Czy da się ukryć konto przed komornikiem, czyli rachunek nie do namierzenia
07 grudnia 2020
Zajęcie rachunku bankowego to jedna z najczęściej stosowanych przez polskich komorników metod egzekucji. Komornik po zdobyciu informacji o koncie bankowym dłużnika bardzo szybko wysyła zawiadomienie do odpowiedniego banku, po czym następuje blokada konta. Wielu dłużników zastanawia się, czy da się ukryć konto przed komornikiem. Z myślą o nich przygotowaliśmy ten artykuł. Zapraszamy do wnikliwej lektury.
Czy jest sposób na ukrycie konta przed komornikiem?
Dla każdej osoby, która ma sporo zadłużeń, informacja o wprowadzeniu zajęcia komorniczego na wynagrodzenia, jest ogromnym ciosem. Z dnia na dzień zostajemy bez środków do życia, ponieważ komornik całkowicie zablokował nam możliwość wypłacania zgromadzonych na koncie pieniędzy. Czy istnieje jakikolwiek bank w Polsce, w którym komornik nie może zająć konta? Niestety nie. Komornik sądowy ma prawo do zajęcia rachunku w dowolnie wybranym banku spółdzielczym, SKOK-u oraz w banku komercyjnym.
Ogólnodostępne statystyki pokazują, że Polacy pod względem liczby długów są prawdziwymi rekordzistami. Komornicy mają naprawdę dużo pracy, ponieważ liczba egzekucji do zrealizowania z roku na rok jest coraz większa. Nie ma zatem się co dziwić, że wśród dłużników nieustannie pojawiają się pytania typu "jak znaleźć konto bankowe wolno od komornika?".
W jaki sposób komornik może dowiedzieć się, gdzie osoba zadłużona posiada konto?
Komornicy mają kilka możliwości na zweryfikowanie, w której instytucji bankowej dłużnik prowadzi konto. Są one następujące:
- Weryfikacja dłużnika w ogólnopolskim systemie OGNIVO.
- Komornik uzyskuje informację o koncie dłużnika od wierzyciela we wniosku egzekucyjnym.
- Komornik otrzymuje informację o rachunku bankowym dłużnika dzięki informacjom z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) bądź Urzędu Skarbowego.
- Dłużnik samodzielnie informuje komornika o swoim rachunku bankowym.
Zobacz koniecznie: Jakiego konta nie zablokuje komornik?
Jak działa system OGNIVO?
OGNIVO to ogólnopolska baza danych, w której przechowywane są różne informacje objęte tajemnicą bankową. W tej chwili dostęp do tej bazy ma przeszło 90% kancelarii komorniczych. Jest to podstawowe narzędzie komorników do sprawdzania, w którym banku prowadzi konto dany dłużnik. Wystarczy, że komornik wpisze w bazie danych podstawowe dane osobowe osoby zadłużonej, a po kilku sekundach otrzyma pełną listę wszystkich prowadzonych przez niego kont bankowych.
Z ogólnopolskiego systemu OGNIVO korzystają nie tylko kancelarie komornicze, ale również inne instytucje publiczne, m.in. administracyjne organy egzekucyjne, sądy, prokuratury, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Skarbowy, Poczta Polska czy izby celne.
Zobacz koniecznie: Konto bez komornika
Które banki należą do OGNIVO?
Wielu dłużników zdaje sobie sprawę z tego, czym jest i jak działa OGNIVO, dlatego zastanawiają się, czy są jakiekolwiek banki, które nie należą do tego systemu. Okazuje się, że zdecydowana większość polskich banków komercyjnych należy do tego systemu. Dodatkowo, nawet jeżeli dany bank nie należy do OGNIVO, komornik i tak ma szereg innych możliwości na namierzenie konta bankowego swojego dłużnika. Czy zatem możliwe jest ukrycie konta przed komornikiem? Tak, ale tylko wtedy, gdy komornik nie będzie korzystał z innych możliwości na ustalenie, w którym banku ma dłużnik, co jest mało prawdopodobne.
Zobacz więcej: OGNIVO - co to za system? Co daje wierzycielowi?
Jak komornik weryfikuje rachunek bankowy dłużnika przez system OGNIVO?
Jak dokładnie przebiega procedura sprawdzania konta dłużnika przez komornika w ramach systemu OGNIVO? Należy zdawać sobie sprawę z tego, iż jest to naprawdę szybka procedura. Komornik przygotowuje podstawowe dane osobowe dłużnika, a następnie wysyła zapytanie do systemu OGNIVO. Wniosek od razu trafia do konkretnego banku, który bardzo szybko udziela odpowiedzi na temat konkretnej osoby. Jeśli okaże się, że w którymś z banków dłużnik posiada konto, zablokowanie rachunku i zamrożenie jego pieniędzy nie zajmie komornikowi dużo czasu.
Zobacz więcej: Jak szybko komornik dowie się o nowym koncie?
O koncie dłużnika komornika poinformuje wierzyciel
W przypadku, gdy zaciągamy chwilówki i ich nie spłacimy, naszym wierzycielem jest firma pożyczkowa. Z oczywistych względów ma one wiedzę o numerze naszego konta bankowego. Firmy pożyczkowe chętnie dzielą się tą wiedzą z komornikami, dlatego to właśnie od firmy pożyczkowej komornik może dowiedzieć się, w którym banku prowadzi konto zadłużona osoba.
O rachunku dłużnika komornik dowie się z ZUS lub US
Każdy z nas ma styczność z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędem Skarbowym. Jeśli w przeszłości jednej z tych instytucji podaliśmy swój numer konta bankowego, to w przypadku złożenia zapytania przez komornika w tej sprawie będą one prawnie zmuszone do tego, aby udzielić mu informacji na ten temat.
Dłużnik sam powie komornikowi o swoim koncie
W stresie człowiek może mówić różne rzeczy, co sprytnie wykorzystują komornicy. Uważajmy, aby w trakcie rozmowy nie "wygadać się" przed komornikiem, w którym banku prowadzimy konto.