Krajowy Rejestr Dłużników - Co to jest?

 Krajowy Rejestr Dłużników - Co to jest?

Krajowy Rejestr Dłużników jest jednym z kilku działających w Polsce Biur Informacji Gospodarczych. Są to firmy działające pod nadzorem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, których zadaniem jest zbieranie danych o dłużnikach. Początkowo były to jedynie informacje negatywne o zaleganiu ze spłatą zobowiązań. Jednak obecnie mogą w nich być umieszczone również te pozytywne o terminowej spłacie zaciągniętych kredytów lub pożyczek. Biuro to zostało założone w 2003 roku we Wrocławiu jako pierwsza tego typu instytucja. 

 

Krajowy Rejestr Dłużników – osoby prywatne czy przedsiębiorstwa?

KRD zbiera dane nie tylko na temat osób indywidualnych, ale również firm. Istnieją jednak pewne różnice w traktowaniu tych dwóch kategorii dłużników. W obu przypadkach negatywny wpis do rejestru może nastąpić, jeśli zobowiązanie pozostaje niespłacone przynajmniej 60 dni od terminu spłaty. Jednak inne są kwoty, które mogą zostać zgłoszone. Dla osób prywatnych dług ten musi wynosić przynajmniej 200 złotych, a dla przedsiębiorstw 500 złotych. Zgromadzenie obu typów danych w jednym miejscu jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Pozwala ono na ocenę zarówno wiarygodności osób prywatnych przed pożyczeniem im pieniędzy, jak i potencjalnych kontrahentów przed nawiązaniem z nimi współpracy.
 

KRD – jak sprawdzić?

W jaki sposób sprawdzić, czy figurujemy w bazie danych tego Biura Informacji Gospodarczej? W tym celu należy założyć konto na portalu krd.pl. Przy jego zakładaniu należy podać swoje dane osobowe między innymi: imię, nazwisko, numer telefonu, e-mail i PESEL. Następnym krokiem jest weryfikacja podanych informacji. Najprościej zrobić to poprzez przelew weryfikacyjny z rachunku bankowego założonego na nasze nazwisko. Polega on na przelaniu 1 zł na wskazany numer konta. Po ukończeniu tego procesu uzyskamy dostęp do raportu KRD na nasz temat. Bardzo ważną wiadomością jest to, że zgodnie z przepisami ustawy regulującej działalność Biur Informacji Gospodarczych raz na pół roku przysługuje nam możliwość darmowego sprawdzenia naszych danych. Dotyczy to zarówno tego, czy się w nich znajdujemy, jak i informacji, czy nasz PESEL był sprawdzany i przez kogo.


Warto regularnie korzystać z tej opcji, ponieważ pozwala ona upewnić się, że nie zapomnieliśmy o żadnej racie. Natomiast w przypadku gdy nie zaciągaliśmy żadnych zobowiązań, że nikt nie wyłudził na nasze nazwisko chwilówki lub kredytu. Wiedza o tym, czy znajdujemy się w rejestrze dłużników, jest także szczególnie przydatna przed ubieganiem się o kredyt, pożyczkę lub rozłożenie zakupów na raty. Instytucje ich udzielające takie jak banki przed podjęciem decyzji standardowo sprawdzają potencjalnych dłużników w różnych bazach danych w tym w KRD. Znalezienie w nich wpisu o zaleganiu ze spłatą innego zobowiązania oznacza z reguły automatyczne odrzucenie wniosku. 


Przeczytaj także:

Weryfikacja w Biurze Informacji Kredytowej
Czy można wyczyścić BIK?
Pożyczki w domu klienta

Najpopularniejsze