Czy komornik może zająć PayPal?

Czy komornik może zająć PayPal?


Niektórzy dłużnicy w obawie o komornikiem podejmują decyzję o przelaniu wszystkich swoich środków na rachunek w PayPal. Czy zagraniczne konto PayPal rzeczywiście jest wolne od zajęcia komorniczego? Komornik a Paypal - jak jest naprawdę? Odpowiedź znajdziecie w naszym dzisiejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury! 

 

PayPal - co to takiego? 

PayPal jest w pełni darmowym oraz bezpiecznym systemem umożliwiającym realizację płatności internetowych. W chwili obecnej jest to najpopularniejsze rozwiązanie tego typu na całym świecie. Właścicielem PayPal jest spółka zagraniczna o kapitale amerykańskim. Z tego powodu niektórzy myślą, że PayPal jest w 100% wolny od komornika. Z drugiej strony pojawiają się jednak głosy mówiące o tym, że PayPal prowadzi oddział w Polsce i współpracuje z komornikami. Rozwiejmy wszelkie wątpliwości: czy PayPal jest rzeczywiście wolny od komornika? 

 

Komornik a PayPal 

PayPal to nie instytucja bankowa, tylko specjalny system umożliwiający realizację rozmaitych płatności, w tym także bankowych. Za świadczenie usług odpowiada spółka z siedzibą w Luxemburgu posiadająca odpowiednie zezwolenie dotyczące prowadzenia działalności w formie banku i instytucji kredytowych. Siedziba PayPal nie znajduje się w Polsce, co oznacza, że z tego powodu żaden polski komornik nie może na jakichkolwiek zasadach "współpracować" z PayPal. 

Ponadto, PayPal to nie jest polska instytucja bankowa, dlatego też polski komornik działający w oparciu o polskie przepisy prawne nie ma możliwości zlokalizowania rachunku w PayPal należącego do dłużnika. Zajęcie środków finansowych należących do dłużnika w PayPal  jest absolutnie niemożliwe. Uspokajamy: komornik nigdy nie będzie mógł zająć jakichkolwiek pieniędzy zgromadzonych na koncie w PayPal. 

 

Komornik nie może zająć PayPal

Należy mieć świadomość, iż komornik jako jeden z sądowych organów egzekucyjnych jest uprawniony do działania wyłącznie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Oznacza to, że jeśli osoba zadłużona będzie chciała założyć tradycyjne konto bankowe (nie w polskim banku) w jednym z zagranicznych banków, np. w Anglii bądź w Czechach, to komornik także o tym się nie dowie i nie będzie miał możliwości zajęcia rachunku. W chwili obecnej wszystkie środki zgromadzone na zagranicznych rachunkach bankowych są wolne od polskich organów egzekucyjnych, w tym także komorników. 

 

Przeczytaj także: