Jak skutecznie i w miarę bezpiecznie inwestować w czasach kryzysu?

Jak skutecznie i w miarę bezpiecznie inwestować w czasach kryzysu?

Kryzys sam w sobie jest nieprzewidywalny na rynkach finansowych. Jeśli z powodu np. bankructwa dużego banku, poważnej pandemii w skali światowej czy innych czynników politycznych, gospodarczych i militarnych dochodzi do kryzysowych sytuacji, to na pewno odbiją się one na inwestycjach giełdowych, walutowych i tym podobnych. Inwestorzy, którzy chcą ograniczać straty i zabezpieczać wartość pieniądza w czasie muszą znaleźć tak zwane bezpieczne przystanie inwestycyjne, w które ulokują swoje pieniądze. W co warto w takim wypadku inwestować?
 

Co uznawane jest za bezpieczne przystanie inwestycyjne?

Mianem przystani inwestycyjnych, w jakie można lokować bezpiecznie swoje środki finansowe w kryzysowym czasie, uważa się złoto, niektóre waluty obce, w tym w pierwszej kolejności franki szwajcarskie, ale i nieruchomości. Wszystkie te elementy pozwalają na zachowanie wartości pieniądza w czasie, a jednocześnie dają spore szanse na wypracowanie niebagatelnych zysków. O tym, w jakiej one będą wysokości, decyduje między innymi czas, w którym inwestycja została podjęta.

Wybór odpowiedniego dla inwestora instrumentu, w jaki zamierza on zainwestować swoje pieniądze na czas kryzysu, powinien być poprzedzony dokładną analizą możliwości, preferencji inwestycyjnych oraz akceptowalnego poziomu ryzyka inwestycyjnego. To ważne, by inwestor był naszykowany na to, że nawet bezpieczne przystanie inwestycyjne są związane z pewnym ryzykiem, ponieważ nie są one lokatami bankowymi czy kontami oszczędnościowymi objętymi gwarancją ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
 

Inwestowanie w złoto

Złoto jest jednym z walorów inwestycyjnych, w które warto inwestować właściwie w każdym czasie, choć kryzys sprawia, że stopniowo, szybko zyskuje na wartości. Złoto drożeje na przykład w obliczu kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19 na świecie. Dotkliwe obostrzenia sanitarne, jakie w wielu krajach wprowadzono w odpowiedzi na rosnące liczby zachorowań spowodowały, że inwestorzy wycofali swoje pieniądze z klasycznych instrumentów, jak akcje spółek giełdowych i przekierowali je na zakup złotego kruszcu.

Poprzednie kryzysy, np. ten z lat 2007-2011 pokazał, że złoto w takim czasie rzeczywiście drożeje i ci, którzy ulokowali w szlachetny kruszec swoje pieniądze z początkiem kryzysu, zyskali po 4 latach nawet trzykrotną wartość swojego kapitału. Wówczas złoto osiągało maksymalną wycenę, ale została ona przebita już w sierpniu 2020 roku, kiedy za 1 uncję złota płacono ponad 2000 dolarów.

Złoto inwestycyjne, czyli w postaci złotych monet bulionowych czy sztabek kupowanych u renomowanych dostawców, albo złoto papierowe, np. ETF-y na złoto, może być dobrym sposobem na inwestowanie w czasie kryzysu.
 

Inwestowanie w waluty obce

Podobnie jest w przypadku niektórych walut, jak wspomniano już o frankach szwajcarskich, ale do ich grupy zalicza się również dolary amerykańskie. Euro w niektórych przypadkach także sprawdza się jako lokata kapitału na trudne, kryzysowe czasy. Franki od lat są stabilną inwestycją, nawet przy poprzednich kryzysach inwestorzy przekonali się o tym, że dzięki lokowaniu swoich środków w walutę helwecką można było nie tylko zabezpieczyć wartość pieniądza w czasie, ale jednocześnie zarobić na zmianie kursu walutowego.

Inwestowanie w waluty obce może obejmować po prostu zakup w banku czy w kantorze stacjonarnym lub online wybranej waluty, ale też można zarabiać na niewielkich wahaniach kursów par walutowych na międzynarodowym rynku Forex. Potrzeba ku temu otworzyć dla inwestora, nazywanego w takim przypadku traderem, konto inwestycyjne u wybranego brokera.
 

Inwestowanie w nieruchomości

Przy dużych środkach finansowych można inwestować na czas kryzysu w nieruchomości. Oszczędności przeznaczone na mieszkanie na wynajem czy na zakup gruntu budowlanego można potraktować jako inwestycję na przyszłość. Przy mniejszym kapitale można spróbować inwestowania udziałowego w nieruchomości, np. kupując udziały w condohotelach czy aparthotelach. Zobacz też: https://www.xtb.com/pl/edukacja/inwestowanie-w-nieruchomosci

Sposobów inwestowania w okresie kryzysu jest wiele, kwestia taka, by wybrać do swojego portfela inwestycyjnego te walory, które zabezpieczą kapitał i pozwolą możliwie jak najwięcej zarobić.


Najpopularniejsze