Firma windykacyjna Arvato - jak się przed nią bronić?

Firma windykacyjna Arvato cieszy się bardzo złą sławą wśród dłużników firm pożyczkowych. W sieci można natknąć się na całą masę opinii internautów, w których relacjonują oni, w jaki sposób są traktowani przez windykatorów firmy Arvato. W dzisiejszym artykule doradzamy, jak poradzić sobie z agresywnymi windykatorami firmy Arvato nękającymi dłużników nie tylko w SMS-ach, ale także w terenie. Zapraszamy do lektury! 

Spis treści:

 1. Firma windykacyjna Arvato - opinie
 2. Windykacja Arvato - definicja
 3. Czego nie może firma windykacyjna?
 4. Pożyczka bez BIK - decyzja w 5 min

 

Firma windykacyjna Arvato - opinie 

Firma windykacyjna Arvato Financial Solutions to spółka o międzynarodowym zasięgu, która świadczy rozmaite usługi z zakresu windykacji. Dla firm pożyczkowych wykonuje ona usługi takie jak:
 

 • windykacja należności, 
 • monitoring płatności, 
 • skupowanie wierzytelności.

W naszym kraju Arvato posiada siedzibę główną w Poznaniu. Firma obsługuje następujące firmy pożyczkowe: MoneyMan, Hapipożyczki oraz Vivus. Zdecydowanie najczęściej windykatorzy Arvato nie przystępują do windykacji terenowej - poprzestają na nękaniu dłużników mailami oraz SMS-ami. Firma windykacyjna Arvato ma bardzo złe opinie wśród dłużników. W internecie można znaleźć mnóstwo wpisów oburzonych dłużników, którzy relacjonują, w jak karygodny sposób postępuje wobec nich ten globalny finansowy podmiot. Oto przykładowy wpis, który znaleźliśmy w interrnecie:

"Witam. Kilka miesięcy temu wzięłam pożyczkę w Vivusie. Niestety, nie dałam rady spłacić jej w wyznaczonym przez firmę pożyczkową terminie. Bardzo szybko zaczęli do mnie dzwonić windykatorzy z firmy Arvato. Byli bardzo nieuprzejmi, straszyli, że przyjdą do mnie do domu oraz do mojego miejsca pracy. Boję się, że przez te długi wszyscy moi sąsiedzi oraz współpracownicy będą mnie wytykać palcami. Proszę o pomoc, jak uporać się z windykatorami Arvato?"

Aby umiejętnie poradzić sobie z nękającymi windykatorami, warto dokładnie wiedzieć, jakie uprawnienia mają oni wobec dłużników. W dalszej części artykułu tłumaczymy dokładnie, jak szybko i sprawnie spławić windykatorów działających niezgodnie z prawem. 

Przeczytaj także: Nękanie przez firmę windykacyjną
 

Windykacja Arvato - definicja 

Windykatorzy wbrew pozorom oraz obiegowej opinii nie mają wcale dużych uprawnień. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami polskiego prawa, są oni zobowiązani do prowadzenia działalności negocjacyjnej pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem. Sporo osób mylnie utożsamia windykatorów z komornikami - to poważny błąd. Tylko ci drudzy mogą zajmować majątki dłużników - ci pierwsi mogą tylko i wyłącznie nawiązywać kontakt z dłużnikiem.

Mimo tego, iż z definicji firmy windykacyjne powinny być uprzejme oraz kontaktować się z dłużnikiem w sposób "cywilizowany", od wielu już lat słyszy się o wątpliwych moralnie działaniach podejmowanych przez wszystkie duże firmy windykacyjne. Kontakty z dłużnikami są niezwykle nachalne - ciągłe telefony, listy, a nawet odwiedzanie dłużnika w domu czy w pracy. Firmy windykacyjne takie jak Arvato są zaślepione czekającą je prowizją z tytułu ściągnięcia długu z dłużnika, dlatego posuwają się do tego rodzaju czynności. 

Sporo windykatorów terenowych wchodzi na posiadłość dłużnika bez jego zgody, zachowuje się w sposób agresywny. Są też tacy windykatorzy, którzy specjalnie wdają się w rozmowy z sąsiadami dłużnika, aby wzbudzić w nim wstyd i jak najszybciej przekonać go do spłaty całego długu. W ten sposób wywierana presja często okazuje się bardzo skuteczna. Dłużnicy, którzy chcą odzyskać "święty spokój" idą na "ugodę" z windykatorem i spłacają całe swoje zadłużenie. 
 

Czego nie może firma windykacyjna? 

Liczba uprawnień firm windykacyjnych jest nieporównywalnie mniejsza od uprawnień komorników. Dlatego działania, które są przez windykację podejmowane, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, powinny być bardzo ograniczone. Firmy windykacyjne w żadnym wypadku nie mogą:
 

 • żądać dłużnika, aby ujawnił swój majątek - warto wiedzieć, że tylko i wyłącznie sąd na wniosek komornika może ujawnić swój majątek. Jeśli kiedykolwiek spotkamy się z tego rodzaju żądaniami ze strony windykatorów, to będą one nielegalne i nie trzeba się do nich stosować;
 • naruszać miru domowego - to, czy dłużnik zdecyduje się na wpuszczenie do swojego domu lub mieszkania windykatora, jest jego dobrą wolą. Windykator w żadnym wypadku nie może nachodzić nas w mieszkaniu ani nękać ciągłymi telefonami;
 • naruszać dóbr osobistych - firmy windykacyjne takie jak Arvato w żadnym wypadku nie mogą naruszać jakichkolwiek dóbr osobistych, takich jak: wolności, zdrowia, swobody sumienia czy nietykalności mieszkania;
 • zastraszać - żadna firma windykacyjna nie jest uprawniona do tego, aby stosować przymus, kłamać lub zastraszać dłużników. Jeśli kiedykolwiek spotkaliście się Państwo z tego typu działaniami ze strony jakiejkolwiek firmy windykacyjnej, zachęcamy do tego, aby powiadomić o tym policję oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów;
 • konfiskować majątku - tylko komornik ma prawo do konfiskaty majątku dłużników. Windykator w żadnym wypadku nie jest uprawniony do przeprowadzania tego rodzaju czynności;
 • nagrywać - nagrywanie dłużnika to kolejna czynność, do której wykonywania nie są uprawnieni windykatorzy.
   

Sprawdź również: Jak poradzić sobie z firmą windykacyjną Armada?

Najpopularniejsze