Czym jest debet w rachunku i jak działa?

Czym jest debet w rachunku i jak działa?

W przypadku braku wystarczających funduszy, nie trzeba od razu zaciągać pożyczek. W niektórych sytuacjach, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z debetu na koncie bankowym. Jest to usługa, często niedoceniana, ale bardzo pomocna. 
 

Czym jest debet w rachunku bankowym?

Debet to usługa, przeznaczona dla osób, które nie mają wystarczających środków na koncie, ale nie mają także potrzeby ubiegania się po kredyt lub pożyczkę. Jest to ujemna kwota na rachunku bankowym, która powstaje, kiedy użytkownik wypłaci ze swojego konta, więcej pieniędzy niż posiada. 

Debet to usług, dostępna praktycznie, dla każdego. Wystarczy tylko spełnić, kilka koniecznych kryteriów. Aby go uzyskać, nie trzeba dopełniać żadnych formalności, ani wypełniać żadnych wniosków. Można go uzyskać od ręki.
 

Jak działa debet na koncie?

Każdy bank, podpisując umowę z klientem, określa jak wysoki debet może on uzyskać, w razie potrzeby. Nie można więc, zadłużyć konta, na przypadkową sumę, tylko maksymalnie na kwotę, która została ustalona przez bank. Wynagrodzenie, która wpłynie na konto, w pierwszej kolejność, pokrywa debet. W praktyce oznacza to, że jeżeli co miesiąc na konto wpływa 2000 zł, a ktoś w marcu wyda 2400 zł, to w kwietniu będzie miał do dyspozycji jedynie 1600 zł. 

Kwoty debetów, są bardzo różne. Mogą one wynosić kilkaset złotych, w niektórych ofertach nawet kilka tysięcy. Dużo zależy, także od wysokości dochodów, właściciela rachunku bankowego. Warto także wspomnieć, że debet niesie za sobą dodatkowe opłaty. W niektórych bankach, wymagana jest zapłata 1 - 3 % kwoty, za sam fakt przyznania debetu, w innych dodatkowo pobiera się prowizję. Przed wykorzystaniem debetu, warto dowiedzieć się jakie są jego warunki w danym banku i jaka jest jego wysokość. 

Musisz przeczytać: Debet na koncie PKO BP

Niewątpliwą zaletą debetu jest to, że zwracamy tylko te pieniądze, które realnie zostały wykorzystane. Można polecić to rozwiązanie, osobom zainteresowanym pożyczeniem stosunkowo niskich kwot, pod warunkiem, że mają one regularne wpływy na konto. Jeśli debet nie zostanie w porę spłacony, można wpaść w niebezpieczną spiralną długów. 


Sprawdź rownież:
Jakie konto bankowe najlepsze
Porównanie kont bankowych

Najpopularniejsze