Konto bankowe - czym jest i jakie wybrać ?

Konto bankowe - czym jest i jakie wybrać ?

 

Wszyscy z nas na pewno słyszeli takie sformułowania jak konto, rachunek osobisty czy ROR. Jednak nie wielu zastanawiało się naprawdę - czym jest konto bankowe? Zapraszamy na krótki poradnik, który ma ułatwić Państwu wybór najodpowiedniejszego rodzaju konta dla siebie i swoich bliskich.
 


Konta Bankowe - definicja

Konto bankowe, nazywane również rachunkiem bankowym, to zapis należności posiadanych przez klienta oraz jego środków, które prowadzone jest przez bank. Choć brzmi to skomplikowanie, wyjaśnienie tego opisu jest bardzo łatwe. Gdy podpisujemy umowę z bankiem na prowadzenie konta, bank zobowiązuje się stworzyć dla nas osobiste miejsce, w którym możemy przechowywać swoje środki pieniężne, swobodnie wpłacać i wypłacać, oraz robić przelewy. Dodatkowo, każdy bank prowadzi nasz rejestr wpływów i wydatków, które na bieząco pozwalają kontrolować środki. W lekkim skrócie, taka idea przyświęca rachunkowi bankowemu.

Należy wspomnieć, że nie każde konto jest takie samo - istnieje kilka rodzajów kont bankowych, a banki coraz bardziej prześcigają się w nowych ofertach. Warto znać każdy rodzaj z nich, by odpowiedno przygotować się do rozmowy z doradcą lub zrozumieć umieszczone informacje w reklamach banków. Klient idywidualny, czyli każda osoba fizyczna, w odróżnieniu od firmy może otworzyć w banku następujące rodzaje kont bankowych:


Konto osobiste - definicja

Konto osobiste - nazywane często rachunkiem rozliczeniowo-oszczędnościwym, w skrócie ROR - jest to rodzaj konta, na którym wykonuje się bieżące operacje, takie jak przelewy, wypłaty środków, opłaty rachunków, czy też opłaty za codzienne zakupy. Na to konto wpływa również pensja lub kieszonkowe. Rachunki rozliczeniowo-oszczędnościowe charakteryzują się tym, że środki na nich umieszczone są przeważnie nieoprocentowane (lub oprocentowanie jest bardzo niskie), lecz w zamian za to można wykonywać darmowe przelewy przez internet, wypłaty z bankomatów, bezpłatnie korzystać z karty itp. Przykładem takiego rodzaju konta jest np. PKO Konto Za Zero.


Konto młodzieżowe - definicja

Konto młodzieżowe - jeden z rodzajów rachunku osobistego, skierowany do osób pomiędzy 13 a 18 rokiem życia. Do otwarcia takiego rachunku potrzebna jest pisemna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego, ponieważ młoda osoba ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Po uruchomieniu konta może ona jednak korzystać z niego w ten sam sposób, jak osoba dorosła (za wyjątkiem zaciągania kredytów i inwestowania). Jako przykład konta - mBank

 

Konto oszczędnościowe - definicja

Konto oszczędnościowe - różni się od normalnego konta osobistego tym, że oprocentowanie środków będących na koncie jest dużo wyższe. To właśnie na koncie oszczędnościowym odkłada się nasze nadwyżki pieniężne i wszelakie oszczędności. W większości banków zdaża się, że tyko jeden przelew w miesiącu jest darmowy, a każdy kolejny może kosztować kilka złotych. Ma to z jednej strony dać zarobek dla banku, a z drugiej - zmotywować klienta do jeszcze większego oszczędzania. Dostęp do środków jest nieograniczony, i możemy je wypłacić w każdym momencie. Tutaj jako przykład - ING Bank Śląski 

 

Konto walutowe - definicja

Konto walutowe - jak sama nazwa wskazuje, jest to rachunek prowadzony w walucie innej niż polski złoty, np. w dolarach, funtach czy euro. Zasada działania tego rodzaju rachunku jest bardzo podobna do popularnego ROR-u, z tym że, należy mieć na uwadze iż przelewanie środków pomiędzy kontem walutowym, a tym prowadzonym w 'złotówkach' wiąże się z tzw. przewalutowaniem, czyli przeliczenie kwoty w złotych na np. dolary (i odwrotnie). 

 

Konto lokaty terminowej

Konto lokaty terminowej - jest to konto otwierane z góry na określony czas, podczas zakładania lokaty bankowej. Pieniądze wpłacone do banku trafiają na nowo utworzone konto, a po okresie który zapisany jest w umowie, wracają do dyspozycji klienta wraz z odsetkami. 


Wymieniliśmy kilka podstawowych, i najczęściej spotykanych rodzajów kont bankowych. Warto wspomnieć, że niemal do każdego rodzaju rachunku można otrzymać kartę płatniczą, która umożliwia wypłatę gotówki w bankomacie czy też płatność bezgotówkową w sklepach. 

 

ZOBACZ TAKŻE : 
 

KONTO BANKOWE - PRZECZYTAJ ZANIM SIĘ ZALOGUJESZ - przestrzegamy o bezpieczeństwie korzystania z konta bankowego.
Zapomniałem login hasło do konta bankowego - przedstawiamy jak odzyskać login/hasło w poszczególnym banku.
 

Najpopularniejsze