Czy jest możliwość umorzenia części długu alimentacyjnego?

Czy jest możliwość umorzenia części długu alimentacyjnego?

Alimenty to temat rzeka. Polacy są absolutnymi rekordzistami pod względem zadłużeń alimentacyjnych. Najnowsze dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor upublicznione na koniec maja 2020 roku wskazują, że alimentów nie płaci już w naszym kraju prawie 300 tysięcy osób. Łączna suma zaległości Polaków z tytułu niezapłaconych alimentów wynosi już prawie 11,5 miliarda złotych! Sporo osób posiadających tego typu zadłużenia zastanawia się, czy istnieje możliwość umorzenia części długu alimentacyjnego. Na to pytanie odpowiemy w niniejszym artykule.

 

Umorzenie części długu alimentacyjnego

Sporo dłużników alimentacyjnych po pewnym czasie podejmuje decyzję, że chciałoby zacząć spłacać swoje alimenty w sposób regularny. Niestety, po kilkunastomiesięcznej zwłoce najpewniej sprawą zajął się już komornik. To z kolei sprawia, że łączne koszty zadłużenia z tytułu alimentów rosną w sposób znaczący. Koszty egzekucji komorniczych są naprawdę niezwykle wysokie. Sporo alimenciarzy zastanawia się jednak nad tym, czy istnieje możliwość umorzenia jakiejś części długu. 

Warto wiedzieć, że jeżeli egzekucja jest prowadzona przez komornika na wniosek wierzyciela alimentacyjnego, a nie funduszu alimentacyjnego, to rozmowy na temat ewentualnego umorzenia długu należy prowadzić z wierzycielem alimentacyjnym. Niestety, umorzenie należności alimentacyjnych nie jest łatwe. W tego typu sprawach polskie sądy oraz inne organy państwa w pierwszej kolejności zwracają uwagę na interes dziecka, ponieważ nie może być ono pozbawione środków utrzymania. 

Przeczytaj także: Dziedziczenie długów do którego pokolenia obowiązuje?

 

Umorzenie odsetek alimentacyjnych

Odsetki u wielu dłużników alimentacyjnych są głównym elementem ich długu. Odsetki to należność uboczna, która powstaje zawsze przy opóźnieniu spłaty danej należności. Opłaty pobierane przez komorników pośredniczących w ściąganiu alimentów mogą być naprawdę bardzo wysokie. 

Tylko wierzyciel może zdecydować, czy odsetki zostaną umorzone czy wręcz przeciwnie. Do umorzenia odsetek może dojść np. wtedy, gdy dłużnik zdecyduje się na jednorazową spłatę całego swojego zadłużenia. 

 

Musisz sprawdzić: Pożyczki na czek GIRO - pieniądze z odbiorem na poczcie 

Najpopularniejsze