Czyszczenie BIG, KRD, ERIF - jak wyczyścić wpis?

 Czyszczenie BIG, KRD, ERIF - jak wyczyścić wpis?

Wszystkie ogólnodostępne raporty wskazują, że Polacy są bardzo mocno zadłużeni. Jednym z najważniejszych powodów wpływających na spore długi Polaków, jest brak terminowej spłaty rat pożyczek. Niestety, firmy pożyczkowe już po 30 dniach od upłynięcia pierwotnego terminu spłaty mogą wpisać nasze dane do jednego z rejestrów dłużników. W Polsce funkcjonują bazy takie jak BIG, KRD, ERIF. Czy czyszczenie BIG, ERIF i KRD jest w ogóle możliwe? Sprawdzamy jak wyczyścić negatywną historię kredytową w tych rejestrach. 

 

Rejestr dłużników BIG - najważniejsze informacje 

Mimo tego, iż w naszym kraju funkcjonuje kilka różnych baz dłużników, to każdą z nich wyróżniają nieco inne cechy charakterystyczne. Jedną z nich jest Biuro Informacji Gospodarczej, w skrócie BIG. Zajmuje się ona zbieraniem, przechowywaniem oraz udostępnianiem informacji odnośnie osób zadłużonych. Niektórzy konsumenci są mocno zdziwieni, gdy widnieją w bazie BIG z powodu nieopłaconych rachunków za media czy za telefon. Wgląd do danych zgromadzonych w BIG mają przede wszystkim banki oraz instytucje pożyczkowe. Specjalistyczne narzędzia analityczne oferowane przez BIG powodują, że każda uprawniona firma w kilkanaście sekund może uzyskać szereg istotnych informacji odnośnie wiarygodności finansowej konkretnego klienta. 

Biur Informacji Kredytowej jest w Polsce kilka. Wśród nich znajdują się m.in.:

Każdy, kto wnioskuje o kredyt gotówkowy w banku, musi liczyć się z tym, że informacje na jego temat najprawdopodobniej zostaną zweryfikowane w BIG. Jeśli w przeszłości nie mieliśmy żadnych problemów ze spłatą swoich zobowiązań finansowych, to nie powinniśmy się obawiać. W znacznie gorszej sytuacji są ci, którzy spóźniają się dość długo ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. Jeśli po 30 dniach od upłynięcia terminu spłaty klient w dalszym ciągu nie uiści swojego długu, wówczas ryzyko wpisania go do bazy dłużników BIG jest bardzo wysokie. Warto pamiętać o tym, że wpis w rejestrze dłużników w większości banków skutkuje odmową udzielenia jakichkolwiek zobowiązań finansowych, nawet tych opiewających na stosunkowo niskie kwoty. 

 

Czym różni się BIG od BIK? 

Wiele osób błędnie utożsamia ze sobą pojęcia BIG oraz BIK. Czym różni się BIG od BIK? Rejestr BIK zawiera informację o całej naszej historii finansowej - zaciągniętych kredytach i pożyczkach, kartach kredytowych i innych. Nie ma tutaj znaczenia, czy spłaciliśmy je w odpowiednim terminie czy nie. Każda instytucja bankowa oraz firma pożyczkowa ma prawo do zweryfikowania sytuacji materialnej klienta ubiegającego się o pożyczkę lub kredyt. 

Z kolei w BIG zawarte są wyłącznie informacje o osobach, które posiadają zaległości w swoich zobowiązaniach. Zarówno jedna jak i druga baza danych pozwala polskim instytucjom finansowym na dokładne zweryfikowanie swoich potencjalnych klientów przed udzieleniem im kredytu bądź pożyczki. Im negatywnych wpisów jest więcej, tym szansa na otrzymanie kredytu jest mniejsza. Zachęcamy, aby spłacać swoje długi w terminie, ponieważ dzięki temu możemy zbudować sobie pozytywną historię kredytową. 

Jeśli ktoś posiada sporo zadłużeń i zdaje sobie sprawę z tego, że nie ma żadnych szans na uzyskanie kredytu gotówkowego, powinien sprawdzić chwilówki bez BIK. Co prawda są one nieco droższe od klasycznych chwilówek, ale jeśli potrzebujemy gotówki "na już", sprawdzą się one doskonale.

Musisz sprawdzić: Pożyczka na procent - udzielę pożyczki na procent
 

Kiedy zostanę wpisany do KRD?

Wielu konsumentów nie ma zielonego pojęcia, w jakich sytuacjach zostaną wpisani do KRD, czyli Krajowego Rejestru Dłużników. Do bazy KRD można być wpisanym, gdy zostaną spełnione wszystkie poniższe warunki: 

  • musi zostać podpisana umowa kredytu lub pożyczki a także umowa na dostarczenie mediów czy wywozu nieczystości pomiędzy dwiema stronami na określony czas,
  • wartość zobowiązania do zapłacenia przez klienta musi wynieść minimum 200 złotych, 
  • płatność nie została opłacona przez minimum 30 dni, 
  • minęło 30 dni od wysłania przez firmę świadczącą usługę ponaglenia bądź ostrzeżenia przed wpisaniem do bazy Krajowego Rejestru Dłużników. 

 

Czyszczenie KRD - instrukcja 

W jaki sposób najszybciej można spłacić swoje dane w bazie KRD? Proponujemy rozwiązanie najprostsze, czyli spłacenie swojego zobowiązania. Jeżeli klient spłaci swoje długi, wówczas wierzyciel będzie zobowiązany w ciągu 2 tygodni wysłać pismo, aby dane dłużnika zaktualizowano w KRD. Krajowy Rejestr Długów w ciągu 7 dni jest zobowiązany do dokonania poprawek przy nazwisku dłużnika. Tak samo wygląda kwestia aktualizacji danych dłużnika - wówczas wierzyciel także musi zgłosić się w tej sprawie do KRD. W przypadku, gdy firma, w której dłużnik posiada niespłacone zobowiązanie przesyła do KRD nieprawdziwe informacje na jego temat, to mogą jej grozić z tego tytułu kary sięgające nawet 30 000 złotych. Klientowi pokrzywdzonemu w ten sposób przysługuje również prawo do wytoczenia sprawy o naruszenie jego dóbr osobistych. 

Następny sposób na czyszczenie KRD to po prostu upływ czasu. Gdy miną 3 lata od ostatniej aktualizacji danych osoby zadłużonej, wówczas w sposób automatyczny znikają one z KRD. Nie może jednak minąć 10 lat od przekazania klienta przez daną instytucję finansową. 

Czasami dochodzi do błędnego wpisania do bazy KRD. Dzieje się tak jednak wyjątkowo rzadko. W internecie są co prawda opinie klientów skarżących się na fakt, iż nigdy nie mieli żadnych zaległości w spłacie swoich zobowiązań finansowych, a mimo to ich dane znalazły się w KRD. Jeśli tak się stanie, należy wtedy natychmiast zgłosić się do konsultantów KRD w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Czyszczenie KRD w takich przypadkach trwa nawet 3 tygodnie od uzyskania wezwania. Baza musi porozumieć się z wierzycielem, który błędnie wpisał dane klienta do bazy. 

 

BIG, KRD, ERIF - czy jest się czego bać? 

Czyszczenie KRD, BIG i ERIF to kwestia, która bardzo mocno interesuje polskich konsumentów chcących w najbliższym czasie ubiegać się o kredyt, a jednocześnie zdających sobie sprawę z tego, że z powodu złej historii kredytowej ich szanse są niskie. Wpis do bazy dłużników powoduje strach, jednak jest to jedyny szybki i bezpieczny sposób na weryfikowanie sytuacji majątkowej potencjalnych klientów dla instytucji bankowej. Banki starają się minimalizować poziom ryzyka, dlatego nie ma się co dziwić, że tak dokładnie weryfikują, czy ich potencjalni kredytobiorcy nie widnieją na liście dłużników w jednym z popularnych rejestrów takich jak KRD, ERIF lub BIG. Egzekwowanie należności zawsze wiąże się dla banku z koniecznością ponoszenia wysokich kosztów, dlatego banki wolą po prostu odrzucić wnioski od osób, które w przeszłości miały problem z terminową spłatą swoich zobowiązań finansowych. Jeśli ktoś płaci wszystkie swoje rachunki i raty we właściwym terminie, nie powinien obawiać się, że jego wniosek o kredyt gotówkowy spotka się z odmową. Z kolei, gdy ktoś ma naprawdę dużo zadłużeń, wówczas najlepszym rozwiązaniem będą pożyczki bez BIK