Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny?
17 października 2020
Popularność kredytów konsolidacyjnych cały czas rośnie. Jest to spowodowane w szczególności tym, iż można o nie wnioskować w bardzo różnych sytuacjach. Sporo osób myśląc o kredycie konsolidacyjnym, wyobraża sobie łączenie różnych pożyczek i kredytów gotówkowych w jedno zobowiązanie. Co jednak zrobić wtedy, gdy posiadamy już jeden kredyt konsolidacyjny oraz kilka innych kredytów i zależy nam na ich połączeniu? Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny?
Spis treści
- Kredyt konsolidacyjny - co to takiego?
- Kiedy opłaca się postawić na konsolidację kredytu?
- Jak skonsolidować kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny - co to takiego?
Konsolidacja oznacza, że łączymy kilka podmiotów w jeden. Dokładnie tak samo działa kredyt konsolidacyjny. Dzięki niemu możliwe jest połączenie kilku zobowiązań finansowych w jedno, łatwiejsze do spłaty. Nie trzeba już spłacać rat do kilku banków, ponieważ kilka kredytów zamienia się w jedno zobowiązanie. Niejednokrotnie tego rodzaju oferty są także o wiele atrakcyjniejsze finansowo dla kredytobiorców.
Kredyt konsolidacyjny poleca się w sposób szczególny osobom mającym kilka pożyczek, kredytów, limitów rachunku osobistym czy kart kredytowych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy bank ma w swojej ofercie kredyty konsolidacyjne. Są także takie banki, które udzielają kredytów konsolidacyjnych wyłącznie na ściśle określonych zasadach i w wybranych przypadkach.
Kredyty konsolidacyjne z reguły są oferowane w dwóch wersjach - konsolidacji kredytów gotówkowych bądź konsolidacji z zabezpieczeniem hipotecznym, w którym maksymalna kwota kredytu uzależniona jest od wartości danej nieruchomości. O wiele popularniejszym rodzajem konsolidacji jest ten pierwszy. Trzeba pamiętać o tym, że każdorazowo po złożeniu wniosku o kredyt konsolidacyjny bank będzie musiał przeprowadzić wnikliwą analizę sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy. Bank musi ocenić, czy zdolność kredytowa danego konsumenta jest wystarczająca do tego, aby był on w stanie spłacić we właściwym terminie skonsolidowane raty kredytu.
Przeczytaj także: Kredyt konsolidacyjny dla osób ze złą historią kredytową w BIK
Kiedy opłaca się postawić na konsolidację kredytu?
Konsolidacja wszystkich aktualnych zobowiązań finansowych w jedno jest dobrym rozwiązaniem tylko w trzech przypadkach. Przede wszystkim, na konsolidację powinny postawić te osoby, które utraciły kontrolę nad swoimi finansami bądź zależy im na tym, aby płacić tylko jedną ratę zamiast kilkunastu do różnych instytucji bankowych. Comiesięczne regulowanie kilku lub kilkunastu należności może być sporym wyzwaniem logistycznym. O pomyłkę bądź przeoczenie w takim przypadku nie jest trudno. Jeżeli nasza zdolność kredytowa jest dobra, warto pomyśleć o przeprowadzeniu konsolidacji kredytów w takim banku, który będzie w stanie zaproponować nam atrakcyjną ofertę kredytu konsolidacyjnego.
Następną sytuacją w której bardzo dobrym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny, jest podejrzenie, iż w najbliższej przyszłości będziemy mieli problem z terminową spłatą zaciągniętych zobowiązań. Połączenie kilku kredytów w jeden spowoduje, że ryzyko przeprowadzenia działań windykacyjnych lub wpisania nas do rejestru dłużników BIK, KRD czy BIG InfoMonitor zostanie ograniczone do minimum.
Gdy spłacamy kilka lub kilkanaście zobowiązań kredytowych w tym samym czasie, a nasza sytuacja finansowa mocno się pogorszy, może okazać się tak, że konieczne będzie spłacenie tylko wybranych zobowiązań zamiast wszystkich. Jest to bardzo prosta droga do tego, aby kredytodawca zdecydował się na uruchomienie procedury windykacyjnej. Jeśli wszystkie kredyty połączymy w jeden, takie ryzyko zostanie znacząco obniżone.
Czasem zdarza się tak, że swoje zobowiązania finansowe spłacamy już od dłuższego czasu, a jakaś instytucja finansowa zaproponuje nam w promocji kredyt na znacznie korzystniejszych warunkach. Jest to jeden z przypadków, w których konsolidacja kredytów będzie doskonałym rozwiązaniem.
Co jednak zrobić, gdy posiadamy już jeden kredyt konsolidacyjny? Uwaga: skonsolidowanie kredytu konsolidacyjnego jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy oprócz kredytu konsolidacyjnego posiadamy inne zobowiązania, które da się połączyć w ramach jednego produktu finansowego. Niestety, nie wszystkie instytucje w Polsce pozwalają na konsolidowanie kredytów konsolidacyjnych bądź wyrażają na to zgodę w ściśle określonych sytuacjach.
Musisz przeczytać: Czarna lista dłużników - co to jest, rejestr dłużników
Jak skonsolidować kredyt konsolidacyjny?
Konsolidacja kredytów konsolidacyjnych jest dość często stosowanym zabiegiem. W chwili obecnej nie ma jakichkolwiek przepisów, które zabraniałyby przeprowadzania tego rodzaju operacji. Wszystko uzależnione jest tak naprawdę od indywidualnej polityki prowadzonej przez konkretną instytucję bankową, od której chcielibyśmy uzyskać taką konsolidację. Stanowiska banków w tym zakresie są mocno zróżnicowane.
Są na przykład banki, które wyrażają zgodę na skonsolidowanie pożyczek pozabankowych - zarówno chwilówek, jak i pożyczek długoterminowych. Co trzeba zrobić, aby dowiedzieć się, czy dany bank oferuje konsolidację kredytów konsolidacyjnych? Najlepiej jest zapytać u źródła - zadzwonić na infolinię banku, napisać maila lub odwiedzić konsultanta w placówce danej instytucji bankowej.
Przeprowadzenie konsolidacji kredytu konsolidacyjnego może się jednak wiązać ze sporą stratą czasu dla danego banku. Okazuje się, że jest sporo alternatyw dla konsolidacji kredytów konsolidacyjnych. Jedną z nich jest na przykład skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego pośrednika kredytowego. Decyzję o konsolidacji kredytu konsolidacyjnego warto skonsultować z ekspertem, który posiada wiedzę w tej dziedzinie. Takim ekspertem jest właśnie pośrednik kredytowy.
Doświadczeni pośrednicy kredytowi doskonale orientują się na temat tego, jakie zasady obowiązują w największych polskich instytucjach bankowych. Mają wszechstronną wiedzę na temat tego, z kim trzeba się skontaktować oraz jak prowadzić negocjacje, aby ich klient uzyskał produkt finansowy na jak najlepszych warunkach.
Warto kontaktować się z pośrednikami kredytowymi, ponieważ dzięki temu możemy zaoszczędzić nie tylko masę czasu, ale również pieniędzy. Profesjonalny pośrednik kredytowy jest w stanie wyszukać dla nas o wiele lepszy kredyt konsolidacyjny niż ten, który wynegocjowalibyśmy dla siebie we własnym zakresie.