Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe na karcie?

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe na karcie?

W chwili obecnej zdecydowana większość polskich instytucji bankowych oferując konto bankowe proponuje dodatkowo kartę debetową z funkcją płatności zbliżeniowych. Zarówno zwolenników jak i przeciwników tej funkcjonalności jest całkiem sporo. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wyłączyć płatności zbliżeniowe. Zależy im na tym, aby maksymalnie zwiększyć poziom swojego bezpieczeństwa. W dzisiejszym artykule przedstawiamy pełen pakiet informacji na temat możliwości wyłączania płatności zbliżeniowych w poszczególnych instytucjach bankowych. 

Spis treści:

  1. Płatności zbliżeniowe
  2. Płatności zbliżeniowe kartą - dlaczego są ryzykowne?
  3. Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe?
  4. Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Citi Banku Handlowym?
  5. Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Santander?
  6. Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Alior Banku?
  7. Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Getin Banku?
  8. Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w ING Banku Śląskim?
  9. Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Inteligo?
  10. Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Banku Millennium?
  11. Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w mBanku?
  12. Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w PKO BP?
  13. Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Pekao S.A.?
  14. Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Banku Pocztowym?

 

Płatności zbliżeniowe

Funkcja płatności zbliżeniowej pozwala na to, aby zapłacić rachunek w sklepie, kiosku, restauracji czy jakimkolwiek innym punkcie handlowym bez konieczności umieszczania karty w czytniku oraz wpisywania kodu PIN. Wystarczy, że na kilka sekund przyłożymy kartę do terminala, a chwilę później płatność zostanie zaakceptowana, zaś stan naszego konta zmniejszy się o określoną kwotę. 

W chwili obecnej, gdy wartość rachunku jest mniejsza niż 100 złotych, w terminalu nie będziemy nawet musieli wpisywać kodu PIN. Potwierdzenie transakcji jest wymagane wyłącznie, gdy kwota transakcji przekracza 100 złotych. Prośba o autoryzację jest wtedy wymagana, dlatego musimy wówczas wpisać na klawiaturze kod PIN do naszej karty debetowej. 

 

Płatności zbliżeniowe kartą - dlaczego są ryzykowne?

Dla wielu osób płatności zbliżeniowe są sporym zagrożeniem. Czy tego typu obawy są prawdziwe? Jeśli spojrzymy na kwestie bezpieczeństwa, to trzeba przyznać, że tak. Oczywiście, brak obowiązku umieszczania karty w terminalu oraz wpisywania kodu PIN przy małych zakupach gwarantuje ogromną wygodę oraz znacząco skraca czas przebywania przy kasie, jednak niektórzy od zaoszczędzonego czasu troszczą się przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo.

Płatność kartą zbliżeniową oznacza znaczne zmniejszenie standardów bezpieczeństwa. To z kolei wpływa na to, że właściciel karty realizując transakcję zbliżeniowo ponosi zdecydowanie większe ryzyko. Dodatkowo, gdy ktoś znajdzie jego kartę bądź ją ukradnie, będzie mógł cały czas nią płacić za zakupy (każdorazowo do kwoty 100 złotych). Nie ma zatem się co dziwić, że tak wiele osób zastanawia się nad tym jak wyłączyć płatności zbliżeniowe. 

 

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe?

Wszyscy ci, którzy na pierwszym miejscu stawiają swoje bezpieczeństwo, nie muszą się martwić. Żadna instytucja bankowa w Polsce nie ma prawa do tego, aby zmusić swoich klientów do aktywnego korzystania z płatności zbliżeniowych. Niestety, w większości banków każdy klient zakładający konto otrzymuje kartę z włączoną funkcjonalnością płatności bezstykowych. Czy oznacza to, że tej funkcji nie da się wyłączyć? Wręcz przeciwnie. Opcję płatności zbliżeniowych można wyłączyć w dowolnie wybranym momencie, nawet zaraz po utworzeniu konta w danym banku. Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek, a płatności zbliżeniowe zostaną wyłączone naprawdę szybko i bez zbędnych formalności. 
 

Sprawdź również: 


W większości instytucji bankowych istnieje możliwość złożenia dyspozycji wyłączenia płatności zbliżeniowych za pośrednictwem infolinii banku. Wybierając tę formę trzeba oczywiście liczyć się z tym, że bank będzie musiał zweryfikować naszą tożsamość. Oprócz opcji wyłączenia płatności zbliżeniowych na infolinii istnieją także inne: w bankowości elektronicznej, placówce banku lub w bankomacie. Jeśli okaże się, że w danym banku nie ma możliwości wyłączenia płatności zbliżeniowych, można rozwiązać ten problem w bardzo prosty sposób. Wystarczy po prostu ustanowić limit dla transakcji zbliżeniowych w kwocie 0 złotych, co skutecznie zabezpieczy nas na okoliczność kradzieży naszej karty.

Poniżej opisujemy krok po kroku jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w poszczególnych instytucjach bankowych. 
 

 

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Citi Banku Handlowym?

Bank Citi Handlowy umożliwia swoim klientom wyłączenie funkcji płatności zbliżeniowych poprzez system bankowości elektronicznej oraz infolinię. Jeśli zdecydujemy się na wyłączenie transakcji zbliżeniowych przez internet, musimy wysłać do banku odpowiednią wiadomość, w której zawrzemy swoją prośbę o wyłączenie usługi płatności zbliżeniowych.

Czas oczekiwania na wyłączenie płatności zbliżeniowych po złożeniu dyspozycji wynosi maksymalnie cztery dni robocze (przy składaniu dyspozycji telefonicznie) bądź jeden dzień roboczy (gdy składamy prośbę przez system elektroniczny banku samodzielnie). Gdy złożymy już wniosek o wyłączenie płatności zbliżeniowych, musimy zrealizować minimum jedną transakcję potwierdzoną za pośrednictwem kodu PIN. Specjaliści Citi Handlowego podkreślają, że najlepiej, gdy będzie to transakcja realizowana w bankomacie. W ofercie Citi Handlowego nie znajdują się karty debetowe bez płatności zbliżeniowych.  

 

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Santander?

Santander pozwala swoim klientom na wyłączenie płatności zbliżeniowych poprzez bankomat lub kontakt z konsultantami banku na infolinii. Jeśli wybierzemy tę drugą opcję, musimy zrealizować minimum jedną transakcję kartą z podaniem PIN-u. Z kolei, gdy zdecydujemy się na wyłączenie płatności zbliżeniowej w bankomacie Santander, gdy klikniemy na odpowiednie okienko, funkcja płatności zbliżeniowych w sposób automatyczny przestanie działać. Klienci Santander mogą także ponownie aktywować płatności zbliżeniowe również korzystając z bankomatu. 

 

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Alior Banku?

Niestety, w chwili obecnej Alior Bank nie umożliwia wyłączenia transakcji zbliżeniowych w żadnym z kanałów komunikacji. Istnieje jednak inny sposób, który również opisaliśmy powyżej. Chodzi tutaj oczywiście o ustanowienie limitu transakcji zbliżeniowych na kwotę 0 złotych. Jeśli założymy taki limit, żadna transakcja zbliżeniowa w sklepie stacjonarnym nigdy nie dojdzie do skutku. 

Jeśli ktoś dopiero planuje założyć konto w Alior Banku i zależy mu na płatnościach klasycznych, mamy dobrą informację. Nowi klienci Alior Banku mogą zamówić kartę debetową bez funkcji płatności zbliżeniowych. 

 

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Getin Banku?

W Getin Banku funkcję płatności zbliżeniowych można wyłączyć dzwoniąc na infolinię tej instytucji bankowej bądź odwiedzając jeden z oddziałów Getin Banku. Jeśli klient będzie chciał ponownie aktywować płatności zbliżeniowe, będzie miał do tego prawo w dowolnie wybranym momencie. W tym celu musi zadzwonić na infolinię lub udać się do placówki banku. 

 

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w ING Banku Śląskim?

W ING Banku Śląskim istnieją trzy możliwości na wyłączenie płatności zbliżeniowych: za pośrednictwem infolinii, w oddziale banku bądź poprzez system bankowości elektronicznej ING. Gdy zlecimy wyłączenie płatności zbliżeniowych w ING, musimy wykonać minimum jedną transakcję kartą z podaniem kodu PIN. Gdy po pewnym czasie zechcemy znów uruchomić płatności zbliżeniowe, będziemy mogli to uczynić za pośrednictwem tych samych kanałów komunikacji, a więc w oddziale, na infolinii bądź przez serwis elektroniczny. W ofercie ING znajdują się karty debetowe bez płatności zbliżeniowych (w koncie walutowym). Płatności zbliżeniowych nie mają także wszystkie karty kredytowe od ING.

 

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Inteligo?

W Inteligo funkcję płatności zbliżeniowych można wyłączyć wyłącznie dzwoniąc na infolinię tej instytucji bankowej. Czas realizacji dyspozycji wyłączenia płatności zbliżeniowych wynosi w tym banku maksymalnie 2 dni robocze. Aby dyspozycja wyłączenia płatności zbliżeniowych została w pełni aktywowana, konieczne jest dokonanie minimum jednej transakcji z PIN-em. Przedstawiciele Inteligo zalecają, aby była to najlepiej płatność dokonana w bankomacie. 

Co ważne, w Inteligo wyłączenie płatności zbliżeniowych jest całkowicie nieodwracalne. Oznacza to, że klient, który ponownie będzie chciał mieć możliwość korzystania z płatności zbliżeniowych w Inteligo, będzie musiał zamówić nową kartę oraz ją aktywować. W ofercie Inteligo nie znajdują się karty stykowe. 

 

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Banku Millennium?

W Banku Millenium możliwe jest wyłączenie funkcji płatności zbliżeniowych poprzez wizytę w jednym z oddziałów banku, serwis elektroniczny bądź infolinię. W przypadku wybrania złożenia dyspozycji poprzez internet, do realizacji dyspozycji dochodzi w sposób natychmiastowy. W ofercie Banku Millennium znajduje się sporo kart klasycznych, stykowych. Jeśli komuś zależy na tym, aby założyć konto w banku bez płatności zbliżeniowych, Bank Millennium będzie bardzo dobrym wyborem.

 

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w mBanku?

Klienci mBanku mogą złożyć dyspozycję wyłączenia płatności zbliżeniowych poprzez infolinię. Gdy dyspozycja zostanie złożona, klient musi zrealizować minimum jedną transakcję kartą z podaniem kodu PIN. Wydanie dyspozycji o wyłączeniu funkcji płatności zbliżeniowych w mBanku także jest nieodwracalne. Aby ponownie mieć możliwość korzystania z płatności zbliżeniowych w mBanku, konieczne będzie zamówienie nowej, bezstykowej karty debetowej do konta. W mBanku karty bez anteny to Visa Emax oraz wszystkie karty dołączane do kont walutowych. 

 

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w PKO BP?

Klienci PKO BP mogą wyłączyć funkcję płatności zbliżeniowych wyłącznie odwiedzając jedną z wielu placówek tej instytucji bankowej. Na wyłączenie tej funkcji klienci muszą czekać maksymalnie dwa dni robocze. Warunkiem, który należy spełnić, by płatności zbliżeniowe zostały wyłączone, jest również dokonanie minimum jednej transakcji kartą z podaniem kodu PIN. Najlepiej, gdy będzie to transakcja zrealizowana w bankomacie. Wyłączenie funkcji płatności zbliżeniowych w PKO BP jest nieodwracalne. Oznacza to, że klient, który będzie chciał ponownie móc skorzystać z płatności zbliżeniowych, będzie zmuszony do zamówienia nowej karty do konta. 

 

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Pekao S.A.?

W Pekao S.A. można wyłączyć funkcję płatności zbliżeniowych dzwoniąc na infolinię tego banku bądź odwiedzając jedną z placówek. Gdy złożymy wniosek, będziemy musieli zrealizować minimum jedną transakcję potwierdzoną kodem PIN. Najlepiej, gdy będzie to operacja realizowana w bankomacie. Jeśli po jakimś czasie zechcemy ponownie uruchomić tę funkcję, wystarczy że ponownie skontaktujemy się z infolinią lub odwiedzimy placówkę. W Banku Pekao S.A. nie ma możliwości zamówienia do konta karty klasycznej, stykowej.

 

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Banku Pocztowym? 

Klienci Banku Pocztowego mają jedną możliwość na wyłączenie funkcji płatności zbliżeniowej: poprzez kontakt z infolinią banku. Do realizacji dyspozycji dochodzi w sposób natychmiastowy. Gdy dojdzie do zrealizowania operacji, klient musi jeszcze wykonać minimum jedną transakcję kartą potwierdzoną kodem PIN. Najlepiej, gdy będzie to transakcja wykonana w bankomacie Banku Pocztowego. Bank Pocztowy w chwili obecnej nie ma w swojej ofercie kart debetowych w klasycznej wersji stykowej.