Konto bankowe – Od czego zależy długość numeru rachunku?

Konto bankowe – Od czego zależy długość numeru rachunku?

Każdy kto posiada konto bankowe, ma swój unikalny Numer Rachunku Bankowego. Długi rząd liczy dokładnie 26 cyfr. Co oznaczają poszczególne liczby w numerze rachunku bankowego? W jaki sposób działa proces przelewania środków pomiędzy numerami kont?
 

Konto bankowe - Długość numeru rachunku 26 cyfr

Historia 26 cyfrowego (26+2 cyfry odpowiadające za oznaczenie kraju np. PL przy przelewach międzynarodowych) Numeru Rachunku Bankowego zaczęła się w 2004 r. – wtedy banki zrezygnowały z obsługiwania innych numerów niż 26-cyfrowych (w tamtym czasie numery rachunków miały różną długość).

Teraz numer konta bankowego składa się tylko z cyfr, wcześniej dostępne były również warianty z ukośnikami, myślnikami i literami. Zmiana miała na celu uproszczenie oraz dostosowanie numeru do międzynarodowych standardów IBAN. IBAN to skrót od International Bank Account Number (Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego). Aktualnie jeden numer konta dotyczy zarówno przelewów krajowych jak i przelewów międzynarodowych – trzeba z przodu dodać oznaczenie kraju np. PL (wcześniej potrzebny był inny numer dla tego typu transakcji).
 

Konto bankowe - co znaczą poszczególne numery rachunku?

Przeanalizujmy teraz po kolei wszystkie cyfry składające się na nasz unikalny numer rachunku bankowego. Co oznaczają dwie pierwsze cyfry? Te liczby służą do kontroli rachunku na podstawie pozostałych 24 cyfr. Dzięki temu możliwe jest wykrycie pomyłek w numerze konta. Następne osiem cyfr określają numer rozliczeniowy jednostki banku. Trzy lub cztery pierwsze cyfry oznaczają w jakim banku założone jest konto, natomiast reszta, w którym dokładnie oddziale/placówce banku znajduje się dane konto bankowe. Ten numer nadaje NBP (Narodowy Bank Polski). Ostatnie 16 cyfr to już unikalny numer konta nadawany według zasad danego banku.

Wytłumaczyliśmy co znaczą poszczególne cyfry, jednak skoro np numer telefonu ma cyfr 9, czemu cyfr opisujących konto bankowe musi być aż 16? Nie dość, że jest krótszy, to nie da się go przenieść do innego banku (można przenieść się do innego operatora telekomunikacyjnego zachowując ten sam numer telefonu).
 

Z czego wynika długi numer rachunku - cyfry kontrolne

Z czego wynika tak długi numer? Mimo zgodności ze standardem IBAN długość numeru w krajach spełniających te standardy może być różna. Polska na tle Europy ma jeden z najdłuższych ciąg cyfr opisujących numer konta bankowego. Powodem mogą być cyfry kontrolne, które występują zarówno na początku, w części określającej w jakim banku zostało założone konto bankowe oraz w ostatnich 16 cyfrach, które opisują dany rachunek.

 

https://yousave.pl/konta-bankowe

Sprawdź również:
https://yousave.pl/artykuly/bgz-bnp-paribas-kod-swift-i-kod-iban/215
https://yousave.pl/artykuly/konto-bankowe-jak-skutecznie-zamknac/17

Najpopularniejsze