Konto bankowe – Jak skutecznie zamknąć?

Konto bankowe – Jak skutecznie zamknąć?


Banki w najbliższym czasie mają zamiar podnieść opłaty za konto bankowe, warto więc sprawdzić czy nasz rachunek również na tym straci i czy lepiej nie zmienić konta na bardziej korzystne. Dodatkowo jeśli ktoś ma więcej niż jedno konto bankowe, warto zastanowić się nad zamknięciem, jeśli jest nieużywany. Jak zamknąć konto bankowe?
 

Likwidacja konta bankowego

Banki skrzętnie ukrywają na swoich stronach informacje o tym w jaki sposób zamknąć konto bankowe (nie lepiej jest z infolinią banku i dowiadywaniem się czegoś w tym temacie w placówce). Konto bankowe można zamknąć w kilka chwil, proces ten jest zdecydowanie mniej skomplikowany niż wcześniej. Minusem jest fakt, że w dalszym ciągu w większości przypadków, aby zamknąć rachunek, trzeba stawić się w placówce banku. Oświadczenie woli przesłane np. pocztą elektroniczną nie jest dla banku wystarczające, tak samo rozmowa telefoniczna z pracownikiem oddziału.
 

Zamknięcie konta - Wystarczy dowód osobisty i wizyta w placówce

Tak jak w przypadku zamykania np. abonamentu u operatora telefonii komórkowej, klient aby zamknąć konto bankowe musi stawić się do placówki z dokumentem potwierdzającym jego tożsamość (dowód osobisty). W okienku placówki prosimy o zamknięcie naszego rachunku i tutaj już jest różnie, w zależności od instytucji. Najczęściej podpisujemy stosowny formularz, wskazujemy jakie konto bankowe chcemy zamknąć i gdzie mają zostać przelane pieniądze, które znajdują się na tym koncie. Warto zaznaczyć, iż banki często nie zamykają konta od razu. Ile może wynosić okres wypowiedzenia? Nawet 30 dni. Dlatego lepiej po upływie tego czasu, zadzwonić do banku i potwierdzić zamknięcie konta – zdarzają się przypadki, kiedy konto bankowe w dalszym ciągu było otwarte i bank pobierał opłaty. Wtedy pozostaje odwołanie się.
 

Uwaga na opłaty

Teraz najważniejsze: niektóre banki w swojej tabeli opłat i prowizji mają ukrytą opłatę za zamknięcie konta. Możemy się mocno zdziwić, dlatego warto wcześniej dokładnie sprawdzić umowę oraz TOiP. Ile może wynosić taka dodatkowa opłata? Z reguły jest to nie więcej niż 20-30 zł. Ciekawą opcją jest usługa przenoszenia konta – tak jak w przypadku operatorów komórkowych i przenoszenia numeru, możemy liczyć na dodatkowe korzyści. Bank po swojej stronie załatwia wszelki formalności dotyczące przeniesienia konta bankowego i taki proces nic nas nie będzie kosztował.

najlepsze konto bankowe

Najpopularniejsze