Konto zajęte przez komornika - co robić?

Na podstawie niespłacanych należności wierzyciel może dochodzić do swoich praw również poprzez osobę komornika poprzez drogę sądową. Naturalnie jest to ostateczne wyjście i nie zawsze jest ono wskazane jednak należy wiedzieć co trzeba zrobić w momencie wystąpienia takiej sytuacji. Zajęcie komornicze obejmuje całość środków znajdujących się na rachunkach oszczędnościowych, oszczędnościowo rozliczeniowych. Od tej reguły występują jednak wyjątki, które warto wykorzystać. Komornik ma możliwość zajęcia wszystkich środków potrzebnych na spłatę długu jednak musi zostawić tzw. minimum egzystencjalne. Środki w wysokości do 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia są nietykalne przez komornika i właśnie takie możemy wypłacać. 

Dłużnik może również podjąć z konta środki w ramach zasądzonych alimentów, rent, a także bieżących wynagrodzeń za pracę swoich pracowników. jak więc widzimy zajęcie konta przez komornika nie obliguje do zajęcia przez niego jednocześnie wszystkich dostępnych na koncie środków. W każdym miesiącu kalendarzowym komornik ma obowiązek zostawić nam tzw. minimum egzystencjalne. Należy również pamiętać że pułap ten nie zmienia się od liczby posiadaczy rachunku tym samym jest on jednakowy. 

Spis treści: 

  1. Środki na pensję z konta zajętego przez komornika
  2. Jak radzić sobie z zajęciem komorniczym?
  3. >> Otwórz konto bez komornika <<

Środki na pensję z konta zajętego przez komornika

Jeżeli nasze konto osobiste spełniało role również firmowego możemy wypłacić środki na wynagrodzenia dla pracowników. Oczywiście nie dzieje się to automatycznie a my wcześniej jako pracodawcy musimy przedłożyć dokument dla banku. Bank po złożeniu np. listy płac, bądź innego wiarygodnego źródła potwierdzającego wypłaty dla pracowników może zgodzić się na wypłatę właśnie tych środków niezależnie od zajęcia komorniczego. Taki zabieg jest możliwy jeżeli środki które były przelewane na pensję były właśnie z rachunku ROR osoby zadłużonej.
 

Jak radzić sobie z zajęciem komorniczym?

Sprawa z komornikiem nie należy do przyjemnych jednak jest do rozwiązania i można się z nią uporać kontaktując się z komornikiem. Komornik jest również człowiekiem i chce wykonywać swoją pracę kontakt z nim pozwoli na dojście do porozumienia w możliwości oddania zaległych zobowiązań. Warto jest jak najwcześniej zainicjować kontakt z komornikiem aby miał on również inny stosunek do osoby dłużnika. Najczęściej pierwsza reakcją jaka jest wśród osób zadłużonych posiadających na głowie komornika to własnie ucieczka. Ucieczka przed problemami nic nie da a pogorszy tylko sytuacje. Aby sprostać temu wyzwaniu trzeba przyjąć to co się zrobiło i zacząć rozmowy. 

Przeczytaj także: Pożyczki dla zadłużonych i z komornikiem

Pójście na ugodę z komornikiem może skutkować również ustaleniem dogodnych rat dla osoby dłużnika i możliwość szybszego powrotu na drogę wypłacalności. Oczywiście nie będzie to proste ponieważ pewne sytuacje doprowadziły do takiego stanu rzeczy. Komornik to moment w którym od kilku miesięcy zobowiązania nie były spłacane Kontakt z wierzycielem do podstawa do tego aby utrzymać zaufanie i odpowiednie relacje. 

Wierzyciel jako podmiot nie chce uruchamiać ściągania długów poprzez inne instytucje lub komornika ponieważ to stanowi koszt. Osoba w postaci dłużnika powinna utrzymać bieżący kontakt z wierzycielem dzięki któremu nie będzie musiało dochodzić do momentu konieczności współpracy z komornikiem. Dojście do etapu komorniczego jest najczęściej elementem długiej i mozolnej drogi próby kontaktu z dłużnikiem, oraz braku spłaty bieżących zobowiązań kredytowych. Unikanie kontaktu z wierzycielem nigdy nie jest dobrym środkiem do rozwiązania problemu.

Przeczytaj także: Jak wycofać sprawę od komornika