Konto bankowe dla nowo narodzonego dziecka

Sporo osób zastanawia się nad tym, czy dziecko do 13. roku życia może w ogóle posiadać konto, a jeśli tak, to na jakich zasadach. Polskie instytucje bankowe nie mają mocno rozbudowanej oferty kont dla dzieci, jednak znalezienie konta bankowego dla dziecka nie jest trudne. W dzisiejszym artykule zebraliśmy szereg najważniejszych informacji odnośnie zakładania i prowadzenia kont dla dziecka od urodzenia. 


Konta bankowe dla nowo narodzonego dziecka

Konto Mobi z Moim ING
Nazwa konta Konto Mobi z Moim ING     
Konto dla dziecka TAK
Wiek dziecka 0 - 26 lat
BLIK TAK
Opłata za konto 0 zł
Opłata za kartę 0 zł 
Opłata za bankomaty 0 zł 
Wniosek Otwórz bezpłatnie
konto dla mlodych pekao bank
Nazwa konta Konto Mobi z Moim ING     
Konto dla dziecka TAK
Wiek dziecka 0 - 26 lat
BLIK TAK
Opłata za konto 0 zł
Opłata za kartę 0 zł 
Opłata za bankomaty 0 zł 
Wniosek Otwórz bezpłatnie

 

Konto bankowe nowo narodzonego dziecka - najważniejsze informacje

Konto bankowe dla dziecka od urodzenia to wbrew pozorom bardzo atrakcyjny produkt oferowany przez najpopularniejsze polskie instytucje bankowe. Rachunek stworzony specjalnie z myślą o nowo narodzonym dziecku może być wykorzystywany do gromadzenia dla niego oszczędności na przyszłość, np. na studia, mieszkanie czy wesele. Powodów otwarcia kont dla dziecka jest tak naprawdę cała masa - mogą one również wynikać np. z korzyści wynikających z posługiwania się kartą debetową czy chęci nauczenia dziecka zasad ekonomii. W zależności od tego, jakie są nasze oczekiwania wobec rachunku dla dziecka, możemy założyć tradycyjny rachunek bankowy lub konto oszczędnościowe dla dziecka. 

Najwięcej ofert na polskim rynku bankowym dotyczy kont przeznaczonych dla dzieci powyżej 13. roku życia. Na szczęście są również banki, które przygotowały specjalną ofertę kont dla nowo narodzonego dziecka. 

Warto wiedzieć o tym, że konto bankowe dla dziecka od urodzenia nie będzie nas kosztowało ani grosza. Za jego prowadzenie nie trzeba będzie ponosić jakichkolwiek opłat. Ponadto, banki nie wymagają również regularnych wpłat czy utrzymywania na nim kwoty minimalnej. Dzięki temu rodzice jak i dziecko mogą swobodnie korzystać z założonego rachunku. Konta dla dzieci posiadają też często dość duże oprocentowanie, które może być nawet wyższe niż przy rachunkach oszczędnościowym dedykowanych dorosłym. Odkładanie środków na rachunku dla dziecka może zapewnić po kilku latach nawet spory zysk. Pieniądze odłożone z kieszonkowe lub komunii świętej po kilku latach mogą złożyć się na naprawdę wysoką sumę. 


konto dla nowonardzonego dziecka
 

Co polskie prawo mówi o kontach dla dziecka od urodzenia? 

Mała ilość ofert kont bankowych dla dzieci jest związana przede wszystkim z obowiązującym w naszym kraju prawem. Chodzi o to, że dzieci przed ukończeniem 13. roku życia nie posiadają zdolności do czynności prawnych. Taką czynnością jest właśnie zawarcie umowy z bankiem o otwarcie rachunku, ale również zwyczajna transakcje w sklepie. Restrykcyjne egzekwowanie tych przepisów prowadziłoby do bardzo dziwnych sytuacji, ponieważ dzieci nie mogłyby nawet kupić w sklepie chleba czy drożdżówki. Dziwne byłoby też, gdyby dziecko w wieku 10 lat nie umiało posługiwać się pieniędzmi. 

Właśnie dlatego prawo pozwala na zawieranie umowy przez osoby nieposiadające zdolności do czynności prawnych, w tym także dzieci do lat 13 lat. Istnieją jednak warunki - umowa powinna dotyczyć spraw życia codziennego, czyli kupowania produktów takich jak chleb, drożdżówka, zabawka czy książka - muszą to być artykuły, których cena nie będzie wysoka.

Musisz sprawdzić: Konto bez karty

Czy korzystanie z konta bankowego można zaliczyć do grona czynności "drobnych"? W tym względzie mogą pojawić się uzasadnione wątpliwości, dlatego nie ma się co dziwić, że polskie banki bardzo ostrożnie wprowadzają tego rodzaju produkty do swojej oferty. Kilka instytucji bankowych przygotowało jednak konta bankowe dla dzieci od urodzenia - są to zarówno rachunki osobiste jak i rachunki oszczędnościowe. 

 

Które banki mają konto dla nowo narodzonego dziecka? 

W ostatnim okresie coraz więcej instytucji bankowych podjęło decyzję o wprowadzeniu do swojej oferty kont bankowych dla dziecka. Mowa tutaj o bankach takich jak:
 

  • Santander Bank Polska - Konto Jakie Chcę do 13,
  • Bank Milennium - eKonto Junior, Konto 360°,
  • PKO BP - Konto Dziecka, 
  • Bank Pekao SA - Portfel PeoPay KIS.
  • Konto Mobi z Moim ING

Jak widać, liczba dostępnych kont dla dziecka od urodzenia nie jest taka mała, ponieważ zainteresowanie nimi nieustannie wzrasta. 

 

Regulamin rachunków & tabela opłat:

  1. Regulamin promocji ” Otwórz Konto Przekorzystne lub Konto Świat Premium wraz z Kartą i aplikacją mobilną PeoPay i otrzymaj nagrodę 100 zł” – edycja II
  2. Regulamin rachunków bankowych Banku Pekao S.A. dla osób fizycznych.
  3. Zapoznaj się z regulaminem ING Mobi

Najpopularniejsze