Konto bankowe - zanim się zalogujesz

Zakładamy konto bankowe. Następnie chcemy zalogować się za pośrednictwem loginu i hasła do systemu bankowości elektronicznej. W ten sposób nieumyślnie zostawiamy swoje dane do logowania, które później mogą dostać się w niepowołane ręce. Jak tego uniknąć, na co zwracać uwagę i jakich zasad przestrzegać?

 

Zadbaj o program antywirusowy

Przede wszystkim, zanim zalogujemy się do konta bankowego prze Internet, należy upewnić się, czy komputer z którego tą czynność wykonujemy ma odpowiednie zabezpieczenie antywirusowe i co ważne, czy jest zaktualizowany do najnowszej wersji. Sam fakt, że zainstalowany jest antywirus, może nie uchronić nas przed zagrożeniem. Aby mieć spokojną głowę, warto zainstalować pełen pakiet ochronny, w skład którego wchodzą takie narzędzia jak antyspyware, firewall oraz inne.

 

Zadbaj o bezpieczne połączenie z siecią

Słyszeliście o VPN? (z angielskiego: Virtual Private Network) – to ciekawa opcja dla osób, które z internetu korzystają głównie z innych nośników niż własny. Wirtualna Sieć Prywatna czyli tzw. VPN to narzędzie przez które płynie ruch w ramach sieci prywatnej pomiędzy użytkownikami, za pośrednictwem Internetu. Takie połączenie zapewnia większy poziom bezpieczeństwa, szyfrowanie danych oraz lepszą jakość połączenia.

 

Konto bankowe chronią częste aktualizacje

Istotną rzeczą jest, aby oprócz programu antywirusowego zaktualizowany był również system operacyjny oraz pozostałe aplikacje, w tym przeglądarki internetowe. Przestępcy w sieci swoje sukcesy w większości przypadków zawdzięczają wyłapywaniu błędów w oprogramowaniu – z reguły po weryfikacji błędu, jego usunięcie trwa dobę lub dłużej. W tym czasie cyberprzestępcy wykorzystują taką lukę. Jeśli chcemy chronić swoje konto bankowe w sieci, ważna jest bieżąca aktualizacja wszystkich programów, z których korzystamy.
 

Uwaga na niezabezpieczone sieci publiczne

Publiczne sieci Wi-Fi nie sprzyjają bezpiecznemu logowaniu się, ponieważ zwykle taka sieć jest niezabezpieczona. Jeśli chcemy zalogować się na nasze konto bankowe, lepiej unikajmy tego typu połączeń a korzystajmy z tych sprawdzonych, zabezpieczonych hasłem. Wystarczy, że przestępca udostępni publicznie sieć pod nazwą, która zmyli naszą czujność – np. nazwa znanego hotelu czy punktu gastronomicznego. Wtedy po podłączeniu się do takiej publicznej sieci możemy zostać narażeni na złośliwe oprogramowanie.
 

Hasło do konta

Warto dokładnie sprawdzać odnośniki przy ofertach czy informacjach od banku w poczcie elektronicznej a najlepiej nie klikać w nie w ogóle. Lepiej wpisać ręcznie adres banku w przeglądarce internetowej. Zdarzają się przypadki stron, które do złudzenia przypominają strony banku ale nimi nie są. Pamiętajmy, że najważniejszym zabezpieczeniem konta bankowego jest nasze hasło, które powinno być na tyle skomplikowane, aby osoba postronna miała problem z jego odgadnięciem. Jeśli nie mamy pomysłu na hasło, warto skorzystać z menadżera haseł, który za nas wygeneruje trudne i bezpieczne hasło.

 

Przeczytaj rownież: Ile komornik może zabrać z emerytury lub sprawdź porównanie kont bankowych

Najpopularniejsze