a tymi osobami, które go w ogóle nie ich nie posiadają wynosi aż 56%.
 

Inwestycje tylko dla osób z wiedzą ekonomiczną?

Polacy korzystający z bankowych produktów inwestycyjnych oraz oszczędnościowych wypadli w teście wiedzy dużo lepiej niż osoby posiadające podstawowe produkty bankowe czyli konto bankowe oraz kartę do konta. 

Posiadanie własnego konta bankowego od dawna nie jest niczym nadzwyczajnym. Coraz więcej  Polaków powoli zaczyna się interesować stanem własnych finansów. Jednak największy poziom wtajemniczenia w produkty finansowe posiadają tyle te osoby, które są właścicielami bankowych produktów oszczędnościowych oraz inwestycyjnych. Osoby takie chcą uzyskać jak największe zyski, dlatego zwiększają swoją wiedzę z zakresu finansów. 

 

Pożyczka ratalna (nie) łatwy produkt finansowy

Pożyczka ratalna stała się bardzo popularnym produktem finansowym pośród wielu Polaków. Niestety bardzo wiele osób nie jest w żaden sposób zainteresowanych kosztami pożyczki (np: RSO, prowizja). Coraz częściej klienci banków czy firm pożyczkowych zainteresowani są tylko i wyłącznie wysokością pożyczki jaką mogą otrzymać, okresem kredytowania oraz wysokością raty.

Pożyczka na dowód od bardzo dawna cieszy się największa popularnością pośród osób, które potrzebują szybkiej dodatkowej gotówki. Popularna pożyczka na dowód jest dostępna głównie w firmach poza bankowych. Jednak wiele banków dla swoich stałych klientów oferuje również również pożyczkę na dowód osobisty. Należy pamiętać, iż o pożyczkę na dowód mogą się starać się tylko Ci klienci banku, których wynagrodzenie wpływa na konto w danym banku. Dzięki temu bank ma bezpośredni dostęp do historii wynagrodzeń klienta. 
 

Pożyczka na umowę zlecenie tylko w firmie pożyczkowej?

Jeszcze do niedawna osoba pracująca na umowę zlecenie nie mogła skorzystać z oferty banku w zakresie pożyczek. W ostatnim czasie wiele banków wyszło naprzeciw  wymaganiom swoim klientom umożliwiając zaciągniecie pożyczki na umowę zlecenie. Naturalnie klienci powinni pamiętać, iż bank zawsze sprawdza swojego klienta w BIK. W przypadku złej historii kredytowej wniosek o przyznanie kredytu może zostać odrzucony.

Wiele osób pracujących na umowę zlecenie, a przy tym posiadających złą historię kredytową może skorzystać z popularnych chwilówek. W ofercie wielu firm pozabankowych można znaleźć np: pożyczkę na umowę zlecenie czy chwilówkę na 500+.

Osoby posiadające większą niż przeciętna wiedzę finansową korzystają w bardzo bezpieczny sposób z różnych produktów finansowych. Zwiększając przy tym swoje własne bezpieczeństwo finansowe.

Najpopularniejsze