Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty?

Bardzo mało osób wie o tym, że z bankomatów bardzo szybko i wygodnie można wypłacać pieniądze bez używania karty płatniczej. Aby tak się stało, trzeba jednak spełnić kilka istotnych wymagań określonych przez instytucje bankowe oraz operatorów bankomatów. W zdecydowanej większości przypadków taki rodzaj transakcji można zrealizować tylko wtedy, gdy posiadamy aplikację mobilną dedykowaną dla konkretnej instytucji bankowej. Wypłata pieniędzy z bankomatów jest również możliwa w programach prowadzonych przez sieci bankomatów takich jak Euronet czy Planetcash. W ten sposób możliwe jest zlecenie przelewu za pomocą aplikacji na smartfona, a już kilka chwil później można cieszyć się gotówką wypłaconą z dowolnie wybranego bankomatu. Wypłata pieniędzy z bankomatu bez karty - jak to zrobić? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule. 


Spis treści:

  1. Wypłata pieniędzy z bankomatu bez karty - system BLIK 
  2. Wypłata pieniędzy z bankomatu bez karty w sieci Euronet - instrukcja krok po kroku 
  3. Potrzebujesz pożyczyć pieniadze w 5 min? Bez zbędnych formalności
     

Wypłata pieniędzy z bankomatu bez karty - system BLIK 

Wypłata pieniędzy z bankomatu bez karty płatniczej jest możliwa dzięki nowoczesnemu systemowi BLIK. Jest to polski system płatności mobilnych, który z roku na rok cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. BLIK sprawia, że użytkownicy smartfonów mogą realizować płatności w sklepach, opłacać swoje zakupy w internecie a także wypłacać gotówkę wyłącznie korzystając ze swojego smartfona bądź tabletu. 

Płatności w ramach BLIK są realizowane przez spółkę Polski Standard Płatności. Udziałowcami tej spółki są następujące podmioty: Bank Millenium, Alior Bank, mBank, PKO Bank Polki, Orange Finanse, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, ING Bank Śląski, Santander. Oznacza to, że z systemu BLIK na tę chwilę mogą korzystać wyłącznie klienci wyżej wymienionych instytucji bankowych. 

Gdy chcemy wypłacić gotówkę z bankomatu bez używania karty płatniczej, w pierwszej kolejności powinniśmy zainstalować aplikację mobilną swojego banku. Każdy bank posiada w tej chwili swoją odrębną aplikację. Noszą one następujące nazwy: 

- ING Bank Śląśki: Moje ING Mobile,
- Alior Bank: Alior Mobile,
- Getinbank: Getin Mobile,
- PKO Bank Polski: IKO
- T-Mobile Usługi Bankowe: T-Mobile Bankowe.

Gdy zainstalujemy oraz zarejestrujemy telefon w aplikacji, możemy już przystąpić do operacji wypłacenia swojej gotówki z bankomatu. Warto mieć świadomość tego, że czynność ta będzie troszkę różniła się od standardowej wypłaty pieniędzy z użyciem karty płatniczej. Na pulpicie bankomatu ujrzymy wariant o nazwie "wypłata BLIK", zaś w aplikacji instytucji bankowej zainstalowanej w telefonie będzie trzeba wybrać opcję o nazwie "kod BLIK". Naszym oczom ukaże się wówczas 6-cyfrowy kod, który będzie trzeba wpisać w oknie bankomatu. Jeśli kod zostanie przepisany w sposób poprawny, wyświetlona zostanie informacja o kwocie, którą chcielibyśmy wypłacić. Gdy wybierzemy odpowiednią kwotę, aplikacja zażąda od nas potwierdzenia całej zaplanowanej transakcji. Gdy klikniemy na przycisk "ok", po kilku sekundach bankomat wypłaci nam pieniądze. 
 

Wypłata pieniędzy z bankomatu bez karty w sieci Euronet - instrukcja krok po kroku 

Euronet, czyli największa w Polsce sieć bankomatów, oferuje swoim klientom usługę wypłaty pieniędzy w bardzo szybki sposób bez konieczności używania karty płatniczej. Tak damo jak w przypadku używania systemu BLIK, trzeba posiadać telefon komórkowy wraz ze stałym dostępem do internetu. Aby wypłacić pieniądze korzystając z sieci Euronet, należy nadać wypłatę za pośrednictwem instytucji bankowej, w której aktualnie prowadzimy konto. 

Aby wypłacić pieniądze, trzeba zdefiniować kwotę, datę wypłaty a także numer telefonu odbiorcy. Potem osoba, która będzie mogła zrealizować wypłatę pieniędzy z bankomatu bez konieczności używania karty dostanie SMS, w którym będzie 8-cyfrowy kod, kwota wypłaty oraz numer PIN. Wypłata środków w ten sposób może być zrealizowana w dowolnie wybranym bankomacie Euronet w całej Polsce. 

Przeczytaj także: Ile banknotów można włożyć do wpłatomatu ? Wpłata gotówki w bankomacie

Najpopularniejsze