Czym jest ERIF? Biuro Informacji Gospodarczej

ERIF BIG S.A. skrót ten oznacza ERIF Biuro Informacji Gospodarczej. Zaczynając starania o pożyczkę należy zwykle spełnić warunki banku świadczące o zdolności finansowej. Pod uwagę brane są często takie wytyczne jak inne kredyty, stały miesięczny dochód, ale również pozytywna informacja z systemu dłużników, która świadczy o regularnym wywiązywaniu się z innych należności.  System ERIF stworzony jest po to, by można było samodzielnie sprawdzić swoją sytuację finansową figurującą do odczytu publicznego, ale nie tylko. 
 

Baza dłużników ERIF co to jest


ERIF BIG S.A. to jeden z kilku systemów informacji gospodarczych, który wykorzystywany jest często również przez osoby świadczące usług wywiadu gospodarczego o wskazanym podmiocie. Banki czy parabanki również chętnie korzystają z tego typu serwisów, a taka informacja zwrotna jest kluczowa przy wydawanej pozytywnej odpowiedzi na wniosek kredytowy. Warto zatem zarejestrować się w ERIF, by móc osobiście sprawdzać informacje na temat swojej sytuacji finansowej i zadłużeń. Może to okazać się bardzo przydatne w procesie wnioskowania o pożyczkę.
 

Jakie dane zbiera w ERIF?


Powstał on na bazie ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. System powołano w celach możliwości sprawdzania rzetelności płatniczej zarówno swojej, jak i wskazanych podmiotów fizycznych i prawnych. Dane jakie można tam znaleźć to m.in.:

 Sprawdzenie solidności klienta z którym chcemy podjąć współpracę,
​• Weryfikacja własnej sytuacji co do zadłużenia w widoku publicznym
​​• Sprawdzenie, kto i kiedy weryfikował naszą własną solidność finansową


Istnieje również możliwość wprowadzenia danych o osobie, która długotrwale zalega z regulowaniem należności dla nas. Dzięki temu taka osoba zostanie poniekąd pociągnięta do odpowiedzialności finansowej, a szansa na odzyskanie własnych pieniędzy znacząco wzrasta.

 

Przeczytaj także:
Raport bik online
Czyszczenie bik