Dlaczego warto inwestować w platynę?

Dlaczego warto inwestować w platynę?

Platyna – podobnie jak złoto, srebro i pallad – jest metalem inwestycyjnym. Można ją kupić w formie sztabek lub monet bulionowych, w różnych gramaturach. Jak inwestować w platynę i czy warto wybrać ten kruszec w 2024 roku?

 

Platyna jako metal inwestycyjny

Platyna jest połyskliwym, białosrebrzystym metalem, który występuje znacznie rzadziej niż złoto i srebro. Jednocześnie współcześnie obserwujemy ogromne zapotrzebowanie na ten kruszec. Platyna jest silnym katalizatorem, dlatego jest niezbędna w nowoczesnym, niskoemisyjnym przemyśle samochodowym, a także w ekologicznej energetyce (m.in. w fotowoltaice). Platynę wykorzystuje się w medycynie (jest m.in. elementem rozruszników serca), w przemyśle elektronicznym, w branży chemicznej, a także jubilerstwie.

Platyna jest surowcem strategicznym – niezbędnym dla bezpieczeństwa i sprawnego funkcjonowania gospodarek. Na globalnym rynku obserwujemy coraz większy popyt na platynę, przy niedostatecznej podaży. Platynę wydobywa się głównie w RPA i krajach afrykańskich, które borykają się z wewnętrznymi problemami, przez co podaż jest nieregularna i nie nadąża za popytem. Niedobory kruszcu, przy dużym zapotrzebowaniu sprawiają, że ceny tego kruszcu utrzymują się na wysokim poziomie.
 

Jak inwestować w platynę i gdzie ją bezpiecznie kupić?

Platyna inwestycyjna jest dostępna dla inwestorów w dwóch formach:

  • Sztabki – podobnie jak złoto czy srebro, platynę sprzedaje się w sztabkach o różnych gramaturach. Naturalnie im większa sztabka i więcej kruszcu w niej zawartego, tym jej cena jest wyższa.
  • Platynowe monety bulionowe – w odróżnieniu od sztabek, są szczegółowo zdobione. Posiadają awers i rewers, na których wybito wzór zgodnie z tradycją menniczą. Swój platynowy odpowiednik ma wiele znanych złotych monet bulionowych z długą tradycją, takich jak na przykład Britannia czy Wiedeński Filharmonik. Za platynową monetę o masie jednej uncji trojańskiej (31,1 g) pod koniec marca 2024 roku trzeba zapłacić około 4 500 zł.


Platynę inwestycyjną możesz kupić u dealerów metali szlachetnych – podmiotów, które profesjonalnie zajmują się sprzedażą i skupem kruszców inwestycyjnych. Przykładem takiego dealera jest ASCOIN – platynę możesz kupić w sklepie internetowym (https://ascoin.pl/), a także w salonie sprzedaży w Warszawie przy ul. św. Barbary 4.
 

Platynowa moneta Britannia
 

Inwestycja w platynę – o czym jeszcze pamiętać?

Wycena platyny ma obecnie tendencję wzrostową, jednak warto pamiętać, że na jej cenę ma wpływ sytuacja w światowej gospodarce, w tym przede wszystkim kondycja przemysłu. W przypadku ewentualnego kryzysu (np. takiego jak globalna pandemia) kurs platyny może się obniżyć. Tak było na przykład w 2020 roku, jednak później szybko wrócił na ścieżkę wzrostu.

Inwestorzy powinni mieć więc świadomość tego rodzaju wahań, jednak zasadniczo platynę można uznać za kruszec, który pozwala względnie bezpiecznie ulokować kapitał, szczególnie w długim terminie. Inwestorzy chętnie wybierają platynę (a także inne metale inwestycyjne, w tym przede wszystkim złoto), aby zdywersyfikować portfel inwestycyjny i chronić kapitał przed utratą realnej wartości w czasie.


Najpopularniejsze