Czym jest okres bezodsetkowy na karcie kredytowej

Karta kredytowa jest dla wielu osób doskonałym sposobem na uelastycznienie swojego domowego budżetu. Odpowiednio używana karta kredytowa może pomóc nam w planowaniu miesięcznego budżetu bez potrzeby rezygnacji z wielu zakupów, jednak warto pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, iż korzystanie z tego produktu będzie dla nas możliwe jak najmniej kosztowne. 

okres bezodsetkowy na karcie kredytowej


Czym jest karta kredytowa

Karta kredytowa to karta płatnicza z ustalonym limited środków, które przekazuje nam bank w ramach umownego limitu kredytowego. Karta kredytowa jest więc produktem kredytowym a wszystkie środki dostępne w ramach karty są tak naprawde środkami banku, które następnie musimy zwrócić. Z karty kredytowej możemy korzystać na kilka sposobów.

Przeczytaj także: Budowa karty płatniczej​

Najpopularniejszym sposobem wykorzystywania karty kredytowej jest płatność bezgotówkowa we wszystkich punktach handlowo usługowych. Coraz częściej karta kredytowa jest również wykorzystywana w celu płatności internetowych, co jest niekiedy jedyną możliwością zapłaty za rezerwację hotelu bądź lotu. Z karty kredytowej możemy również wypłacić pieniądze w bankomacie lub w większości przypadków, przelać pieniądze na nasze konto osobiste. Te dwa ostatnie sposoby wykorzystywania karty kredytowej nie są jednak rekomendowane głównie ze względu na fakt, iż obarczają one klienta całkiem pokaźnymi prowizjami. 

Okres bezodsetkowy i sposób działania karty kredytowej

Zasada działania karty kredytowej jest prosta, jednak wiele osób nie rozumie w 100% mechanikę działania tego produktu i zasady, na podstawie których nalicza się oprocentowanie w tym, a nie innym okresie. Można uznać, iż najważniejszym terminem, o którym każdy posiadacz karty kredytowej powinien pamiętać to termin spłaty karty kredytowej. Data spłaty przypada na konkretny dzień w miesiącu i w bardzo prosty sposób możemy ją zidentyfikować, na przykład zaglądając do umowy karty kredytowej. Jeżeli wszystkie środki, które wykorzystaliśmy w ramach limitu karty kredytowej zostaną spłacone przed terminem spłaty, wtedy bank nie naliczy nam żadnych odsetek. W całej specyfice karty kredytowej istnieje jeszcze tak zwany okres bezodsetkowy. Jest to kres, w którym bank daje nam dodatkowy czas na spłatę całego zobowiązania z obietnicą, że przypadku całkowitego pokrycia zobowiązania, bank nie naliczy absolutnie żadnych odsetek.

Przeczytaj także: CVV/CVC - Co to jest CVV, gdzie go znaleźć

Okres bezodsetkowy trwa zazwyczaj około 50 do 60 dni. W czas okresu bezodsetkowego wchodzi cały okres rozliczeniowy, który trwa miesiąc oraz dodatkowy czas, który klient ma na uregulowanie zobowiązania. Dzięki okresowi bezodsetkowym mamy tak naprawdę możliwość korzystania z darmowych środków kredytowych o ile całość zobowiązania zostanie wpłacona przed ustalonym dniem spłaty.
 

Jakie są zalety związane z posiadaniem karty kredytowej

Główną zaletą, o czym wspomniane było wyżej, jest możliwość korzystania z pieniędzy banku bez jakichkolwiek naliczanych odsetek z tytułu posiadania karty kredytowej. Często jednak banki zaznaczają w umowie, że wypłata środków z bankomatu lub przelew pieniędzy z karty na rachunek osobisty w natychmiastowym czasie uruchamia procedurę naliczania odsetek od kwoty w ten sposób wykorzystanej. Dlatego najbardziej rekomendowanym sposobem płatności jest wykorzystywanie karty kredytowej w sklepach, restauracjach lub za pośrednictwem internetu. Tak używana karta może być bardzo wygodnym dopełnieniem naszego domowego budżetu i może pomóc nam w przypadku niezapowiedzianych wydatków jak pilny zakup sprzętu RTV lub wycieczka, która wcześniej nie była planowana. Karta kredytowa przyda się również przy rezerwacji lotów i hoteli. 

Przeczytaj także: Podpis na karcie MasterCard niewymagany
 

Najpopularniejsze