Debet na koncie - jak działa?

Debet na koncie to usługa, która z roku na rok cieszy się wśród polskich klientów banków coraz większą popularnością. Oczywiście, korzystanie z niej wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat, dlatego zawsze należy zachowywać szczególną ostrożność. W dzisiejszym artykule postaramy się udzielić Państwu wyczerpujących informacji na temat debetu na koncie. Sprawdzimy też, które banki mają debet na koncie w swojej ofercie i na jakich warunkach. Korzystając z naszego kompendium wiedzy wybór najlepszego konta z debetem na koncie nie będzie żadnym problemem.

Spis treści:

 1. Wyjaśniamy, jak dokładnie działa debet na koncie
 2. Najlepsze bankowe konta osobiste z debetem
 3. Debet na koncie - co to właściwie oznacza?
 4. Debet na koncie - sposób na uzyskanie dodatkowej gotówki?
 5. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać debet na koncie?
 6. Debet na koncie PKO - jak działa?
 7. Debet na koncie - jakie są opłaty?
 8. Debet odnawialny - ile wynosi?
 9. Jak złożyć wniosek o debet na koncie? 
 10. W jakim banku najlepiej wybrać debet na koncie?
 11. Zalety debetu na koncie
 12. Kredyt odnawialny a debet na rachunku bankowym

debet na koncie - jak działa

Wyjaśniamy, jak dokładnie działa debet na koncie

Debet na koncie jest wyjątkowo atrakcyjnym produktem bankowym, którego cechy charakterystyczne przypominają nieco linię kredytową. Klient przed skorzystaniem z debetu na koncie w toku negocjacji ustala wraz z bankiem maksymalną kwotę debetu na koncie. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że z przyznanych pieniędzy przez bank można korzystać wielokrotnie. To, co nas ogranicza, to wcześniej określona kwota limitu. Czas na spłatę debetu na koncie obowiązuje zazwyczaj do końca miesiąca bądź do dnia, który został jasno określony w umowie.

W momencie, gdy klient zdecyduje się na spłacenie swoich należności, debet na koncie zostanie w sposób automatyczny odnowiony - ponownie będzie mógł korzystać z przyznanej kwoty. Należy jednocześnie pamiętać o tym, że warunkiem ponownego skorzystania z debetu na koncie jest odpowiednie saldo. Musi ono być równe bądź większe od zera. 

 

Najlepsze bankowe konta osobiste z debetem

1. Alior Bank - Konto Jakże Osobiste

alior konto jakze osobiste z debetem
Nazwa konta Jakże Osobiste
Maks. kwota debetu 10 000 zł
Konto osobiste z debetem TAK
Opłata za konto 0 zł / 7 zł
Opłata za kartę 0 zł / 5 zł
Opłata za bankomaty 0 zł / 5 zł
Wniosek Otwórz bezpłatnie


Konto z debetem oferowane przez Alior Bank jest w pełni dopasowane do potrzeb konkretnego klienta. Osoba wnioskująca o to konto ma do wyboru aż 9 korzyści, które później może wedle uznania zmienić korzystając ze strony internetowej bądź aplikacji mobilnej Alior Bank. Realizacja przelewów, prowadzenie konta nie kosztuje ani grosza. Z kolei, gdy nie ukończyło się 26. roku życia, a na konto wpłynie miesięcznie minimum 1500 złotych, wówczas nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów. Alior Bank pozwala także na realizację płatności za pośrednictwem BLIK, Android Pay oraz HCE.
 

2. Milennium Bank - Konto 360°

Millennium konto z debetem na start
Nazwa konta Konto 360°
Maks. kwota debetu 29 000 zł
Konto osobiste z debetem TAK
Opłata za konto 0 zł / 7 zł
Opłata za kartę 0 zł / 5 zł
Opłata za bankomaty 0 zł / 5 zł
Wniosek Otwórz bezpłatnie


W ramach Konta 360° od Milennium otrzymujemy następujące ofertę: bezpłatne prowadzenie rachunku i karty, gdy zapewnimy wpływy na rachunek w wysokości minimum 1000 złotych oraz zrealizujemy minimum jedną płatność kartą debetową. 
 

3. PKO BP - Konto Bez Granic

pkobp konto z debetem
Nazwa konta Konto Bez Granic     
Konto z debetem TAK
Maks. kwota debetu 5 000 zł
Opłata za konto 0 zł
Opłata za kartę 0 zł 
Opłata za bankomaty 0 zł
Wniosek

Sprawdź bezpłatnie


Prezentowane konto jest niezwykle atrakcyjne. Za jego prowadzenie należy zapłacić zaledwie 17,90, a w ramach tej opłaty otrzymujemy darmowe wypłaty gotówki kartą we wszystkich bankomatach na świecie, darmowe stałe zlecenia oraz wypłaty gotówki do 300 złotych w punktach oznakowanych za pomocą symbolu Visa Cash. Aby uruchomić konto PKO Bez Granic, wystarczy wypełnić wniosek za pośrednictwem internetu, a kurier dostarczy sporządzoną umowę pod wskazany przez wnioskodawcę adres. 

 

Debet na koncie - co to właściwie oznacza? 

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że w naszym artykule słowa "debet" używa się w znaczeniu limit debetowy. Jest to zatem produkt bankowy, który pozwala na otrzymanie określonej sumy pieniędzy na wyznaczony czas, a później można z niego korzystać na bardzo zbliżonych zasadach jak z kredytu odnawialnego. Debet nie oznacza wyłącznie standardowego wypłacenia sporej ilości środków z konta oraz utworzenia ujemnego salda. Jest to usługa oparta na umowie zawartej pomiędzy konsumentem a instytucją bankową. Niektórym może wydawać się, że debet na koncie to coś niezwykle skomplikowanego, jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. W dalszych częściach artykułu dokładnie wyjaśniamy, na jakich zasadach można ubiegać się o debet na koncie w polskich instytucjach bankowych. 

Na debet na koncie mogą liczyć wszyscy klienci bankowi, którzy mają odpowiednią historię kredytową oraz zdolność (dobra opinia) bądź ci, którzy dopiero co utworzyli rachunek w banku, dlatego konsultanci oferują im sporo propozycji na atrakcyjne produkty i usługi. Jedną z takich usług jest właśnie debet na koncie bankowym. Jeśli konsument zdaje sobie sprawę, że w tej chwili jego sytuacja finansowa nie jest zbyt dobra i w najbliższym czasie będzie brakowało mu gotówki, debet na koncie będzie dla niego naprawdę dobrym rozwiązaniem. Zamiast prosić o pomoc rodzinę lub znajomych, można skorzystać z debetu oferowanego przez bank. Zanim aktywujemy tę usługę, powinniśmy jednak rozważyć wszystkie za i przeciw. Dlaczego? Chodzi o to, że gdy podejmiemy tę decyzję w sposób nieprzemyślany, to w przyszłości może ona przyczynić się do obniżenia naszej zdolności kredytowej. 

Czym zatem jest debet na koncie? Jest to kwota, którą bank dodaje na nasze konto bankowe. Zanim do tego dojdzie, w pierwszej kolejności konsultanci banku ustalają wysokość limitu debetowego, a na koniec jest podpisywana umowa. Z przyznanej przez bank gotówki można korzystać w sposób dowolny - nie ma w tym względzie żadnych ograniczeń. Sporo osób uważa, że debet na koncie pełni rolę pożyczki. W tych stwierdzeniach jest sporo prawdy. 

 

Debet na koncie - sposób na uzyskanie dodatkowej gotówki? 

Otrzymanie dodatkowej gotówki w wielu przypadkach jest niezbędne - nie tylko na zrealizowanie marzeń, ale przede wszystkim na zaspokojenie podstawowych potrzeb. W sytuacji, gdy znaleźliśmy się w poważnych tarapatach finansowych, doskonałym sposobem na podreperowanie swojego domowego budżetu jest sięgnięcie po debet na koncie. Wszyscy eksperci podkreślają, że jest to rewelacyjna alternatywa dla klasycznego kredytu gotówkowego. 

Sporo osób zmagających się z ciężką sytuacją materialną narzeka, że uzyskanie kredytu gotówkowego w banku nie jest dziś takie łatwe. Trzeba spełnić szereg wymogów formalnych, co wiąże się z dużą stratą czasu. Jeśli ktoś często posiada potrzebę sięgnięcie po dodatkowy zastrzyk gotówki, powinien rozważyć debet na koncie. Warto wiedzieć, że konto z debetem na koncie ma naprawdę całą masę atutów. Przede wszystkim, wyróżnikiem tego rozwiązania jest brak skomplikowanych formalności. Nie trzeba za każdym razem składać wizyty w banku, a środki dostajemy praktycznie "od ręki". Jest to także zadłużanie w miarę tanie, dlatego nasz domowy budżet zapewne tego w ogóle nie odczuje. Debet na koncie nie będzie jednak dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które potrzebują sporych sum pieniędzy. Trzeba oczywiście mieć świadomość tego, że w tym zakresie oferty poszczególnych instytucji bankowych mogą się różnić dość znacząco. Mechanizm oparty na debecie na koncie będzie świetnym rozwiązaniem, gdy mamy jakieś niespodziewane wydatki lub oczekujemy na wypłatę swojego wynagrodzenia. 

Rozwiązanie, jakim jest debet, od wielu lat coraz mocniej zyskuje na popularności. Liczba jego zwolenników nieustannie rośnie. Również instytucje bankowe bardzo chętnie proponują swoim klientom możliwość skorzystania z opcji debetu na koncie. 

Większości z nas debet kojarzy się w sposób jednoznaczny ze zjawiskiem, w którym nasz domowy budżet jest na tzw. "minusie" - liczba wydatków jest większa od liczby dochodów. W branży finansowej to określenie ma podobne znaczenie. Konto z debetem oznacza nie tylko ujemne saldo, ale jeden z ważnych punktów oferty polskich instytucji bankowych. Możliwość skorzystania z debetu na koncie dla polskich konsumentów jest doskonałym rozwiązaniem na wyjście z przejściowych finansowych problemów. 

debet odnawialny, limit odnawialny

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać debet na koncie? 

Debet na koncie dedykowany jest dla osób, które nie mogą bądź nie chcą prosić o pomoc finansową swojej rodziny lub znajomych bądź dla tych, które z różnych względów nie mają szans na uzyskanie pożyczki w banku lub instytucji pozabankowej. Saldo debetowe oznacza, że na koncie jest ujemna kwota. Do jej powstania dochodzi wtedy, gdy konsument wyda ze swojej karty większą kwotę, niż posiada na swoim rachunku. Debet na koncie jest dostępny w ofercie banków dla tych, którzy będą mogli spełnić ściśle określone kryteria. Ogromną zaletą debetu na koncie jest fakt, iż można go uzyskać od ręki bez konieczności spełniania dodatkowych formalności. Warto pamiętać o tym, że w zdecydowanej większości przypadków warunkiem do skorzystania z debetu na koncie jest posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Jeżeli ktoś tego wymogu nie spełnia, wówczas najpewniej spotka się z odmową ze strony instytucji bankowej.
 
Sprawdź również: Konto bez karty - w jakich bankach 2020?

Banki mające w swojej ofercie debet na koncie dokładnie weryfikują klientów ubiegających się o ten produkt finansowy w rozmaitych bazach dłużników takich jak Biuro Informacji Kredytowej (BIK), Krajowy Rejestr Długów (KRD) czy BIG. Największe szanse na uzyskanie debetu na koncie mają osoby, które od dłuższego czasu posiadają aktywny rachunek w danej instytucji bankowej lub te, które nie mają złej historii kredytowej. Wszystkie osoby wnioskujące o debet na koncie są weryfikowane w sposób indywidualny. Każdy, kto po raz pierwszy wnioskuje o debet na koncie, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że kwota, którą uzyska, nie będzie zbyt wysoka. Z kolei opłaty, które będzie trzeba ponieść (np. prowizja), niskie już nie będą. Zachęcamy także do tego, aby dokładnie sprawdzić, czy bank mający w swojej ofercie debet na koncie pobiera z tego tytułu prowizję. Warto rozejrzeć się po różnych ofertach banków, aby nie przepłacać. Wówczas z pewnością uda nam się znaleźć taki debet, który będzie bardzo atrakcyjny pod względem ceny jak i pozostałych parametrów. 

 

Debet na koncie PKO - jak działa? 

Sporo osób zastanawia się nad tym, jak działa debet w PKO BP. Odpowiedź na to pytanie jest naprawdę banalnie prosta. Gdy złożymy wniosek, otrzymamy do swojej dyspozycji kwotę dodatkową. Co ważne, możemy z niej korzystać w sposób dowolny. Czas na spłatę zadłużenia w PKO BP wynosi aż 30 dni. Trzeba także pamiętać o tym, że wszystkie środki, które zostaną przelane na konto, w pierwszej kolejności bank przeznaczy na spłatę powstałego zadłużenia. Jeżeli otrzymamy na konto kwotę 3000 złotych, zaś wcześniej wydaliśmy debet w wysokości 100 złotych, to na koncie będziemy mieli 2900 złotych. 

Musisz przeczytać: Debet na koncie PKO BP

W jaki sposób odnawia się debet na koncie PKO? Kiedy dochodzi do odnowienia się debetu na koncie PKO? Zapisy regulaminu tej usługi mówią, że kwota zostanie przywrócona do pierwotnej wysokości po wpłaceniu nowych środków na rachunek bankowy oraz po automatycznym pobraniu kwoty na spłacenie powstałego zobowiązania. Jak odnawia się debet na koncie PKO, gdy nie wpłacimy żadnych środków? Odpowiedź na powyższe pytanie również jest niezwykle prosta: nie odnowie się. Można z niego skorzystać do czasu, gdy nie dojdzie do przekroczenia przyznanego limitu debetowego. Przedstawiciele PKO BP podkreślają, że na koniec dnia saldo powinno być równe lub większe od zera. 

 

Debet na koncie - jakie są opłaty? 

Jak kształtują się koszty debetu? Wszystko zależy od tego, na jaką ofertę się zdecydujemy. Każda instytucja bankowa określa nieco inne koszty, dlatego gorąco zachęcamy, aby dokładnie zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat debetu na koncie w poszczególnych bankach. W niektórych instytucjach bankowych trzeba zapłacić 1-3% limitu z racji udostępnienia produktu. Z kolei w innych bankach trzeb zapłacić prowizję za odnowienie debetu. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że nie jest to dużo. Osoby, którym zależy na maksymalnym zmniejszeniu kosztów tej usługi, powinny jednak postarać się poszukać taki bank, który nie pobiera tego rodzaju opłat. Warto wiedzieć, że nie uda się to w zakresie oprocentowania debetu, ponieważ jest to opłata dostępna we wszystkich bankach. Oprocentowania debetu na koncie wynosi zazwyczaj od 10 do 20% w skali roku. Wysokość oprocentowania uzależniona jest od wybranego banku, rodzaju konta oraz kwoty przyznanej w ramach debetu. Przed podjęciem decyzji o aktywacji debetu na koncie powinniśmy bardzo dokładnie zastanowić się nad tym, czy będziemy w stanie spłacić wszystkie koszty związane z debetem na koncie. 

Należy mieć świadomość tego, że w przypadku, gdy spłacenie debetu na koncie nam się nie uda, od razu zostanie odnotowane to w jednym z rejestrów dłużników. Wówczas będziemy mieli problem z ubieganiem się o debet na koncie, pożyczkę lub kredyt w przyszłości. Oprócz tego, spóźnienie się ze spłatą debetu na koncie będzie także skutkowało naliczeniem kosztów za wysyłanie monitów, karnych odsetek oraz kar umownych. Aby zobrazować wysokość kosztów za niespłacenie debetu na koncie, posłużymy się przykładem. 

Mając debet na koncie w PKO BP są tam dostępne dwa systemy opłat. Posiadacze Konta za Zero nie muszą uiszczać odsetek, a wyłącznie opłatę w wysokości 5 złotych miesięcznie z tytułu skorzystania z limitu w wysokości większej niż 10 złotych. W innych przypadkach będzie obowiązywało oprocentowanie  wysokości 10%. Ogromnym atutem debetu na koncie jest fakt, iż jego posiadacz musi płacić tylko z te środki finansowe, z których w rzeczywistości skorzystał. 

Debet na koncie polecamy wszystkim tym, którzy mają niewielkie potrzeby finansowe, a dodatkowo są pewni, że będą w stanie spłacić cały debet w stosunkowo krótkim czasie. Jeżeli ktoś nie posiada stałego źródła utrzymania, wówczas debet na koncie z pewnością nie będzie dla niego dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób zachodzi ogromne ryzyko wpadnięcia w spiralę długów. Wyjście ze spirali zadłużenia jest niezwykle trudne, dlatego podczas wybierania najlepszego konta z debetem należy kierować się zawsze rozsądkiem i odpowiedzialnością. 

 

Debet odnawialny - ile wynosi?

Oferowane przez polskie instytucje bankowe kwoty debetów są mocno zróżnicowane. Debet na koncie w zależności od wybranego banku może wynieść od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Największe znaczenie podczas określania kwoty debetu na koncie mają przede wszystkim dochody posiadacza rachunek. Należy również wspomnieć o tym, że po sześciu miesiącach regularnych wpływów na konto bank może zaproponować klientowi debet na koncie w wysokości sześciokrotności jego miesięcznego wynagrodzenia. W zdecydowanej większości przypadków debet na koncie jest przyznawany na 12 miesięcy. Jeżeli klient korzystający z debetu na koncie nie prześle do banku rezygnacji z debetu, wówczas dojdzie do jej automatycznego przedłużenia. Długotrwałe zaleganie z opłaceniem debetu spowoduje z kolei, że bank zdecyduje się na cofnięcie usługi. To z kolei będzie skutkowało koniecznością natychmiastowego uregulowania długu oraz naliczeniem dodatkowych opłat. 
 

Jak złożyć wniosek o debet na koncie?

Z możliwości wnioskowania o debet na koncie mogą korzystać wyłącznie określeni klienci indywidualni. Mowa tutaj przede wszystkim o dwóch warunkach: właściwej zdolności kredytowej oraz odpowiednio długim okresie posiadania rachunku w banku. Klient, który spełnia oba te warunki, może złożyć wniosek, a następnie bank i tak dokładnie zweryfikuje jego aktualną sytuację materialną, zadłużenia oraz miesięczne wydatki. Właśnie na tej podstawie dokonuje się przeprowadzenia oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Warunki przyznawania debetów na koncie każdorazowo są określane w sposób indywidualny w toku negocjacji pomiędzy konsultantem banku a wnioskodawcą. W wielu przypadkach klienci tego samego banku posiadają debet na koncie na zupełnie innych warunkach - różne może być oprocentowanie czy wymagane okresy spłaty. 

Jak złożyć wniosek o debet na koncie? Wniosek można złożyć korzystając z systemu bankowości elektronicznej bądź podczas wizyty w placówce banku. W przypadku, gdy podejmiemy decyzję o złożeniu wniosku za pośrednictwem internetu, będziemy musieli tylko wypełnić krótki formularz, zaznaczyć określone oświadczenia i zgody, a następnie potwierdzić całą procedurę kodem SMS lub z wykorzystaniem innej metody określonej przez naszą instytucję bankową. 

 

 

W jakim banku najlepiej wybrać debet na koncie? 

Sporo osób decyduje się na korzystanie z rozmaitych produktów i usług w tym banku, w którym od wielu lat posiada już rachunek bankowy. Warto jednak pamiętać o tym, że w wielu przypadkach oferty konkurencji mogą być znacznie lepsze, dlatego opłaca się z nimi zapoznać. Jak zatem wybrać najlepszy debet na koncie? Podczas szukania najbardziej atrakcyjnego debetu na koncie należy brać pod uwagę takie kwestie jak prowizja, oprocentowanie, czas spłaty oraz limity przyznanego zadłużenia. Zdecydowana większość banków w Polsce do kont w formie podstawowej dodaje do oferty możliwość debetu. 

Musisz sprawdzić: Konto z debetem na start

Wniosek o debet na koncie można składać we wszystkich najpopularniejszych polskich bankach, takich jak PKO BP, Milennium, ING Bank Śląski, Credit Agricole, Bank Pocztowy itd. Oferują one także możliwość złożenia wniosku o debet na koncie za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej. Jak długo można mieć debet na koncie? Zazwyczaj umowa jest zawierana na okres jednego roku. W późniejszym okresie możliwe jest jej przedłużenie z poziomu bankowości internetowej. Jednocześnie nie trzeba do podpisanej wcześniej umowy dodawać nowego aneksu. 

 

Zalety debetu na koncie

Zdecydowanie najważniejszym atutem debetu na koncie jest bardzo krótka procedura jego przyznawania. Warto wiedzieć, że wnioskując o kredyt gotówkowy w banku dokładnej weryfikacji poddana zostanie nasza zdolność kredytowa. Oprócz tego, trzeba również dostarczać szereg dokumentów, np. zaświadczenie o zatrudnieniu od pracodawcy. Ubieganie się o debet na koncie jest o wiele mniej problematyczne. 

Limit debetowy na koncie określany jest w sposób indywidualny. Konsultanci bankowi korzystają w tym celu z informacji odnośnie wpływów osiąganych przez klienta z ostatnich trzech miesięczny. Ważne jest także to, że podczas wnioskowania o kredyt pod uwagę bierze się wyłącznie określony rodzaj dochodów, zaś w przypadku debetu na koncie banki są w stanie zaakceptować znacznie więcej form zarobkowania, np. stypendia, zapomogi, świadczenia rodzinne, świadczenia wychowawcze itd. 

 

Kredyt odnawialny a debet na rachunku bankowym

Sporo konsumentów ma problem z odróżnieniem kredytu odnawialnego od debetu. Warto wiedzieć, że pomiędzy tymi produktami finansowymi jest sporo różnic. Najważniejsza różnica między dwoma tymi usługami polega na tym, że debet jest przypisywany w sposób bezpośredni jest przypisywana do rachunku bankowego wnioskodawcy. Chodzi o to, że razem z zaksięgowanym przychodem linia debetowa jest w sposób automatyczny zmniejszania. Kredyt odnawialny oraz debet na rachunku pozwalają na korzystanie z kilku funkcji podstawowych. 

O jakie funkcje podstawowe chodzi? Wśród podstawowych funkcji oferowanych przez kredyt odnawialny oraz debet na koncie znajdują się: wypłacanie środków z bankomatów, realizacja przelewów, realizacja transakcji bezgotówkowych. Posiadając debet, możemy w sposób dowolny posługiwać się swoimi kartami. Jedynym obowiązującym nas ograniczeniem jest limit zadłużenia, który określono w umowie debetowej. Trzeba pamiętać o tym, że debet na koncie jest produktem skierowanym przede wszystkim dla tych osób, które potrzebują niewielkich kwot pieniędzy. Jeśli potrzebujemy z kolei kilkunastu tysięcy złotych, wówczas kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny będą o wiele lepszymi rozwiązaniami od debetu na koncie.

 

Najpopularniejsze