Jak wpłacić pieniądze na konto. Poczta, wpłatatomat i oddział

Czy ktoś z Was pamięta jeszcze czasy grubych portfeli wypchanych gotówką? Zapewne tak, ale obecnie już mało kto trzyma przy sobie większą ilość gotówki. Dzięki rozwiniętemu systemowi płatności kartami płatniczymi, transakcje gotówkowe powoli odchodzą do przeszłości. Wielu z nas płaci za drobne zakupy gotówką, ale po prostu bezpieczniej jest nie nosić przy sobie pełnego portfela. W przypadku np. zgubienia go, czy kradzieży możemy już raczej zapomnieć o odzyskaniu naszej własności. W przypadku kart płatniczych wystarczy krótki telefon na infolinię swojego banku lub zalogowanie się do aplikacji w telefonie i karty płatnicze natychmiast zostaną zablokowane.


Spis treści:
1. Wpłata gotówki w oddziale
2. Skorzystanie z wpłatomatu
3. Wpłata na poczcie

4. Wpłata pieniędzy ze sprzedaży samochodu

 

Wpłata gotówki w oddziale

Najstarszym i najbardziej powszechnym sposobem wpłaty gotówki jest wizyta w oddziale banku. Jest to bardzo bezpieczna metoda, ponieważ gwarantuje nam pewność dokonania wpłaty - otrzymujemy bowiem pokwitowanie wpłaty od pracownika banku, jednak wiąże się z niedogodnościami dla Klienta. Po pierwsze oddziały banków czynne są w określonych godzinach. Biorąc pod uwagę, że jesteś osobą pracującą, na wpłatę gotówki zostaje w ciągu dnia jedynie kilka godzin. Oczywiście nie jest to problem nie do przejścia. Jednak kiedy wyobrazimy sobie, że kilkanaście osób chce dokonać wpłaty tego samego dnia, musimy liczyć się ze stratą czasu na oczekiwanie w kolejce. Czasem już od samego wejścia do oddziału możemy odczuć zniechęcenie i zdenerwowanie, gdy zobaczymy ile osób nas uprzedziło i już stoi w kolejce do kasy.

Jeśli jesteś zdecydowany na wpłatę gotówki w oddziale swojego banku, pamiętaj aby przed wizytą koniecznie sprawdzić cennik opłat. Wpłaty w oddziale zazwyczaj są bezpłatne, jednak jest kilka banków które nadal pobiera opłatę za taka usługę. Jeśli więc Twój bank nie oferuje darmowej wpłaty w oddziale, zastanów się nad wyborem kolejnej opisanej możliwości.

 

Skorzystanie z wpłatomatu

Wpłatomaty oraz bankomaty z funkcją wpłatomatu w ostatnich latach bardzo zyskały na popularności. Możemy je spotkać zarówno w centrach handlowych, jak i na ulicy. Co najważniejsze, wpłaty można dokonać przez całą dobę, więc nie jesteś już ograniczony przez czas. Ponadto wpłata banknotów do wpłatomatu trwa kilka minut i rzadko kiedy zdarza się, że przed wpłatomatem stoi kolejka oczekujących. Jednak taka usługa ma również swoje wady, nad którymi warto się zastanowić. Podczas dokonywania wpłaty pamiętaj, że banknoty nie mogą być naderwane lub pogniecione. Ponadto sprawdź czy pomiędzy nimi nie znajdują się drobne papierki, a nawet okruszki. Jeśli tego nie dopilnujesz, może zdarzyć się, że wpłatomat nie zaakceptuje transakcji.

Korzystając z wpłatomatu możesz wybrać opcję otrzymania potwierdzenia dokonania wpłaty. Jednak co w przypadku gdy we wpłatomacie po prostu skończy się papier do druku? Musisz zadecydować, czy mimo to chcesz dokonać wpłaty gotówki i przyjmujesz to ryzyko na siebie, czy jednak rezygnujesz i jedziesz do innego pobliskiego wpłatomatu. To jednak wiąże się ze strata czasu.

 

Wpłata na poczcie

Jeśli nie masz możliwości skorzystania z powyższych opcji, np. oddział Twojego banku znajduje się zbyt daleko, a w miejscowości nie ma jeszcze wpłatomatu, możesz skorzystać z wpłaty gotówki na Poczta Polska. Decydując się jednak na tą metodę musisz liczyć się z poniesieniem opłaty za usługę. Każda wpłata na konto dokonywana na poczcie wiąże się bowiem z różnymi kosztami, w zależności od tego czy wybierzesz wpłatę standardową - kiedy to gotówka na koncie pojawi się po upływie dwóch dni roboczych, czy też droższą wpłatę ekspresową.Wpłata na poczcie jest także czasochłonna - kolejki do stanowiska, wypełnienie druków, przeliczenie kwoty przez pracownika, wszystkie te czynności mogą potrwać. W tym przypadku po dokonaniu wpłaty także otrzymasz potwierdzenie.

Sprawdź rownież: Przelew natychmiastowy w Banku Pocztowym


Wpłata pieniędzy ze sprzedaży samochodu

Pomimo to, czasem zdarza nam się otrzymać większą ilość gotówki np. podczas sprzedaży samochodu, gdzie Klient przyjeżdża z odliczoną kwotą i od razu odjeżdża zakupionym autem. Co wtedy możemy zrobić z taką ilością gotówki? Trzymanie jej w domu w przysłowiowej "skarpecie" nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zatem najlepiej wpłacić ją na swoje konto bankowe. Jak to zrobić? W tym artykule postaramy się przybliżyć kilka możliwości wpłaty gotówki na rachunek bankowy oraz przedstawić ich główne wady i zalety.

Przeczytaj także: Co to jest debet w rachunku?

Najpopularniejsze