Jak działają wpłatomaty?

Wpłatomaty umożliwiają szybkie i łatwe przelanie pieniędzy na konto. To oszczędność czasu i pieniędzy oraz wygodna opcja dla banku, jak i klientów. Jak poradzić sobie z obsługą wpłatomatu? Czy możliwe jest przelanie waluty obcej oraz z wpłatomatu innego banku? Czy są limity płatności i jakie należy ponieść z tego tytułu koszty?

Spis treści:

  1. Wpłatomat - przygotowanie do transakcji
  2. Wpłatomaty - dokonanie płatności
  3. Wpłatomaty - termin zaksięgowania wpłaty oraz koszty
  4. Limity wpłat do wpłatomatów
  5. Alternatywne rodzaje wpłat na konto


Wpłatomat - przygotowanie do transakcji

Przed dokonaniem płatności w wpłatomacie dobrym rozwiązaniem jest wstępne przeliczenie kwoty, którą chce się wpłacić. Liczenie pieniędzy na ostatnią chwilę na ulicy lub też w oddziale banku ze względów bezpieczeństwa nie jest dobrym pomysłem. Lepiej mieć zawczasu odliczoną kwotę i później z chłodną i spokojną głowę zrealizować transakcję na miejscu. Niektóre wpłaty wymagają także wprowadzenia kwoty, którą się wpłaca. Przed wprowadzeniem banknotów do maszyny warto zadbać o jakość banknotów. Dobrym zwyczajem jest ułożyć je w równy rząd, co zminimalizuje ryzyko nieprzyjęcia ich przez wpłatomat. Banknoty nie mogą być także podniszczone, posiadać zagiętych rogów, poplamione, pogięte i podarte czy spięte razem. Wpłatomat taką transakcję odrzuci. Do wpłaty przyjmuje się wyłącznie banknoty.
 

Wpłatomaty - dokonanie płatności

Przed włożeniem pieniędzy należy umieścić kartę płatniczą w panelu, ułożoną paskiem magnetycznym do dołu. System rozpozna kartę-czasem konieczne jest wybranie języka. Zasłaniając ręką konsolę, należy wprowadzić PIN i potwierdzić zielonym. W tym momencie możliwe jest włożenie pieniędzy. Po umieszczeniu w okienku podawczym system zauważy ich obecność, okienko się zamknie, a system zacznie przeliczanie umieszczonych funduszy.

Czasem konieczne może być wcześniejsze wybranie z listy wyświetlanych poleceń polecenia Wpłaty, jeśli urządzenie działa równocześnie jako bankomat. System po przeliczeniu wyświetli wartość wprowadzonej kwoty. Jeśli się zgadza, można potwierdzić transakcje lub dokonać kolejnej wpłaty w ten sam sposób. To także ostatni moment na anulowanie wpłaty. Po potwierdzeniu wpłaty, system zapyta o możliwość wydania papierowe potwierdzenia. Nie jest to wymóg, lecz w razie problemów jest to jedyny dowód na zrealizowanie transakcji. W tym momencie transakcja się zakończyła. Nie pozostaje nic innego jak poczekać chwilę na wydanie potwierdzenia oraz odebranie karty z wpłatomatu.


Wpłatomaty - termin zaksięgowania wpłaty oraz koszty

Pieniądze wpłacone w oddziale własnego banku są do dyspozycji na koncie w ciągu kilku sekund. Większość banków pozwala na darmowe transakcje. Wyjątkiem są wpłaty dokonywane w innych bankach czy sieciówkach, gdzie naliczane są nieznaczne kwoty. W urządzeniach Euronet jest to kwota 5 złotych za ekspresowy przelew, gdzie pieniądze są na koncie po około pół godzinie. Standardowy przelew trwa cały dzień i jest darmowy.

Wpłatomaty są darmowe dla klientów banków, którzy posiadają swoje maszyny.
Wyjątkiem są następujące banki:

  • Alior Bank - 0,35%, min. 1 zł (Planet Cash), 0,6% min. 1 zł (pozostałe).

  • Euronet - 4% transakcji (w trybie standardowym, w trybie ekspresowym należy doliczyć 5zł).

  • Getin Bank 0,6 proc., min. 1 zł wpłatomaty poza placówką banku.

  • Idea Bank - 0% do kwoty wpłat w miesiącu równej 100 000 zł. 0.39% powyżej tego progu.

  • mBank - 2% od kwoty transakcji.

Wpłaty przez urządzenia Euronet są możliwe dla klientów, których banki mają podpisaną umowę. Są to: Alior Bank, Citi Handlowy, Bank Pocztowy, Getin Bank, mBank, Plus Bank, Idea Bank i Nest Bank. W pozostałych bankach, by wpłacić pieniądze, konieczna jest wcześniejsza rejestracja na stronie Euronet. Wpłaty mogą być dokonywane wyłącznie w walucie polskiej.

Zobacz także: Ile banknotów można włożyć do wpłatomatu ?
 

Limity wpłat do wpłatomatów

W wpłatomacie można wpłacić maksymalnie 4100 zł. Dziennie jest to limit w wysokości 24 600 zł. Ograniczenia w tygodniu umożliwiają wpłacenie 98 400 zł oraz 196 800 zł miesięcznie. Przeważnie w urządzeniu można umieścić od 50 do 200 banknotów za jednym razem. Informacje te przeważnie są przekazywane w momencie korzystania z wpłatomatu. Maszyny nie obsługując monet i w zależności od banku nie przyjmują małych nominałów jak np. 10 zł. Na koniec I kwartału 2019 roku w Polsce funkcjonowało prawie 8 tysięcy wpłatomatów. Najwięcej z nich jest własnością Euronet – ponad 3 tysiące, na drugiej pozycji znajduje się PKO Bank Polski i Planet Cash, udostępniające klientom ponad tysiąc wpłatomatów.

Musisz sprawdzić: Jak wpłacić pieniądze na konto. Poczta, wpłatatomat i oddział


Alternatywne rodzaje wpłat na konto

Wpłaty na swoje konta można dokonać na kilka sposobów. Swego czasu najpopularniejszą metodą zasilenia własnego konta była wizyta na poczcie i czekanie w długich kolejkach na zwolnienie miejsca w okienku. Od jakiegoś czasu alternatywą są wpłaty dokonywane w kasach banku. Nie jest to jednak zbyt elastyczny wybór. Nadal konieczne jest odczekanie na swoją kolej, a nierzadko za tę usługę banki liczą dodatkową opłatę. Wraz z rozwojem techniki pojawiały się lepsze rozwiązania umożliwiające natychmiastowe zasilenie konta. Wpłatomaty są dostępne wszędzie tam, gdzie znajduje się oddział banku. 

Najpopularniejsze