Czym jest ERIF? Biuro Informacji Gospodarczej

ERIF BIG S.A. skrót ten oznacza ERIF Biuro Informacji Gospodarczej. Zaczynając starania o pożyczkę należy zwykle spełnić warunki banku świadczące o zdolności finansowej. Pod uwagę brane są często takie wytyczne jak inne kredyty, stały miesięczny dochód, ale również pozytywna informacja z systemu dłużników, która świadczy o regularnym wywiązywaniu się z innych należności.  System ERIF stworzony jest po to, by można było samodzielnie sprawdzić swoją sytuację finansową figurującą do odczytu publicznego, ale nie tylko. 
 

Baza dłużników ERIF - co to jest

ERIF BIG S.A. to jeden z kilku systemów informacji gospodarczych, który wykorzystywany jest często również przez osoby świadczące usług wywiadu gospodarczego o wskazanym podmiocie. Banki czy parabanki również chętnie korzystają z tego typu serwisów, a taka informacja zwrotna jest kluczowa przy wydawanej pozytywnej odpowiedzi na wniosek kredytowy. Warto zatem zarejestrować się w ERIF, by móc osobiście sprawdzać informacje na temat swojej sytuacji finansowej i zadłużeń. Może to okazać się bardzo przydatne w procesie wnioskowania o szybką pożyczkę.
 

Jakie dane zbiera ERIF?

Powstał on na bazie ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. System powołano w celach możliwości sprawdzania rzetelności płatniczej zarówno swojej, jak i wskazanych podmiotów fizycznych i prawnych. Dane jakie można tam znaleźć to m.in.:

  • Sprawdzenie solidności klienta z którym chcemy podjąć współpracę,
  • Weryfikacja własnej sytuacji co do zadłużenia w widoku publicznym
  • ​​Sprawdzenie, kto i kiedy weryfikował naszą własną solidność finansową


Istnieje również możliwość wprowadzenia danych o osobie, która długotrwale zalega z regulowaniem należności dla nas. Dzięki temu taka osoba zostanie poniekąd pociągnięta do odpowiedzialności finansowej, a szansa na odzyskanie własnych pieniędzy znacząco wzrasta.

 

Przeczytaj także:

Najpopularniejsze