Jakie są warunki przyznania debetu?

Debet na koncie jest doskonałym rozwiązaniem, gdy znaleźliśmy się w przejściowych kłopotach finansowych i potrzebujemy nagłego zastrzyku gotówki. O przyznanie debetu na koncie ubiega się coraz więcej osób, ponieważ formalności z tym związane są bardzo łatwe do spełnienia. Bank oczywiście musi przeprowadzić ocenę zdolności kredytowej wnioskodawcy, jednak zazwyczaj trwa ona znacznie krócej niż w przypadku klasycznego kredytu gotówkowego. Podstawowy warunek do otrzymania debetu na konto to stałe wpłaty na konto w ciągu ostatnich kilku miesięcy. W zależności od tego czynnika bank określi wysokość przyznanego debetu. Oto artykuł, w którym dokładnie tłumaczymy, jakie są warunki przyznania debetu. 

Spis treści:

 1. Jakie są warunki przyznania debetu?
 2. Kto może złożyć wniosek o debet na koncie?
 3. Debet na koncie - sposób na przejściowe problemy finansowe
 4. Jakie są warunki przyznania debetu w ING Banku Śląskim?
 5. Jakie są warunki przyznania debetu w PKO Banku Polskim?
 6. Jakie są warunki przyznania debetu w mBanku?
 7. Jakie są warunki przyznania debetu w banku Milennium?
 8. Kiedy wniosek o debet zostanie odrzucony?
 9. Jak złożyć wniosek o debet na rachunku bankowym?

Warunki przyznania debetu

Jakie są warunki przyznania debetu?

Debet jest określoną kwotą, którą przyznaje nam do wydania na naszym rachunku. Jesteśmy wówczas na tzw. "minusie", ponieważ debet prędzej czy później będzie trzeba spłacić. Jeśli oprócz debetu posiadamy także dodatkowo swoje pieniądze, to w pierwszej kolejności wydawane są środki własne. Po wydaniu środków własnych dochodzi do przejścia na debet, czyli "na minus" na koncie bankowym. Bank przed podjęciem decyzji o udzieleniu debetu bardzo dokładnie określa maksymalne dozwolone ujemne saldo na koncie. Nazywamy je saldem debetowym.

Pojęcie debetu oznacza pieniądze, którymi można dysponować w sposób dowolny - dokładnie tak samo jak przy kredycie gotówkowym lub karcie kredytowej. Mimo tego, iż debet jest połączony z rachunkiem bankowym, to jednak posiada status produktu kredytowego. Oznacza to, że debet na koncie mogą otrzymać wyłącznie te osoby, które posiadają prawidłową zdolność kredytową. 

Jakie są warunki przyznania debetu? O debet na koncie mogą ubiegać się przede wszystkim te osoby, które posiadają na swoim koncie wpływy w odpowiedniej wysokości. Ponadto, nie mogą one posiadać długów w wysokości obciążającej zbyt mocno ich zdolność kredytową. Banki przed przyznaniem debetu na koncie mogą również sprawdzić wpis w jednym z rejestrów dłużników, takich jak BIK (Biuro Informacji Kredytowej), KRD (Krajowy Rejestr Długów) czy BIG InfoMonitor. Jeśli ktoś posiada sporo nieuregulowanych długów, jego wniosek o debet na koncie nie ma szans na akceptację. 
 

Podobne artykuły:

 1. Debet na koncie - jak działa?
 2. Konto z debetem na start
 3. Konto firmowe z debetem na start 
   

Kto może złożyć wniosek o debet na koncie? 

Każdy, kto chciałby złożyć wniosek o debet na koncie, powinien mieć świadomość, że banki akceptują tylko wnioski od osób spełniających ściśle określone kryteria. Warunki, które trzeba spełnić, są zazwyczaj bardzo zbliżone do tych, które obowiązują przy wnioskowaniu o uzyskanie karty kredytowej lub kredytu gotówkowego (również w formie kredytu obrotowego w koncie, który porównywany jest do salda debetowego). Jakie konkretnie wymogi trzeba spełnić, aby móc z sukcesem wnioskować o debet na koncie?

Oto podstawowe warunki, które należy spełnić ubiegając się o debet na koncie: 

 • posiadanie prawidłowej zdolności kredytowej - analiza zdolności kredytowej jest przeprowadzana przez bank każdorazowo przed przyznaniem debetu na koncie - od niej zależy wysokość przyznanego limitu debetowego, 
 • wybór odpowiedniego rachunku osobistego - nie we wszystkich rachunkach osobistych jest możliwość wnioskowania o debet na koncie, 
 • posiadanie prawidłowej historii rachunku osobistego - bank zweryfikuje, czy posiadacz konta w ostatnim okresie miał stałe wpływy gotówki na rachunku.

Aby móc uzyskać debet na koncie, nie trzeba składać dużej liczby dokumentów. W zdecydowanej większości przypadków należy złożyć do właściwej instytucji bankowej wniosek o ustalenie wysokości debetu na koncie. Banki nie wymagają składania dokumentów od pracodawcy o dochodzie, ponieważ bankowi wystarczą informacje o wpływach na konto. Na rachunek powinno wpływać wynagrodzenie, jeśli chcemy, by wniosek o debet spotkał się z akceptacją. 

 

Debet na koncie - sposób na przejściowe problemy finansowe 

Wypłata dopiero za kilka dni, a na rachunku bankowym zostało już tylko kilka złotych - jest to często spotykamy problem, który skutkuje tym, że zastanawiamy się, jak zapłacić rachunki za wodę czy gaz. Jeśli nie mamy oszczędności, wtedy jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z opcji debetu na koncie. Gdy liczy się czas, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest debet, ponieważ procedury związane z wnioskowaniem o kredyt gotówkowy są znacznie dłuższe. Dobrym pomysłem jest ubieganie się o debet w tym banku, w którym posiadamy już od jakiegoś czasu rachunek osobisty - wówczas instytucja bankowa chętniej podejmie decyzję o udzieleniu nam debetu. 
 

Jakie są warunki przyznania debetu w ING Banku Śląskim? 

Jakie warunki obowiązują klientów ubiegających się o debet na koncie w ING Banku Śląskim? O debet na koncie mogą tam ubiegać się dotychczasowi klienci tego banku za pośrednictwem innowacyjnego systemu bankowości elektronicznej. Posiadacze rachunku w ING powinni zalogować się na swoje konto i złożyć wniosek o debet. Bank pobiera opłatę jedynie za udzielenie limitu w koncie. Dokładna wysokość debetu jest uzależniona przede wszystkim od wysokości dochodów netto. Debet na koncie może wynieść maksymalnie sześciokrotność jednej pensji, ale maksymalnie 50 000 złotych. Wszystkie wpływy na konto sprawiają, że debet, z którego korzystaliśmy w danym miesiącu, jest spłacany. 

 

Jakie są warunki przyznania debetu w PKO Banku Polskim?

O debet na koncie można również wnioskować w PKO Banku Polskim. Warunki, na których debet jest udzielany, są naprawdę banalnie proste. Klienci PKO BP mogą ubiegać się o maksymalnie 1000 złotych debetu, a liczba formalności do spełnienia jest ograniczona do niezbędnego minimum. Wniosek o debet na koncie w PKO BP można złożyć korzystając z systemu bankowości elektronicznej iPKO lub aplikację mobilną IKO. Wysokość debetu zależy od średnich miesięcznych wpływów na konto danego klienta a także rodzaju posiadanego przez niego rachunku. 

pkobp konto z debetem
Nazwa konta Konto za Zero     
Konto z debetem TAK
Maks. kwota debetu 5 000 zł
Opłata za konto 0 zł
Opłata za kartę 0 zł 
Opłata za bankomaty 0 zł
Wniosek

Otwórz bezpłatnie

 

Jakie są warunki przyznania debetu w mBanku?

Na jakich zasadach funkcjonuje debet w mBanku? W tej instytucji bankowej maksymalna wysokość salda debetowego również jest określana po zweryfikowaniu wpływów na koncie wnioskodawcy. Wniosek o debet na koncie w mBank można złożyć z poziomu bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej mBank. Za rozpatrzenie wniosku nie płaci się ani grosza. Opłaty obowiązują dopiero przy zaakceptowaniu wniosku o debet na koncie i wynoszą od 3 do 5% prowizji od kwoty salda debetowego. Prowizja z tytułu odnowienia dopuszczalnego salda debetowego wynosi 4% kwoty zobowiązania. 

mbank konto z debetem
Nazwa konta Intensive                       
Konto z debetem TAK
Maks. kwota debetu 50 000 zł
Opłata za konto 0* zł
Opłata za kartę 0 zł 
Opłata za bankomaty 0 zł
Wniosek Otwórz bezpłatnie

 

Jakie są warunki przyznania debetu w banku Milennium?

Formalności związane z wnioskowaniem o debet w banku Milennium także nie są wymagające. Aby móc otrzymać debet na koncie, trzeba być oczywiście klientem Banku Milennium. Wniosek o debet na koncie można złożyć korzystając z systemu bankowości elektronicznej Milenet bądź w placówce banku. Do wniosku należy dołączyć dokumenty o dochodach. Jeśli ktoś posiada umowę o pracę, potrzebny będzie wyciąg z przelewami wynagrodzenia z ostatnich trzech miesięcy oraz PIT za ostatni rok i zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach. 

Millennium Bank - konto z debetem
Nazwa konta Konto 360°
Maks. kwota debetu ustalany indywidualnie
Konto z debetem TAK
Opłata za konto 0 zł / 7 zł
Opłata za kartę 0 zł / 5 zł
Opłata za bankomaty 0 zł / 5 zł
Wniosek Otwórz bezpłatnie

 

Kiedy wniosek o debet zostanie odrzucony?

Nie każdy wniosek o debet na koncie zostanie zaakceptowany przez bank. Wniosek zostanie odrzucony w następujących sytuacjach:
 

 • brak systematycznych wpływów na rachunek bankowy,
 • negatywne wpisy w rejestrach dłużników takich jak BIK czy KRD, które wskazują na opóźnienia w spłacie poprzednich zobowiązań, np. kredytów czy pożyczek, 
 • negatywne wpisy w bazach danych takich jak Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor,
 • brak odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej,
 • wnioskodawca jest osobą bezrobotną.

 

Jak złożyć wniosek o debet na rachunku bankowym? 

Debet na koncie zostanie przyznany, gdy wnioskodawca spełni określone przez bank warunki. Ponadto, konieczne jest przejście przez cały proces wnioskowania o saldo debetowe. Procedury związane z ubieganiem się o debet na koncie są bardzo podobne do tych, które obowiązują przy wnioskowaniu o kredyt gotówkowy. Trzeba wypełnić wniosek o debet na przykład korzystając z formularza bankowego. W chwili obecnej banki pozwalają na składanie wniosków o debet na koncie zarówno przez internet, w placówce banku czy przesłanie go za pośrednictwem poczty. W ten sposób dochodzi do rozpoczęcia procedury weryfikacyjnej osoby wnioskującej o uzyskanie debetu na koncie.

Banki zawsze przed wydaniem decyzji o przyznaniu debetu weryfikują, czy wnioskodawca jest rzetelnym kredytobiorcą. Oprócz tego, określa on bardzo dokładnie maksymalną kwotę limitu debetowego, o którą można się ubiegać. Gdy klientowi uda się uzyskać pozytywną decyzję kredytową, debet będzie przypisany do konta, zaś po jego spłaceniu klient będzie miał szansę na ponowne skorzystanie z przyznanego debetu. 

 

Najpopularniejsze