Konto firmowe - jakie wybrać?

Konto firmowe - jakie wybrać?


Zakładając działalność gospodarczą powinniśmy szczególnie zwracać uwagę na optymalizację naszych wydatków. Na początku w prowadzeniu firmy największym problem są pieniądze. Jak dobrać konto firmowe, tak aby jego prowadzenie było tanie a najlepiej darmowe? 
 

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Nie, tak samo jak nie jest obowiązkowa pieczątka firmowa jednak bez tych dwóch rzeczy ciężko funkcjonować. Konto firmowe ma swoje zalety np. dokonywanie specjalnych płatności jak do ZUS-u i urzędu skarbowego. Takie elementy pomagają w prowadzeniu księgowości firmy.

Konto firmowe jest wymagane w momencie kiedy pojedyncze transakcje przekraczają 15 000 euro i kiedy prowadzimy interesy z innymi instytucjami/przedsiębiorstwami. Warto zaznaczyć, że konto nie musi być zarejestrowane na naszą działalność, czyli przedsiębiorca może korzystać z rachunku osobistego będąc zarejestrowanym w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Pamiętajmy, że jeśli zmieniamy numer konta, mamy 7 dni na poinformowanie o tym CEIDG.
 

Łatwiej i wygodniej z kontem firmowym

Konto firmowe może być dobrym rozwiązaniem jeśli chcemy podzielić nasze finanse na osobiste i biznesowe, co pozwoli na łatwiejsze i wygodniejsze zarządzanie naszym budżetem. Warto też dokładnie sprawdzać regulaminy banków - niektóre konta osobiste nie mogą być wykorzystywane do celów biznesowych. W przypadku korzystania z takiego konta może nastąpić np. blokada przelewów na konto ZUS czy do urzędu skarbowego. A to powoduje, że nasze konto będzie ograniczone o potrzebne funkcje do prowadzenia działalności gospodarczej.

W przypadku posiadania konta firmowego, kiedy urzędnicy mają wgląd tylko na transakcje z tego rachunku - jeśli prowadząc firmę zdecydowaliśmy się na konto prywatne, nasze pozostałe przelewy np. od rodziny również są widoczne dla urzędników.
 

Konto firmowe w tym samym banku

Dodatkowo założenie konta firmowego może sprawić, że dostaniemy lepszą ofertę kredytu na firmę lub inny produkt na lepszych warunkach. Jeśli nasze konto firmowe jest płatne, możemy zaliczyć te koszty do kosztów uzyskania przychodu. Aby to zrobić wystarczy wyciąg bankowy, inny dowód nie jest potrzebny. Zakładając konto firmowe w tym samym banku, w którym mamy już konto prywatne również możemy liczyć na atrakcyjne profity. Dodatkowo unikamy w ten sposób opłat za przelewy między rachunkami.

Sprawdź: Konta firmowe z debetem na start online

 

Najpierw porównaj oferty kont firmowych

Warto poświęcić więcej czasu na wybór odpowiedniego konta firmowego i nie sugerować się pierwszą, lepszą ofertą jaką otrzymamy po założeniu działalności gospodarczej. Zwłaszcza, że konto firmowe nie jest nam potrzebne na początku prowadzenia działalności dlatego najpierw bazując na koncie osobistym, możemy w spokoju szukać i czekać na korzystne propozycje konta firmowego. Wybór rachunków jest duży - warto skorzystać z porównywarki finansowej porównującej konta firmowe, aby podjąć słuszną decyzję i znaleźć konto firmowe dopasowane do naszych potrzeb.

Ranking kont firmowych

Najpopularniejsze