Jak długo idzie przelew wewnętrzny a zewnętrzny

 Jak długo idzie przelew wewnętrzny a zewnętrzny

Transakcje bezgotówkowe są coraz częściej spotykane, przede wszystkim ze względu na łatwość i prostotę ich działania. Choć nieco inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o czas ich realizacji. Dlaczego niektóre przelewy docierają do nas niemal natychmiast, a na inne musimy czekać zdecydowanie dłużej? Czy to zależy od banku?
 

Ile idzie przelew wewnętrzny

Jak długo idzie przelew wewnętrzny? Od tego wszystko się zaczyna. Są dwa rodzaje przelewów: wewnętrzny i zewnętrzny. Skupmy się najpierw na tych pierwszych, wewnętrznych transakcjach. Otóż jeśli odbiorca dostaje swoją należność zaraz po tym, gdy ją zrealizowaliśmy najprawdopodobniej doszło do transakcji wewnątrzbankowej. Znaczy to po prostu, że nadawca ma konto w tym samym banku, co odbiorca. Nie ma jednak znaczenia, czy przelewu dokonujemy w tygodniu, w weekend, czy w środku nocy - pieniążki trafiają do nas w czasie rzeczywistym, gdyż nie uczestniczą tu żadni pośrednicy.
 

Ile idzie przelew zewnętrzny

Tutaj rzecz ma się zupełnie inaczej. Przesłane środki muszą przejść dłuższą drogę, bo nie tylko z konta na konto, ale także z banku A do banku B. Wówczas między nimi staje KIR, czyli Krajowa Izba Rozliczeniowa, która działa w systemie ELIXIR. Każdy bank ma swoje ustalone sesje, a więc konkretne godziny, kiedy są przesyłane pieniądze. Są to sesje poranne, południowe i wieczorne. Informacje o dokładnych godzinach przeprowadzania takich transakcji możemy znaleźć na stronie internetowej banku lub zapytać o nie bezpośrednio w placówce. Oczywiście istnieją także tak zwane przelewy ekspresowe, ale wiążą się one z dodatkowymi opłatami. Dlatego, jeśli mamy naprawdę ważną transakcję do wykonania najlepiej wysłać ją wcześniej.
 

Przelew SEPA - przelewy zagraniczne

Przelewanie pieniędzy za granicę jest możliwe dzięki międzynarodowym systemom płatności. Nie umniejsza to jednak faktu, że są to bardziej skomplikowane transakcje, a więc i wydłużone w czasie. W tym przypadku mamy również możliwość wykonania operacji ekspresowo (przy dodatkowym funduszu kilku do kilkudziesięciu złotych). Jeśli nie zaznaczymy tej opcji, przelewu możemy się spodziewać po dwóch, trzech dniach roboczych.

Najpopularniejsze