Czy samochód, który nie jeździ musi mieć ubezpieczenie?

Czasami zakupiony przez nas samochód w ogóle nie jest użytkowany. Przez 365 dni w roku wyłącznie stoi w garażu bądź na podwórku i nikt nim nie jeździ. Z rozmaitych przyczyn nie decydujemy się także na jego sprzedaż bądź zezłomowanie. Czy samochód, który nie jeździ musi mieć ubezpieczenie? Tego typu pytania zadaje sobie bardzo wielu właścicieli aut. Z myślą o wszystkich tych osobach przygotowaliśmy niniejszy artykuł. Tłumaczymy w nim dokładnie, czy samochód, który nie jest użytkowany musi posiadać aktualne ubezpieczenie. Zapraszamy do lektury! 


 

Samochód, który nie jeździ a ubezpieczenie - najważniejsze informacje 

Taka sytuacja dzieje się dość często: kupujemy samochód, ale jednak po pewnym czasie dochodzimy do wniosku, że z różnych względów nie chcemy nim jeździć. Pojazd stoi i niszczeje w garażu bądź na ulicy. Czy w takiej sytuacji nieużytkowany pojazd także podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC dla właściciela pojazdu? Jest to bardzo częste pytanie zadawane przez Polaków posiadających samochody. Warto przyjrzeć się tej sprawie oraz przedstawić aktualnie obowiązujące przepisy prawne w tym zakresie. 
 

Ubezpieczenie OC a nieużytkowany samochód - czy trzeba je kupować?

Aktualnie obowiązujące przepisy polskiego prawa wskazują, że wszystkie samochody, które zostały zarejestrowane, muszą posiadać aktualne ubezpieczenie OC. Jest jednak jeden istotny wyjątek: od tego obowiązku zwolnione są samochody zabytkowe. Warto pamiętać o tym, że od razu, gdy taki samochód zabytkowy zostanie włączony do ruchu i właściciel się nim porusza, to ubezpieczenie bezwzględnie musi zostać zakupione.

Co gorsza, musi to być specjalny rodzaj ubezpieczenia dedykowany pojazdom zabytkowym. Firmy ubezpieczeniowe dla właścicieli pojazdów zabytkowych przygotowują sporo interesujących ofert - można na przykład kupić ubezpieczenie OC okresowe dla samochodu zabytkowego, które jest ważne przez dokładnie określony czas. Nie musi to być wcale roczna polisa ubezpieczeniowa. 
 

Aktualne przepisy prawne nt. ubezpieczeń OC 

W przypadku, gdy należący do nas samochód nie posiada statusu pojazdu zabytkowego, to całoroczne ubezpieczenie OC jest zawsze bez wyjątku obowiązkowe. Samochód może być uszkodzony czy niesprawny, jednak do czasu kiedy jest on zarejestrowany, to istnieje obowiązek posiadania aktualnego ubezpieczenia OC. Takie są przepisy prawa w Polsce i trzeba się do nich bezwzględnie stosować. 

Jeśli dojdzie do sytuacji, w której policjanci zatrzymają właściciela nieubezpieczonego pojazdu za kółkiem, będzie musiał on liczyć się z bardzo surowymi konsekwencjami. Wysoka grzywna to jedna z wielu kar, która może grozić za brak aktualnego ubezpieczenia OC. 

Musisz przeczytać: Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?
 

Jedyne rozwiązanie: sprzedaż lub złomowanie 

Sporo osób zadaje sobie zapewne teraz pytanie: co zatem można zrobić, aby nie płacić niepotrzebnie za ubezpieczenie OC nieużywanego samochodu? Rozwiązanie jest banalnie proste: nieużywany samochód trzeba po prostu sprzedać bądź zezłomować. Jest to jedyne rozwiązanie, dzięki któremu można uniknąć obowiązku opłacania ubezpieczenia OC. Jeśli tego nie zrobimy, dalej będziemy musieli płacić za stojący w garażu samochód.

Przeczytaj także: Złomowanie samochodu - krok po kroku

Warto również pamiętać o tym, że tłumaczenia typu "samochód jest niesprawny", "tym autem i tak nikt nie jeździ" na pewno nie będą istotne dla urzędników wystawiających kary. Dopóki w systemie informatycznym widnieje informacja, że dany zarejestrowany samochód nie posiada aktualnego ubezpieczenia OC, to do tego momentu właściciel musi liczyć się z konsekwencjami. A te mogą być naprawdę surowe. 

Najpopularniejsze