Czy komornik może zająć telefon smartfon?
25 października 2020
Smartfony to tak powszechne urządzenia, że dzisiaj posiada je praktycznie każdy z nas. Wykorzystujemy je nie tylko do utrzymywania kontaktu z najbliższymi, ale również w celach rozrywkowych. Sporo osób zadłużonych zastanawia się, czy komornik może zająć telefon. Warto wiedzieć, że istnieje pewien katalog dóbr, których komornik nie może pozbawić dłużnika i jego rodziny. Czy smartfon jest zwolniony z egzekucji komorniczej?
SPIS TREŚCI:
- Czy komornik może zająć smartfon?
- Czego nie zajmie komornik?
- Jakie przedmioty na pewno zajmie komornik?
- Czy komornik zajmie telefon - podsumowanie
Czy komornik może zająć smartfon?
Czy komornik może zająć telefon komórkowy/smartfon? Tego rodzaju pytania zadaje sobie mnóstwo zadłużonych osób. Do realizowania zajęć komorniczych komornicy wykorzystują trzy dostępne narzędzia, które przysługują im na mocy prawa. Ustawodawca umożliwił im korzystanie z nich, aby egzekwowanie od dłużników zaległych kwot przebiegało możliwie najszybciej. Komornicy mają trzy możliwości:
- zajmowanie mienia - ruchomości i nieruchomości,
- blokada środków na rachunku/rachunkach bankowych należących lub współnależących do osoby zadłużonej,
- zajęcia komornicze, tzw. pobory.
Do pierwszej kategorii, czyli mienia, można zaliczyć cały szereg różnorodnych dóbr, np. laptopy, komputery, konsole do gier, biżuterię, aparaty fotograficzne, kamery, telewizory, lodówki, telewizory, samochody, smartfony bądź telefony i wiele, wiele innych. Niektórzy eksperci podkreślają, że zajęcie przez komornika powyżej wymienionych składników mienia jest dla niego dosyć ryzykowne, ponieważ w dzisiejszych czasach przykładowo ceny telewizorów używanych są wyjątkowo niskie. Tak niskie, że często komornikowi nie opłaca się ich nawet wystawiać na licytacji komorniczej.
Czy komornik może zająć telefon lub smartfon? Zgodnie z obowiązującym prawem, jak najbardziej. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, jaki jest to smartfon. Jeśli jest on wart sporo, wtedy prawdopodobieństwo zajęcia go przez komornika w ramach egzekucji jest znacznie wyższe. Ceny najnowszych smartfonów mogą oscylować nawet w granicach około 6000 złotych, dlatego jeśli komornik dowie się o takim składniku naszego majątku, z pewnością się nim zainteresuje.
Przeczytaj także: Czy dostanę telefon jak mam komornika?
Czego nie zajmie komornik?
W obowiązujących przepisach dotyczących zwolnień spod egzekucji sądowej jest mowa o tym, że komornik nie może zajmować takich przedmiotów i urządzeń, które są "niezbędne dla dłużnika i jego domowników". Sęk w tym, że polskie prawo daje komornikom dowolność w zakresie oceniania tego, co tak naprawdę jest niezbędne dłużnikowi do właściwego funkcjonowania. Z reguły do takich "niezbędnych" przedmiotów, których komornik nie zabiera dłużnikowi, zalicza się lodówkę, piekarnik, kuchenkę mikrofalową oraz odkurzacz.
W żadnym akcie prawnym nie było nigdy wspomniane o tym, że komornik nie może zabierać dłużnikowi przedmiotów służących do komunikacji - telewizorów, radia czy smartfonów. Stanowi o tym artykuł 829 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nim, komornicy mają nie tylko prawo, ale również w uzasadnionych przypadkach także obowiązek, aby przeprowadzić egzekucję smartfona.
Dlaczego? Smartfony pełnią dziś dla większości z nas bardzo ważną funkcję, jednak nie są na tyle niezbędne, aby można było uznawać je za dobra niezbędne do przeżycia jak lodówka czy pralka. Tym bardziej, że wartość niektórych smartfonów jest naprawdę wysoka. Flagowe smartfony czołowych producentów kosztują niekiedy nawet 5000 złotych. Jeśli wszystkie smartfony zostałyby wyłączone z prowadzenia egzekucji komorniczej, wiele osób zaciągałoby zapewne kredyty konsumenckie na zakup nowego, wartościowego smartfona, a następnie zaprzestawałoby go spłacać we właściwym terminie. Jeśli smartfon byłby wyłączony z egzekucji komorniczej, wierzyciel nie miałby żadnej możliwości, aby wymusić na dłużniku zwrot telefonu, ponieważ zgodnie z prawem byłby to przedmiot "niezbędny do właściwego funkcjonowania".
Jakie przedmioty na pewno zajmie komornik?
Komornicy mają prawo do zajmowania tych przedmiotów, które nie są niezbędne do właściwego funkcjonowania dłużnikowi bądź nie służą mu do zarabiania pieniędzy. Komornik z pewnością zajmie także rzeczy wyjątkowo drogie, takie jak futra ze skór szlachetnych, dywany ze skór naturalnych lub wełniane, stylowe meble, przedmioty z porcelany, szkło ozdobne, kryształy, dzieła sztuki, sztućce z metali szlachetnych czy specjalistyczny osprzęt komputerowy.
Zobacz także: Czy komornik może zająć kartę kredytową?
Czy komornik zajmie telefon - podsumowanie
Niestety, w myśl aktualnie obowiązującego prawa komornik ma pełne prawo do tego, aby zająć należący do dłużnika smartfon. Być może zmieni się to w ciągu kilku bądź kilkunastu najbliższych lat, jednak w chwili obecnej każdy, zwłaszcza wartościowy smartfon, najpewniej zostanie zabrany przez komornika w ramach prowadzonej przez niego egzekucji. Ukrywanie składników swojego majątku nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ komornik prędzej czy później i tak dowie się, że posiadamy smartfona lub inne cenne przedmioty.