Konto bankowe bez karty

Czy można założyć konto bankowe bez zamawiania karty płatniczej? Nie ma przepisu prawnego czy też obowiązku zamawiania karty do konta.  Klient sam może zdecydować, czy chcę kartę do konta. Jakie banki oferują taką możliwość?
 

Konta bankowe bez karty 

millennium konto bez karty 2021
Nazwa konta Konto 360°
Konto bez karty TAK
Opłata za konto 0 zł
Opłata za kartę 0 zł / 5 zł
Opłata za bankomaty 0 zł / 5 zł
Wniosek Otwórz bezpłatnie
mbank konto bez karty
Nazwa konta eKonto                       
Konto bez karty TAK
Opłata za konto 0* zł
Opłata za kartę 0 zł 
Opłata za bankomaty 0 zł
Wniosek Otwórz bezpłatnie
santander konto bez karty
Nazwa konta Konto Jakie Chcę     
Konto bez karty TAK
Opłata za konto 0 zł
Opłata za kartę 0 zł / 5 zł
Opłata za bankomaty 0 zł / 5 zł
Wniosek Otwórz bezpłatnie
mbank konto bez karty
Nazwa konta eKonto                       
Konto bez karty TAK
Opłata za konto 0* zł
Opłata za kartę 0 zł 
Opłata za bankomaty 0 zł
Wniosek Otwórz bezpłatnie
bnp paribas konto bez karty
Nazwa konta Otwarte na Ciebie     
Konto bez karty TAK
Opłata za konto 0* zł
Opłata za kartę 0 zł 
Opłata za bankomaty 0 zł
Wniosek Otwórz bezpłatnie


SPIS TREŚCI:

 1. Konta bankowe bez karty
 2. Konto bez karty – w jakich bankach?
 3. Czy do konta bankowego trzeba zamawiać kartę płatniczą?
 4. Ile kosztuje karta do konta?
 5. Jak działają karty płatnicze do konta?
 6. Wady i zalety konta bez karty
 7. Karta płatnicza - jeden z najpopularniejszych produktów bankowych w Polsce

 

Które banki posiadają konto bez karty? 

Oto trzy najpopularniejsze instytucje bankowe mające w swojej ofercie konto bez opłat za usługi w wymiarze podstawowym:

 • Santander Konto Jakie Chcę - założenie konta jest w pełni darmowe, podobnie jak jego prowadzenie. Opłata za prowadzenie karty wynosi 0 złotych (przy 5 zrealizowanych transakcjach w miesiącu). Dla osób poniżej 26. roku życia darmowe są również wypłaty z bankomatów. Do Konta Jakie Chcę w Santander nie trzeba zamawiać karty płatniczej.
 • mBank eKonto - wyróżnikiem eKonta jest darmowe otwarcie oraz prowadzenie konta, darmowa karta przy zrealizowaniu jednej transakcji w miesiącu oraz 0 złotych za wypłaty z bankomatów. Karty do eKonta w mBanku nie trzeba zamawiać. 
 • BNP Paribas Konto Otwarte na Ciebie - w BNP Paribas założenie konta jest darmowe, podobnie jak jego prowadzenie. Karty do konta nie trzeba w ogóle zamawiać. 

 

Czy do konta bankowego trzeba zamawiać kartę płatniczą?

Aktualnie obowiązujące przepisy polskiego prawa wskazują, że nie istnieje obowiązek posiadania karty płatniczej do konta bankowego. To klient banku decyduje o tym, w jaki sposób będzie chciał realizować płatność za kupowane przez siebie produkty i usługi. Sporo osób podkreśla jednak, że karta debetowa jest niezwykle wygodnym sposobem płatności, dzięki któremu noszenie przy sobie gotówki przestało być konieczne. Zawsze, gdy mamy ochotę, aby coś zakupić, szybko sięgamy do swojej kieszeni po kartę. 

Sprawdź również: Wspólne konto bankowe

Zupełnie inaczej wygląda kwestia posiadania karty płatniczej do konta, gdy decydujemy się na uruchomienie rachunku w ramach bankowej promocji. W zdecydowanej większości przypadków warunkiem skorzystania z oferty promocyjnej danej instytucji bankowej jest otwarcie rachunku wraz kartą do konta. Posiadanie karty debetowej często wiąże się także z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów, których można zazwyczaj uniknąć realizując określoną ilość płatności kartą w miesiącu. 

 

Ile kosztuje karta do konta?

Posiadanie karty bankowej wiąże się z koniecznością uiszczania opłat do banku w wysokości od kilku do kilkunastu złotych. Opłata ta jest pobierana cyklicznie w sposób automatyczny z konta przez bank. Większość banków rezygnuje z pobierania opłaty za kartę, gdy klient wykona w danym miesiącu określoną liczbę transakcji lub płatności kartą na określoną kwotę. Każdy bank nieco inaczej określa szczegóły dotyczące warunków zwolnienia z opłat za kartę, dlatego opłaca się to dokładnie sprawdzić przed założeniem rachunku. 

 

Jak działają karty płatnicze do konta?

Działanie karty płatniczej dołączonej do konta w banku jest naprawdę bardzo proste. Gdy robimy zakupy i chcemy zapłacić za nie kartą debetową, wystarczy, że włożymy ją do terminala płatniczego oraz wprowadzimy PIN i potwierdzimy realizację transakcji. Wszystkie pozostałe operacje regulujące zobowiązanie wobec usługodawcy są przeprowadzane przez bank, dzięki czemu saldo rachunku zostaje zmniejszone o właściwą kwotę. 

W chwili obecnej coraz więcej klientów decyduje się także na możliwość dokonywania transakcji bezgotówkowych kartą w formie zbliżeniowej. Karta do płatności zbliżeniowej ma wbudowany specjalny chip lub chip z paskiem magnetycznym, zaś wbudowana antenka pozwala na realizowanie szybkich płatności poprzez zbliżenie karty do terminala bez konieczności wpisywania kodu PIN. Transakcje bezgotówkowe realizowane w formie zbliżeniowej do kwoty 100 złotych nie wymagają podawania PINU, jednak możemy tę opcję zmienić i zażyczyć sobie, aby każdą płatność zbliżeniową trzeba było potwierdzać kodem PIN. 

 

Wady i zalety konta bez karty 

Nie istnieją obecnie przepisy, które nakazywałyby polskim klientom banków wnioskować o wydanie karty do otwieranego rachunku osobistego. Wyłącznie od decyzji klienta zależy, czy potrzebuje karty do konta, czy też nie. Krytycy rachunków bankowych bez karty zadają sporo pytań odnośnie ich praktycznego funkcjonowania. W zasadzie konto bez karty będzie mogło być wykorzystywane głównie do gromadzenia pieniędzy oraz realizowania przelewów. 

Nie dotyczy to oczywiście przypadków, gdy konkretna instytucja ma w swojej ofercie płatności mobilne. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się system BLIK, dzięki któremu można realizować transakcje z poziomu telefonu w kilka sekund. Wystarczy, że mamy aplikację mobilną swojego banku, wygenerujemy kod Blik, a następnie wpiszemy go na ekranie terminala. 

Jeśli płatności mobilne nie są dla nas przeszkodą, wówczas konto bez karty sprawdzi się rewelacyjnie. Warto jednak pamiętać także o tym, że są banki, które nie pobierają opłat za prowadzenie konta pod warunkiem, że zostanie do niego zamówiona karta.

Z drugiej strony, niewiele instytucji pobiera co miesiąc prowizję za obsługę karty kredytowej. Trzeba też pamiętać o potencjalnych kosztach odnowienia karty debetowej. Każda karta płatnicza ma określony "termin ważności", który wynosi zazwyczaj kilka lat. Posiadanie karty w wielu przypadkach pozwala również na korzystanie ze specjalnych programów lojalnościowych oraz programów typu "moneyback" na mocy specjalnych porozumień zawieranych przez bank ze współpracującymi z nimi podmiotami. 

A jak wyglądają kwestie zabezpieczeń w przypadku kart płatniczych? Produkowane dzisiaj karty są tworzone w oparciu o najnowsze technologie, dlatego poziom i zabezpieczeń oraz zastosowanej techniki jest naprawdę wysoki. Niezwykle trudno jest uzyskać do takiej karty nieautoryzowany dostęp. Zupełnie inaczej jest jednak, gdy swoją kartę płatniczą zgubimy. W takiej sytuacji zdecydowanie najistotniejsza jest szybkość podejmowanych działań. Jeśli chcemy zabezpieczyć się na okoliczność kradzieży karty płatniczej, można na przykład określić odpowiednie limity dzienne dotyczące płatności oraz wypłat z bankomatów. 

 

Karta płatnicza - jeden z najpopularniejszych produktów bankowych w Polsce

Karta debetowa (zamiennie określana jako płatnicza, bankomatowa) to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych w Polsce, podobnie jak rachunek osobisty (ROR). Praktycznie wszystkie banki w Polsce oferują kartę debetową jako "standard" przy każdym koncie. Czy konsumenci mają obowiązek zamawiania karty płatniczej do swojego rachunku? Okazuje się, że nie. Nie istnieje w naszym kraju obowiązek zamawiania karty debetowej do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. 

 

Podsumowanie 

Karty płatnicze wprowadzono po to, aby realizacja płatności przez klientów została znacznie ułatwiona. Niestety, posiadanie tych produktów finansowych w dalszym ciągu wzbudza wśród niektórych osób kontrowersje z powodu kosztów oraz oferowanego poziomu bezpieczeństwa. Z karty do konta można łatwo zrezygnować. 


Źródło:

 1. https://www.mbank.pl/indywidualny/konta/konta-osobiste/
 2. https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto-jakie-chce

Najpopularniejsze