Kredyt gotówkowy czy samochodowy? - Zakup auta

Zakup samochodu dla większości z nas jest sporym wydatkiem. Wsparcie finansowe tego typu zakupu kojarzy nam się głównie z kredytem samochodowym, jednak to nie jedyne rozwiązanie. Drugim pozostaje uniwersalny kredyt gotówkowy i w niektórych sytuacjach może być to wybór bardziej korzystny.
 

Kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy na zakup auta?

Czym różni się kredyt samochodowy od kredytu gotówkowego? Przede wszystkim kredyt samochodowy jest tańszy, ponieważ zobowiązanie kredytu jest zabezpieczone na pojeździe (w razie potrzeby auto można sprzedać). Dla banku oznacza to mniejsze ryzyko niż w przypadku kredytu gotówkowego, gdzie zabezpieczeniem jest np. konkretny przedmiot o konkretnej wartości. Kiedy więc opłaca się kredyt samochodowy? W momencie kiedy zamierzamy kupić auto nowe - banki często współpracują z dealerami co skutkuje atrakcyjnymi warunkami kredytu. Dodatkowo kredyt samochodowy często oferowany jest np. z atrakcyjnym pakietem ubezpieczeń.
 

Kredyt gotówkowy bardziej elastyczny

Co w przypadku kredytu na auto używane? Warto wiedzieć, że trudniej ubiegać się w banku o kredytu wiekowego samochodu. Czas spłaty zobowiązania jest zależny od wieku auta. Dodatkowo bank może wymagać ubezpieczenia przez cały okres kredytowania a to oznacza załatwianie dodatkowych formalności. Z tego względu kredyt gotówkowy jest bardziej elastycznym wyborem. Jego przeznaczenie nie jest dokładnie określone, tak samo przedmiot zabezpieczenia. Dzięki temu kredyt gotówkowy to mniej formalności, które trzeba załatwić niż w przypadku kredytu samochodowego. Warto zaznaczyć, iż nie musimy mieć jeszcze wybranego auta, aby móc ubiegać się o kredyt gotówkowy. W ten sposób, jeśli trafimy na "perełkę" czyt. idealna okazję kupna auta, będziemy mieli już środki na ten cel. Banku nie interesuje na co przeznaczyliśmy pieniądze z takiego kredytu. Dodatkowo zabezpieczenie nie dotyczy pojazdu czyli nie musimy ubezpieczać auta np/ polisą AC. Także kolejnym atutem przemawiającym za kredytem gotówkowym na dowolny cel jest swoboda w wyborze modelu auta, wieku itp.
 

Kredyt samochodowy a gotówkowy - plusy i minusy

Większa swoboda oznacza jednak wyższe odsetki - oprocentowanie kredytów gotówkowych jest najwyższe z wszystkich dostępnych kredytów bankowych. Myśląc o wyborze kredytu gotówkowego na sfinansowanie zakupu wymarzonego auta, warto śledzić na bieżąco promocje, które często związane są z mniejszymi odsetkami.

 

Najpopularniejsze