Już wkrótce kolejne podwyżki stóp procentowych. Co to oznacza dla kredytobiorców?

Już wkrótce kolejne podwyżki stóp procentowych. Co to oznacza dla kredytobiorców?

Październikowa decyzja o podniesieniu stóp procentowych odbiła się szerokim echem w branży finansowej. Dotychczas Rada Polityki Pieniężnej zapewniała, że podwyżek na razie nie będzie, a sytuacja polskiej gospodarki jest stabilna. W trakcie ostatnich dwóch tygodni sytuacja zmieniła się jednak o 180 stopni, a ekonomiści przewidują, że już wkrótce czekają nas kolejna tura podwyżek. Co to oznacza dla kredytobiorców?

Spis treśći: 

  1. Czym są stopy procentowe i jak wpływają na gospodarkę?
  2. Podniesienie stóp procentowych a sytuacja kredytobiorców
  3. Czy NBP kontynuuje podnoszenie stóp procentowych?

 

Czym są stopy procentowe i jak wpływają na gospodarkę?

Stopy procentowe to instrument ekonomiczny wykorzystywany przez RPP do kontroli cen kredytów. Maksymalnie upraszczając, im niższe stopy, tym tańszy kredyt, ale i mniejsze zyski z lokat bankowych. Im wyższe stopy, tym droższy kredyt, ale i większe zyski z depozytów bankowych. Od początku pandemii Narodowy Bank Polski prowadził politykę (niemal) zerowych stóp procentowych, co miało na celu zmniejszenie skutków kryzysu i przyspieszenie kreacji nowego pieniądza. W praktyce sprawiło to znaczące obniżenie rat kredytów, a także zwiększenie zdolności kredytowej polskich gospodarstw domowych.
 

Podniesienie stóp procentowych a sytuacja kredytobiorców

Stopy procentowe to miecz obosieczny - ich podwyższenie powoduje zwiększenie kosztu pożyczania pieniędzy, ale też wzrost rat dużej części kredytów (a konkretniej kredytów o zmiennej stopie oprocentowania). Obecna podwyżka stóp procentowych o 0,4 punktu procentowego do wysokości 0,5 procent jest naprawdę niewielka i ma być przede wszystkim interpretowana jako czytelny sygnał zmiany strategii przyjętej przez NBP. Innymi słowy, polski bank centralny wreszcie zauważył problem galopującej inflacji i zamierza z nim walczyć. Niestety to złe wiadomości dla kredytobiorców, którzy już teraz powinni przygotować się na kolejne, tym razem dużo wyższe podwyżki rat.

Przeczytaj także: Rozłożenie długu na raty Vivus
 

Czy NBP kontynuuje podnoszenie stóp procentowych?

Opinie analityków są jednoznaczne - NBP odchodzi od polityki zerowych stóp procentowych, co przełoży się na ich dalszy wzrost. Jego wysokość różni się w zależności od analiz poszczególnych ekonomistów, ale generalny konsensus zakłada osiągnięcie wysokości 1,5% na koniec pierwszej połowy 2022 roku. To sporo, ale wciąż za mało, by skutecznie przeciwdziałać inflacji. Jednak powyższe prognozy są tylko przypuszczeniami, które już wkrótce zweryfikuje rzeczywistość.

Najpopularniejsze