Dwie raty gratis od NBP

Narodowy Bank Polski podjął decyzję o obniżeniu oprocentowania kredytów hipotecznych do najniższego poziomu w historii. Firma Expander wylicza, że raty niektórych kredytów mogą spaść nawet o około 1/6. W praktyce będzie to oznaczało, że co pół roku suma uzyskanych przez konsumentów oszczędności będzie tak duża, że pozwoli na spłatę kolejnej raty. Obniżki wprowadzone przez Narodowy Bank Polski można określić jako "dwie raty gratis" na rok. Niestety, wprowadzona zasada dotyczy tylko kredytów, które zostały udzielone w stosunkowo niedalekim czasie. W przypadku kredytów, które udzielono "dawno", raty także zostaną obniżone, jednak na zdecydowanie mniejszą skalę. 

 

Dwie raty gratis od NBP - kto zyska? 

Kto najwięcej zyska na obniżce oprocentowania kredytów hipotecznych ogłoszonej przez Narodowy Bank PolskiZdecydowanie najwięcej zyskają ci klienci, którzy kredyt otrzymali stosunkowo niedawno. Jeśli ktoś w styczniu 2020 roku otrzymał kredyt opiewający na kwotę 300 000 złotych na 30 lat, to sytuacja przedstawia się w sposób następujący. W lutym wysokość raty wynosiła 1400 złotych.

W tej chwili spadła już do poziomu 1167 złotych, czyli obniżyła się aż o 233 złote. Roczna oszczędność na obniżce oprocentowania wynosi aż 2796 złotych, czyli prawie tyle, ile wynosiła wysokość dwóch rat lutowych. Spadek oprocentowania jest naprawdę pokaźny, klienci mają powody do radości. Niestety, niektórzy kredytobiorcy banku na obniżkę będą musieli poczekać nieco dłużej. 
 

Niektóre banki obniżą raty dopiero za kilka miesięcy 

Polskie instytucje bankowe aktualizują wysokość oprocentowania zazwyczaj raz na trzy miesiące. Są nawet banki, które tego typu aktualizacji dokonują jeszcze rzadziej. mBank dla pewnej części kredytów zmiany realizuje co trzy miesiące, dlatego klienci tej instytucji mogą już odczuć zmiany. Niestety, w okresie od 2 czerwca do 2 września klientów będzie obowiązywała jeszcze wyższa stawka 0,68%. Majowa obniżka stóp procentowych spowodowała, że stawka wynosi już tylko 0,27%. Osoby mające kredyt w mBanku muszą jednak uzbroić się w cierpliwość i poczekać następne trzy miesiące na spadek oprocentowania, który będzie uwzględniał obniżkę stóp procentowych wprowadzoną przez Narodowy Bank Polski. 
 

Wysokość obniżki zależy od fazy spłaty 

W przypadku wybranych kredytów wysokość oprocentowania może spaść tylko nieznacznie. Im kredyt jest spłacany dłużej, tym raty są mniej wrażliwe na zmiany stóp procentowych. Jeśli kredyt zaciągnęliśmy na przykład 20 lat temu, nie spodziewajmy się, że rata zmaleje w sposób znaczący. Najwięcej na wprowadzonych zmianach zyskają ci klienci, którzy zaciągnęli kredyty w niedalekiej perspektywie czasowej. 

Najpopularniejsze