Czy można wyczyścić BIK? Usunięcie danych z BIK

Czy można wyczyścić BIK? Usunięcie danych z BIK

Sporo firm reklamuje się szumnymi hasłami typu "czyszczenie BIK", "kasowanie wpisów w BIK", "wymazywanie negatywnej historii kredytowej". Okazuje się jednak, że sporo osób zastanawia się nad samodzielnym wyczyszczeniem historii BIK. W dzisiejszym artykule dokładnie sprawdzamy jak jest naprawdę. Warto przeczytać go dokładnie, aby niepotrzebnie nie przepłacać za działania podejmowane przez firmy czyszczące BIK. 

Spis treści:

  1. Jak wyczyścić BIK - instrukcja krok po kroku
  2. Jak działa BIK?
  3. Czyszczenie BIK - czy to prawda?
  4. Nie przepłacaj za czyszczenie BIK
  5. Jak pobrać darmowy raport BIK?

 

Jak wyczyścić BIK - instrukcja krok po kroku

Biuro Informacji Kredytowej podaje na swojej stronie informację o trzech sytuacjach, w których możliwe jest czyszczenie BIK bądź korekta danych w BIK. Są one następujące: 

  • minęło już pięć lat od spłaty zobowiązania i chcemy mieć pewność, że nie będzie miało ono wpływu na ubieganie się o następną pożyczkę bądź kredyt,
  • odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych po spłacie zobowiązania w odpowiednim terminie określonym w umowie. Wniosek o czyszczenie BIK w tym przypadku należy przesłać do banku lub firmy pożyczkowej; 
  • po sprawdzeniu raportu BIK okazuje się, że informacje na temat naszej historii kredytowej są nieprawdziwe lub nieaktualne. W tym przypadku również konieczne jest przesłanie pisma do banku z prośbą o dokonanie stosownej korekty.

Pismo z prośbą o czyszczenie BIK zawsze należy kierować do tej instytucji, która dodała dane w BIK-u.
 

Jak działa BIK?

Każda instytucja bankowa oraz firma pożyczkowa przy udzieleniu zobowiązania konkretnemu klientowi przekazuje informację na ten temat do BIK. Jedyny rodzaj produktów, którego nie dotyczy ta zasada, to chwilówki bez BIK. W dalszej kolejności pożyczkodawca wysyła do BIK w sposób cykliczny informacje odnośnie spłacania rat przez klienta. Jeśli dochodzi do opóźnień w spłacie, informacja na ten temat po 30 dniach znajdzie się w BIK-u. 

Z kolei w sytuacji, gdy w trakcie wnioskowania o kredyt gotówkowy klient nie wyraził zgody na przetwarzanie danych przez Biuro Informacji Kredytowej, a zaciągnięte zobowiązanie spłacił we właściwym terminie określonym w umowie bez żadnych opóźnień, wówczas informacja o kredycie jest usuwana i nigdy nie będzie mogła być brana pod uwagę przez banki przy kolejnym ubieganiu się o pożyczkę lub kredyt. 

Natomiast wtedy, gdy klient nie wyrazi zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych w Biurze Informacji Kredytowej, ale opóźni się ze spłatą swojego zobowiązania dłużej niż 30 dni, to wtedy informacje na temat opóźnienia i tak będą w BIK-u udostępniane uprawnionym do tego podmiotom. 

Jeżeli klient wyrazi zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w Biurze Informacji Kredytowej, spłaci swoje zobowiązanie finansowe we właściwym terminie określonym w umowie, wpis w BIK-u w przyszłości będzie dla niego pomocny we wnioskowaniu o kredyt lub pożyczkę na atrakcyjniejszych warunkach. Udzielenie zgody na przetwarzanie informacji w BIK się opłaca, ponieważ w ten sposób mamy możliwość wnioskowania o kredyt na dobrych warunkach. 
 

Czyszczenie BIK - czy to prawda? 

Odpowiedź na powyższe pytanie jest krótka i prosta: czyszczenie BIK to mit. Nie ma czegoś takiego, jak wyczyszczenie wpisów w BIK w sposób automatyczny. Żadna kancelaria prawnicza nie posiada takich kompetencji, które pozwalałyby jej na szybkie usunięcie negatywnych wpisów i zapytań w Biurze Informacji Kredytowej. BIK na swojej oficjalnej stronie internetowej zamieszcza również istotną informację: "Tylko instytucja wnosząca informację do BIK-u na temat klienta może ją usunąć bądź edytować". Okazuje się jednak, że jest kilka dodatkowych opcji na samodzielne czyszczenie BIK. Na czym konkretnie one polegają oraz czy są skuteczne piszemy w dalszej części artykułu. 
 

Nie przepłacaj za czyszczenie BIK

Warto wiedzieć, że wszystkie działania oferowane przez firmy rzekomo profesjonalnie zajmujące się czyszczeniem BIK, tak naprawdę można zrobić samemu. Firmy oferujące usługi typu "czyszczenie BIK" to zazwyczaj zwykli oszuści, którzy żerują na niewiedzy oraz braku społeczeństwa w zakresie funkcjonowania Biura Informacji Kredytowej. Wpisy w BIK-u są realizowane wyłącznie w oparciu o aktualnie obowiązujące w Polsce prawo. Opłaca się je znać, aby w przyszłości móc ewentualnie próbować poprawić swoją historię kredytową w BIK-u. 

 

Jak pobrać darmowy raport BIK? 

Każdy z nas ma możliwość pobrania bezpłatnego raportu BIK raz na pół roku. Aby uzyskać darmowy raport BIK, należy wejść na stronę internetową Biura Informacji Kredytowej, potwierdzić swoją tożsamość oraz kliknąć na zakładkę "Moje Raporty". Raport zostanie wygenerowany w sposób automatyczny w zaledwie kilka sekund.

Pobierz darmowy raport BIK

 

Najpopularniejsze